Харчова промисловість
Харчова промисловість — сукупність галузей промисловості, підприємства яких виробляють продукти харчування, а також тютюнові вироби, мило й мийні засоби, парфюмерно-косметичну продукцію [1]. Харчова промисловість відноситься до стратегічно важливих галузей промисловості будь-якої держави. Підприємства харчової промисловості формують продовольчу безпеку країни, забезпечуючи населення життєво необхідними товарами.
Зміст
Галузі
До харчової промисловості належать понад 40 галузей і виробництв, серед яких основні:
- м'ясна промисловість;
- молочна промисловість;
- цукрова промисловість;
- борошномельно-круп'яна промисловість;
- хлібопекарна промисловість;
- кондитерська промисловість;
- макаронна промисловість;
- олійно-жирова промисловість;
- рибна промисловість;
- плодоовочева промисловість;
- крохмале-патокова промисловість;
- соляна промисловість;
- консервна промисловість;
- спиртова промисловість;
- виноробна промисловість;
- пиво-безалкогольна промисловість;
- харчоконцентратна промисловість.
Розміщення галузей харчової промисловості на території держави залежить від чисельності та густоти населення, природних умов і сировинної бази, форм організації виробництва та науково-технічного потенціалу.
На сировинну базу орієнтуються цукрова, консервна, крохмале-патокова, соляна галузі. До місць споживання готової продукції тяжіють молочна і кондитерська галузі. Одночасно від наявності сировини і споживача залежать м'ясна, борошномельно-круп'яна, хлібопекарська галузі.
Основними галузями харчової промисловості, які використовують продукцію рослинництва, є борошномельно-круп'яна, олійно-жирова, цукрова, плодоовочева, виноробна. Тваринницьку сировину переробляють м’ясна, молочна та рибна галузі промисловості.
Історія харчової промисловості в Україні
В Україні фабричне заводське виробництво харчових продуктів виникло у 2 пол. 19 ст. і займало значне місце в структурі промисловості. Переважали дрібні напівкустарні підприємства.
Першу цукроварню на Україні збудували у 1824 р. в селі Троєщині (тепер Канівський район, Черкаської області). Технічне оснащення цукрової промисловості було вищим, ніж інших галузей харчової промисловості. До рівня фабричного виробництва наблизилась спиртова промисловість. Виробництво вина було розвинуте головним чином на півдні України і базувалося на примітивній техніці і технологіях. Паромеханізовані заводи діяли в олійно-жировій промисловості. У 1913 р. в Україні було 92 цензові заводи та понад 2 тисячі дрібних олійниць. Інші галузі були менш розвинуті. Консервну продукція виробляли 34 напівкустарні підприємства, зосереджені в основному в Херсонській, Таврійській та Київській губерніях. Потреба у хлібі та хлібобулочних виробах задовольнялася в основному за допомогою домашнього виготовлення. У великих містах хлібопечення було представлене дрібними пекарнями. В кондитерській промисловості переважало кустарне виробництво. Невеликі підприємства фабричного типу діяли в Києві, Одесі, Харкові. Пивоваріння характеризувалося сезонністю виробництва і було зосереджено в великих містах. У 1913 р. діяло 218 пивзаводів.
Сіль добували дрібні солепромисловці, які орендували ділянки на морському узбережжі в Криму. Шахтне видобування солі в Донбасі (Артемівськ, Слов'янськ) та на Закарпатті (Солотвино) тільки почало розвиватися. У тютюновій промисловості навіть на великих фабриках механізація робіт була дуже низькою. На рівні ремесла і, рідше, мануфактури перебували й інші виробництва. М'ясна і молочна промисловість тільки починала розвиватися. Худобу переробляли на дрібних кустарних бійнях. Молочна промисловість була представлена 96 дрібними підприємствами (1913), які в основному виробляли тваринне масло. Продукція з незбираного молока вироблялася на невеликому заводі в Одесі.
Близько 80 % риби на Україні виловлювали в прибережних зонах Азовського та Чорного морів пасивними засобами лову. Частина рибальства зосереджувалася на внутрішніх водоймах та великих ріках.
