Відмінності між версіями «Кафедра української мови»

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
(Електронні видання кафедри)
Рядок 758: Рядок 758:
 
Навчальний посібник «Практичне термінознавство» має на меті вивчити закономірності розвитку і вживання спеціальної лексики, а також окреслити проблеми, що є в сучасному українському термінознавстві (зокрема, проблема перекладу термінів, транслітерації, уніфікації, стандартизації тощо). У посібнику охарактеризовано особливості формування української наукової мови, висвітлено важливі питання, пов’язані з історією термінознавства як окремої науки, порушено проблему щодо повернення пласту наукової лексики. До кожної теми подано низку практичних завдань, які дадуть змогу закріпити засвоєний матеріал під час самостійного опрацювання.  
 
Навчальний посібник «Практичне термінознавство» має на меті вивчити закономірності розвитку і вживання спеціальної лексики, а також окреслити проблеми, що є в сучасному українському термінознавстві (зокрема, проблема перекладу термінів, транслітерації, уніфікації, стандартизації тощо). У посібнику охарактеризовано особливості формування української наукової мови, висвітлено важливі питання, пов’язані з історією термінознавства як окремої науки, порушено проблему щодо повернення пласту наукової лексики. До кожної теми подано низку практичних завдань, які дадуть змогу закріпити засвоєний матеріал під час самостійного опрацювання.  
 
Посібник призначено для студентів напрямів «Практична психологія», «Журналістика», «Філологія», «Міжнародна інформація», «Міжнародні відносини», а також для всіх, хто цікавиться проблемами сучасного українського термінознавства.
 
Посібник призначено для студентів напрямів «Практична психологія», «Журналістика», «Філологія», «Міжнародна інформація», «Міжнародні відносини», а також для всіх, хто цікавиться проблемами сучасного українського термінознавства.
 +
 +
 +
 +
 +
  
 
===Співпраця кафедри===
 
===Співпраця кафедри===

Версія за 09:28, 18 червня 2016

Кафедра української мови
ЛоготипУМ1.jpg
Тип підрозділу кафедра
Абревіатура УМ
Дата заснування 1989 рік
Приналежність Інститут гуманітарних та соціальних наук
Завідувач кафедри канд.філол.наук, доцент Вознюк Геннадій Леонідович
Розташування (адреса) 79013, Львів, вул. Карпінського 2/4, 1-й корпус, каб. 306
Сторінка на lp.edu.ua http://lp.edu.ua/node/122

Кафедра української мови — це навчально-науковий підрозділ Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки.

Загальна інформація

Сьогодні кафедра української мови — дієздатний колектив висококваліфікованих фахівців-філологів, який обслуговує всі підрозділи університету. Тут працюють 12 кандидатів наук, 8 з яких (Наконечна Г.В., Фаріон І.Д., Куньч З.Й., Микитюк О.Р., Литвин О.Г., Булик-Верхола С.З., Василишин І.П., Теглівець Ю.В.) підготували свої дисертаційні дослідження, працюючи на кафедрі.

Кафедра працює також як консультативний центр для працівників та студентів Національного університету «Львівська політехніка» з питань термінознавства, культури української мови та стилістичних засад мовного спілкування.

Історія кафедри

Кн27.gif

Кафедру української мови створено 25 грудня 1989 року. Її очолив кандидат філологічних наук, доцент Г.Л.Вознюк. Заснована як фаховий навчально-методичний центр з питань української мови, покликаний сприяти пропаганді гуманітарних знань, удосконаленню студентами і працівниками університету своєї мовної підготовки, піднесенню культури мовлення.

Сьогодні кафедра української мови – дієздатний колектив висококваліфікованих фахівців-філологів, який обслуговує всі підрозділи університету. Тут працюють 12 кандидатів наук, 8 з яких (Наконечна Г.В., Фаріон І.Д., Куньч З.Й., Микитюк О.Р., Литвин О.Г., Булик-Верхола С.З., Василишин І.П., Теглівець Ю.В.) підготували свої дисертації, працюючи на кафедрі.

Щороку працівники кафедри публікують понад 30 наукових статей, виступають на численних наукових конференціях. Опубліковано низку наукових монографій, понад 50 навчально-методичних видань, підготовлено до друку посібники з української мови (за професійним спрямуванням) та сучасної української мови, основ риторики і термінознавства. Кафедра працює також як консультаційний центр для працівників та студентів Львівської політехніки з питань термінознавства, культури української мови і стилістичних засад мовного спілкування.

