Пістун Євген Павлович
Пістун Євген Павлович | |
| |
Дата народження | 1942 р. |
---|---|
Науковий ступінь | доктор технічних наук |
Дата присвоєння н.с. | 1992 |
Вчене звання | професор |
Дата присвоєння в.з. | 1993 |
Пістун Євген Павлович — доктор технічних наук, дійсний член Української нафтогазової Академії, професор кафедри автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій (АВКТ), Почесний професор Львівської політехніки, Почесний професор Вроцлавської політехніки.
Зміст
Трудова діяльність
Пістун Євген Павлович працює в Національному університеті «Львівська політехніка» з 1964 року. З 1967 року до 1970 року обіймав посаду асистента, з 1970 до 1976 року — старшого викладача, з 1976 до 1980 року — працює на посаді доцента, з 1980 по 1982 рік — на посаді старшого наукового співробітника, з 1982 року по 1986 року — на посаді доцента, з 1986 року до сьогодні — на посаді завідувача кафедри автоматизації теплових і хімічних процесів, а з 1992 року до 2005 року — на посаді проректора університету з дослідно-виробничої роботи.
Протягом всієї трудової діяльності активно та продуктивно займається науковою роботою. Кандидатську дисертацію Пістун Є.П. захистив у 1974 році, вчене звання доцента отримав в 1978 році. Докторську дисертацію Пістун Є.П. захистив у 1992 році. Вчене звання професора Пістуну Є.П. присвоєно в 1993 році.
Професор Пістун Є.П. очолює науково-дослідну лабораторію університету, в якій під його керівництвом виконувались та виконуються роботи згідно із координаційними планами та програмами Держстандарту України, Мінгазпрому СРСР та України, АН СРСР та України, а також роботи за спеціальною тематикою.
Слід відзначити також розробки професора Пістуна Є.П., на базі яких створювалась нова нормативно-технічна документація енергетичної галузі України та сусідніх країн: методика розрахунку діафрагм витратомірів змінного перепаду тисків оптимальних за точністю вимірювання витрати; САПР «Витратомір»; Методики розрахунку коефіцієнта стисливості, показника адіабати, в’язкості природного газу у діапазоні тиску до 25 МПа як методика ДССДД України.
Під керівництвом професора Пістуна Є.П. разом із науковцями інших організацій як з України, так і з Росії розроблений комплекс нових міждержавних стандартів ГОСТ 8.586.1,2,3,4,5-2005. Цей комплекс стандартів впроваджений у таких країнах: Україна, Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизія, Молдова, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменія і Узбекистан. Розроблений також український відповідник ДСТУ ГОСТ 8.586.1,2,3,4,5-2009, прийнятий до впровадження в Україні з 2010р. Для впровадження вказаних вище стандартів розроблена система автоматизованого проектування витратомірів змінного перепаду тиску САПР «Расход-РУ».
Наукова школа професора Пістуна
Професор Пістун Є.П. є відомим вченим в Україні та за її межами. Під його керівництвом створена та творчо працює наукова школа з автоматизації, технологічних вимірювань та обліку енергоносіїв. За цими науковими напрямами під керівництвом Пістуна Є.П. вже підготовлено одного доктора технічних наук та 21 кандидата технічних наук, готуються до захисту кандидатські та 3 докторські дисертації.
Найбільш вагомими прикладними розробками, виконаними під керівництвом професора Пістуна Є.П. є:
- Технологічне і контрольно-вимірювальне обладнання для процесів виробництва волоконних світловодів, напівпровідникових приладів, інтегральних мікросхем та інших мікроелектронних виробів. До його складу входять: система приготування особливо чистих галогенідних сумішей заданого складу; витратоміри малих і мікровитрат газів (зокрема, кисню, азоту, аргону, хлору, водню); аналізатори парогазових сумішей галогенідів (SiCl4, BBr3, POCl3, GeCl4) з киснем; виконавчі пристрої і регулюючі клапани мікровитрат газових середовищ, зокрема і агресивних; зразкові витратомірні установки для градуювання і перевірки витратомірів малих і мікровитрат газів. На базі цього обладнання створена автоматизована технологічна система синтезу парогазових сумішей галогенідів з киснем у виробництві волоконних світловодів.
- Комплект пристроїв для вимірювання витрати і кількості (об’єму чи маси) газових та рідких середовищ методом змінного перепаду тиску, зокрема первинні вимірювальні перетворювачі параметрів потоків (інтелектуальні перетворювачі тиску, перепаду тиску та температури), мікропроцесорні обчислювачі витрати і кількості (об’єму чи маси) природного газу та перегрітої пари, мікропроцесорний коректор для лічильників газу. Застосовані в цих засобах апаратні рішення та програмне забезпечення суттєво зменшують похибки вимірювання витрати та кількості, налагоджено їх серійний випуск.