В 1913 р. в Україні діяло 1365 великих підприємств, на яких виробляли 43,5 % валової продукції галузі.
За роки радянської влади харчова промисловість перетворилася на потужну галузь індустрії. Поряд з інтенсивним розвитком традиційних галузей було створено ряд нових: и'ясопереробну, молочноконсервну, маргаринову, харчоконцентратну. Значно зміцніла сировинна база, поліпшилося географічне розташування підприємств, створено сотні виробничих і агропромислових об'єднань. Серед найбільших об'єктів харчової промисловості. введених в дію у цей час, — Ворошиловоградський, Київський, Одеський, Полтавський, Вінницький м'ясокомбінати, молочні заводи в Харкові, Києві, Дніпропетровську, хлібозаводи в Донецьку, Харкові, Одесі, Києві. Водночас проводилася велика робота з підготовки кваліфікованих кадрів харчовиків. Як результат, у 1940 р. ообсяг виробництва продукції харчової промисловості України збільшився порівняно з 1913 р. в 2,6 рази.
Створення нових галузей та їх прискорений розвиток поліпшили галузеву структуру харчової промисловості. Питома вага цукрової і спиртової промисловості знизилася за абсолютного зростання виробництва продукції цих галузей. Зросла частка хлібопекарської, м'ясної, молокопереробної промисловості.
Під час ІІ Світової Війни харчова промисловість України зазнала значних втрат: було зруйновано понад 80 % її виробничих потужностей, різко скоротилися сировинні ресурси. У 1944 р. виробництво найважливіших продуктів харчування зменшилося у порівнянні з 1940 р. у 7...13 разів.
У післявоєнні роки харчова промисловість була відбудована. У 1952 р. загальний обсяг виробництва продукції перевищив довоєнний рівень. У наступні роки здійснювалося нове будівництво, впроваджувалося автоматизоване устаткування, високопродуктивні машини, апарати, конвейєри. Було збудовано близько 160 нових об'єктів, реконструйовано і технічно переоснащено понад 500 підприємств. Зокрема, введено в дію великі цукрові заводи у Київській, Львівській, Полтавській, Тернопільській і Хмельницькій областях, соляні шахти в Донецькій та Закарпатській областях, найбільший на той час в Європі олієекстракційний завод у м. Пологах (Запорізька область), ряд консервних підприємств, 15 пиво-безалкогольних заводів, винозавод "Ольвія" (Миколаївська область), понад 40 хлібозаводів, 59 підприємств з переробки молока, потужні м'ясокомбінати в Житомирі, Ковелі, Кам'янці-Подільському, Лубнах, Червонограді.
У 1982 р. в харчовій промисловості України налічувалося 16 тисяч підприємств понад 25 міністерств і відомств. Питома вага харчової промисловості у загальному обсязі промислового виробництва становила 19,1 %. Розвиток харчової промисловості на період до 1990 р. здійснювався відповідно до вимог Продовольчої програми СРСР [2].
У 2000-их р.р. спостерігається позитивна динаміка розвитку харчової промисловості. Однак в окремих областях (АРК Крим, Волинська, Кіровоградська, Львівська, Рівненська, Сумська, Хмельницька, Чернівецька, Чернігівська області) в різні роки відбувався спад виробництва. Основними чинниками були проблеми з розвитком сировинної бази, несприятлива ринкова кон'юнктура, в тому числі на світовому агропродовольчому ринку.
До регіонів з порівняно стабільною динамікою розвитку харчової промисловості відносяться Київська область та місто Київ, Запорізька, Дніпропетровська, Вінницька, Закарпатська, Полтавська, Миколаївська, Харківська, Херсонська, Черкаська області. В цю групу входять індустріальні регіони з високою густотою населення, яке забезпечує стабільний попит на продукцію галузі, а також регіони, що мають потужну сировинну базу для розвитку харчової промисловості.
Найвідчутніші коливання показників приросту обсягів виробництва спостерігалися в Тернопільській, Рівненській та Одеській областях, в структурі харчової промисловості яких висока питома вага переробних галузей. Крім того, це прикордонні регіони, що відчувають на собі більший тиск з боку імпортованої і контрабандної продукції [3].