Навчально-освітня робота кафедри базується на програмах курсів, викладання яких забезпечує кафедра. Оволодіння курсом «Українська мова (за професійним спрямуванням)» сприяє формуванню у студентів знань, умінь і навичок практичної мовленнєвої діяльності в різних ситуаціях службового, громадського, особистого спілкування. Вивчення цієї дисципліни має на меті:

  • поглиблення духовної культури студентів, формування в них гуманітарного світогляду, спрямування студентів на вдосконалення шкільних мовностилістичних знань з української мови, вироблення культури мовлення й оволодіння нормами літературної мови;
  • ознайомлення студентів з науковими засадами сучасного українського правопису і підвищення рівня їх грамотності;
  • опрацювання студентами ділового стилю і засобів ділового мовлення державною мовою, а також ділових паперів, потрібних у професійній діяльності;
  • оволодіння основами наукової термінології.

Кафедра розробила і запровадила курс сучасної української мови для базового напряму «Прикладна лінгвістика», що передбачає вивчення фонетичних, лексикологічних, граматичних, правописних і мовностилістичних явищ і тенденцій. Підбір ілюстративно-текстового матеріалу з цієї дисципліни спрямовано на краще засвоєння теоретичних законів і правил сучасної української мови, на досконаліше практичне оволодіння різними аспектами і нюансами української мови, на розвиток гуманітарно-філологічного мислення, на розуміння духовно-інтелектуальної насиченості, високої інформативності, лексичного багатства, граматичної гнучкості й досконалості української мови як державної, на розвиток культури мовлення. Програма відповідає фаховим і національно-патріотичним потребам виховання сучасної науково-технічної інтелігенції. Спецкурси «Практична стилістика української мови» та «Культура спілкування» впроваджено для студентів рівнів магістра і спеціаліста напряму «Філологія» («Прикладна лінгвістика»). Ці спецкурси покликані не лише формувати у студентів потребу володіти засадничими нормами комунікативного аспекту мови як головного засобу реалізації власної індивідуальності, але й виробити чуття естетики й постійного вдосконалення у писемному та усному мовленні.

Розроблено і впроваджено також курси «Українська мова в засобах масової комунікації» для напряму «Журналістика», а також «Основи термінознавства» та «Основи риторики» для студентів окремих напрямів як курси за вибором.

Кафедра послідовно втілює свій концептуальний задум – співпрацювати з фахівцями спеціальних кафедр у підготовці словників науково-технічної термінології. За участю працівників кафедри вже видано близько 30 словників з різних галузей знань. Завідувач кафедри доц. Вознюк Г.Л. та проф. Полюга Л.М. за активну і плідну лексикографічну роботу удостоєні Всеукраїнської премії ім. Івана Огієнка в галузях науки та освіти. Викладачі кафедри беруть активну участь у діяльності Товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка, ведуть значну просвітницьку роботу серед студентської молоді, пропагують українську мову та культуру мовлення у пресі, на радіо й телебаченні.

Уся навчальна, навчально-методична та наукова робота кафедри невід’ємна від культурно-просвітницької та виховної. Викладачі кафедри беруть активну участь у діяльності Товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка. Викладач М.В. Гнатюк є членом інформаційного центру при Секретаріаті Світової федерації українських лемківсько-русинських об’єднань. Неодноразово до Дня української писемності та мови кафедра української мови спільно з Інститутом архітектури проводила мовно-мистецьку виставку «Мова – твого життя основа». Результатом цієї виставки є видані набори плакатів – студентських робіт на актуальні мовні теми. Керівником цього проєкту є доцент кафедри І.Д. Фаріон. Новий авторський проєкт Ірини Фаріон "Академічні майстер-класи: від книги - до мети", започаткований восени 2011 року, передбачає запрошення відомих науковців, літераторів, митців з презентацією своїх книг та мистецьких творів.

Кафедра має значний досвід залучення студентів до участі в масових заходах (літературно-музичні вечори, присвячені окремим письменникам; традиційні Шевченківські читання та вечори, бесіди на практичних заняттях на теми культурного життя України, зокрема Львова; екскурсії до музеїв; відвідання зі студентами картинної галереї; культпоходи до театрів тощо).