- Синтезатори газових сумішей, в тому числі для синтезу зразкових сумішей метан-повітря з метою перевірки аналізаторів шахтної атмосфери та швидкості зміни концентрації метану в суміші.
- Система автоматичного регулювання та оптимізації процесу розмелювання твердих матеріалів в кульових барабанних млинах, до складу якої входять: регулятор-оптимізатор, який забезпечує максимально можливу продуктивність млина; блоки вимірювання та індикації ступеня завантаження млина матеріалом та стану технологічного обладнання. Такими системами оснащено багато теплових електричних станцій України, Болгарії та Польщі, вони також активно впроваджуються на цементних заводах.
- Пристрої для вимірювання теплопровідності матеріалів, зокрема твердих матеріалів, які можуть застосовуватись для сертифікації будівельних та теплоізоляційних матеріалів.
Багаторічна наукова діяльність професора Пістуна Є.П. відображена в чисельних наукових роботах, зокрема в 5 монографіях, в понад 330 наукових публікаціях, а також в 142 авторських свідоцтвах на винаходи та патентах, в тому числі в США, Великобританії, Німеччині, Швеції, Польщі та Японії.
Педагогічна та організаційна діяльність
Професор Пістун Є.П. є організатором та учасником багатьох міжнародних конгресів та науково-технічних конференцій. Як провідний спеціаліст з вимірювань, зокрема з обліку енергоносіїв, був головою організаційного комітету 1-ої Міжнародної науково-практичної конференції «Системи транспортування, контролю якості та обліку енергоносіїв», головою програмного комітету 1-ої Міжнародної науково-технічної конференції «Технічна метеорологія Карпат», входить в наукові чи організаційні комітети конференцій, зокрема Міжнародних науково-практичних конференцій «Проблеми економії енергії» (Україна), Міжнародного форуму енергетиків (Польща), Міжнародних науково-технічних конференцій «Енергетика» (Польща), брав участь у 8 Міжнародному симпозіумі з витратометрії (International Symposium on Fluid Flow Measurement) (США, 2012) тощо.
Пістун Є.П. веде значну роботу з атестації наукових кадрів. Він є заступником голови спеціалізованої Вченої Ради Д 35.052.04 із захисту докторських дисертацій за спеціальностями: 05.13.07 — автоматизація процесів керування; 05.11.01 — прилади та методи вимірювання механічних величин, у Львівській політехніці. Є членом редколегій багатьох науково-технічних журналів.
Пістун Є.П. веде значну роботу з атестації наукових кадрів. Він є головою Спеціалізованої Вченої Ради Д 35.052.04 із захисту докторських дисертацій за спеціальностями: 05.13.07 — автоматизація процесів керування; 05.11.01 — прилади та методи вимірювання механічних величин; 05.11.13 — прилади і методи контролю та визначення складу речовин, 05.14.06 — технічна теплофізика та промислова теплоенергетика у Львівській політехніці і членом такої ж ради в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. Є членом редколегій багатьох науково-технічних журналів.
Професор Пістун Є. П. став ініціатором відкриття та реалізації в Україні підготовки бакалаврів за базовим напрямом «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», та спеціалістів на базі цього напряму. Під його керівництвом та за особистої участі створено проект стандарту за цим напрямом підготовки, навчальний план та інші нормативні документи, а також реалізуються новітні підходи багатоступеневої освіти у цьому напрямі. Був заступником голови науково-методичної комісії Міністерства світи і науки з напряму підготовки «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», членом фахової комісії Міністерства освіти і науки з інформатики та математики, членом експертної ради з природничих наук, математики та інформатики при Державній акредитаційній комісії України, заступником голови експертної ради з комп’ютерних наук і технологій та національної безпеки при Державній акредитаційній комісії.
Поряд з великою науковою та організаційною роботою успішно займається педагогічною роботою, керує підготовкою бакалаврів, магістрів та аспірантів.
Відзнаки та нагороди
За досягнуті результати в науково-педагогічній діяльності професор Пістун Є.П. нагороджений:
- звання Почесного професора Національного університету «Львівська політехніка» (2021 р.),
- медаль “За видатні заслуги перед Львівською політехнікою” (2016р.),
- знак “За наукові досягнення” (2012р.),
- знак «Відмінник освіти України» (2009 р.),
- звання Почесного професора Вроцлавскої політехніки (2004 р.),
- Грамоту Верховної Ради України (2004 р.),
- Почесну Грамоту Міністерства освіти України (1994 р.),
- Почесну Грамоту Мінвузу УРСР (1982 р.),
- знак «Винахідник СРСР»,
- срібну медаль ВДНГ СРСР (1987) і дипломи першого ступеня ВДНГ УРСР (1988, 1989).