За даними Держкомстату України у 2010 р. кількість промислових підприємств з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів становила 22 тисячі, на яких працювало приблизно три мільйони осіб. Питома вага реалізованої промислової продукції харчової промисловості в загальному обсязі промислового виробництва у 2010 р. становила 15,5 %. Асортимент продукції налічував понад 4 тисячі найменувань.
На даний час основними напрямками стимулювання вітчизняних та іноземних інвестицій у харчову промисловість є розробка регіональних програм стимулювання приватних інвестицій, розвиток ринку цінних паперів, створення вільних економічних зон, придбання іноземними інвесторами акцій вітчизняних підприємств харчової промисловості, страхування інвестицій від некомерщйних ризиків, концентрація внутрішніх ресурсів за централізованої підтримки з метою реалізації пріоритетних інвестиційних проектів [4].
Харчова промисловість України може забезпечити продуктами харчування внутрішній споживчий ринок і має значний експортний потенціал.
Нормативно-правова база функціонування підприємств харчової промисловості України
- Закон Про безпечність та якість харчових продуктів від 23.12.1997 № 771/97-ВР / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/771/97-%D0%B2%D1%80.
- Закон Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів від 31.05.2007 № 1103-V / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1103-16.
- Закон Про державну підтримку сільського господарства України від 24.06.2004 № 1877-IV / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1877-15.
- Закон Про питну воду та питне водопостачання від 10.01.2002 № 2918-III / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2918-14.
- Закон Про дитяче харчування від 14.09.2006 № 142-V / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/142-16.
- Закон Про виноград та виноградне вино від 16.06.2005 № 2662-IV / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2662-15.
- Закон Про молоко та молочні продукти від 24.06.2004 № 1870-IV / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1870-15.
- Закон Про рибу, інші водні живі ресурси та харчову продукцію з них від 06.02.2003 № 486-IV / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/486-15.
- Закон Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 № 481/95-ВР / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/481/95-%D0%B2%D1%80.
- Закон Про бджільництво від 22.02.2000 № 1492-III / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1492-14.
- Закон Про встановлення тарифної квоти на ввезення в Україну цукру-сирцю з тростини від 30.11.2006 № 404-V / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/404-16.
- Закон Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції від 14.01.2000 № 1393-XIV / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1393-14.
- Наказ МОЗ України Про затвердження Державних санітарних норм та правил "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною" від 12.05.2010 № 400 / Портал ВРУ Законодавство України. — Режим доступу до ресурсу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0452-10.
Підприємства Львівщини
Основна стаття: Підприємства харчової промисловості Львівщини.
Підготовка спеціалістів на Львівщині
Кафедра проектування та експлуатації машин Національного університету «Львівська політехніка» готує фахівців із спеціальності 050503.13 — «Обладнання переробних і харчових виробництв».
Інтернет-ресурси
- Міністерство аграрної політики та продовольства України / Офіційний сайт. — Режим доступу до ресурсу : http://www.minagro.kiev.ua/.
- Харчовик.com / Портал харчової промисловості. — Режим доступу до ресурсу : http://www.harchovyk.com.
- Упаковка / Журнал для виробників і споживачів тари і упаковки. — Режим доступу до ресурсу : http://www.upakjour.com.ua.
- Мир упаковки / Украинский портал упаковочной отрасли. — Режим доступу до ресурсу : http://packaging.kiev.ua.
Див. також
Джерела
- Українська радянська енциклопедія. Том 12. — Київ : Головна редакція Української радянської енциклопедії, 1985. — С. 114.
- Українська радянська енциклопедія. Том 11. Кн. 2. — Київ : Головна редакція Української радянської енциклопедії, 1984. — С. 184-186.
- Дейнеко Л. В. Стан і просторовий розвиток харчової промисловості України Електронний ресурс / Л. В. Дейнеко, П. М. Купчак // Сайт для вчених та професіоналів агробізнесу Інновації Причорноморського регіону. — Режим доступу до ресурсу : http://www.agroin.org/statti/deyneko_3.html.
- Харчова промисловість України /Библиотека Гринчука. — Режим доступу до ресурсу : http://www.grinchuk.lviv.ua/book/73/2362.html.