До 200-річчя від дня народження Т. Шевченка

Шевченко плакат2.jpg

Навчальні дисципліни

Українська мова (за професійним спрямуванням) – для студентів першого курсу всіх базових напрямів; Сучасна українська мова – для студентів першого та другого курсів напряму «Філологія»; Основи термінознавства – для студентів гуманітарних і технічних напрямів підготовки (ІКНІ: напрям 020303 для груп ФЛ; (ІМФН: напрям 030201 для груп МВ); Основи риторики – для студентів напряму «Право»; Риторика професійної діяльності – для студентів напряму «Документо­знавство»; Сучасна українська мова в засобах масової комунікації – для базового напряму 030301 «Журналістика»; Практична стилістика української мови – для студентів п’ятого курсу напряму «Філологія» (ПРЛ, спеціалісти); Культура спілкування – для студентів базового напряму “Філологія” (ПРЛ, магістри); Орфографічний практикум – для базового напряму 030301 «Журналістика»;

Українська мова (за професійним спрямуванням): загальна кількість годин – 90 (кредитів ECTS – 3), аудиторні години – 32 (практичні заняття). Зміст дисципліни: Стилістично-практичні аспекти сучасної української літературної мови; офіційно-діловий стиль і засоби професійного спілкування; культура усного та писемного мовлення; форми мовленнєвого етикету; основи ділового мовлення та ведення службової документації; ділові папери; наукові принципи орфографії та пунктуації; стилістичне редагування тексту професійного спрямування.

У результаті вивчення дисципліни студент повинен:

  • засвоїти основні принципи професійного спілкування українською мовою, принципи і засоби офіційно-ділового мовлення; *оволодіти основними формами мовленнєвого етикету для професійного спілкування;
  • опанувати основи ведення ділової документації українською мовою;
  • використовуючи засоби службово-ділового мовлення, оформляти основні зразки ділових паперів;
  • володіти навичками культури усного та писемного мовлення і нормами української літературної мови;
  • правильно вимовляти слова, уживати нормативні наголоси;
  • оволодіти науковими принципами сучасного правопису і використовувати їх у процесі професійного спілкування.

Сучасна українська мова: загальна кількість годин – 90 (кредитів ECTS – 3), аудиторні години – 48.

Зміст дисципліни: Стилістично-практичні аспекти сучасної української літературної мови; етапи її становлення і розвитку; її роль як офіційно-державної мови в суспільному житті українського народу; місце української мови серед інших слов’янських та європейських мов; лінгвістичні характеристики (властивості) сучасної української мови, джерела її збагачення та вдосконалення; фонетичні, лексикологічні та граматичні (морфолого-синтаксичні) закони української мови та засоби їх реалізації; наукові (фонетично-словотворчо-граматичні) засади української орфографії та основні правописні норми сучасної української літературної мови; стилістично-практичні аспекти сучасної української мови, її форми (усна й писемна), літературні норми, питання культури мовлення та мовного етикету; офіційно-діловий стиль, вимоги до ділового мовлення, основні принципи оформлення та стилістичного опрацювання ділових паперів.

У результаті вивчення дисципліни студент повинен:

  • засвоїти основні наукові засади сучасної української літературної мови на лексичному, фонетичному та граматичному рівнях;
  • засвоїти основні лексико-граматичні категорії та вміти використовувати їх у комунікативному процесі;
  • оволодіти навичками культури усного та писемного мовлення і нормами сучасної української літературної мови;
  • засвоїти і вміти використовувати правила орфоепії та акцентології;
  • оволодіти науковими принципами сучасного правопису і використовувати їх у процесі комунікації;
  • оволодіти основними формами українського мовленнєвого етикету;
  • опанувати основи ведення ділової документації українською мовою;
  • використовуючи засоби службово-ділового мовлення, оформляти основні зразки ділових паперів;
  • виробити навички стилістичного редагування тексту та практичного перекладу.

Основи термінознавства: V сем. – 60 год (кредитів ECTS – 2), аудиторні години – 24 год (практичні заняття).

Зміст дисципліни: Основні етапи розвитку галузевих терміносистем і термінознавства в Україні; історичні традиції розвитку термінознавства; лексико-семантичні особливості термінів української мови; основні аспекти українського термінотворення і терміновжитку; особливості різних термінологічних жанрів; науковий, науково-популярний, навчальний, лексикографічний тексти; особливості історичного формування й теперішнього стану української термінології як підсистеми української літературної мови.

  • ознайомити з історією формування української науково-технічної термінології в контексті розвитку європейських терміносистем у ХІХ-ХХІ ст.;

Мета курсу:

  • виявити закономірності основних етапів становлення і розвитку галузевих терміносистем і термінознавства в Україні;
  • з’ясувати статус сучасного термінознавства в системі розділів науки про мову та галузевих дисциплін;
  • визначити основні аспекти українського термінотворення і терміновжитку;
  • виявити лексико-семантичні особливості термінів української мови; проаналізувати особливості варіантних і синонімічних *терміноодиниць у галузевих терміносистемах;
  • виявити відмінності між історично сформованими напрямами розвитку українських галузевих терміносистем;
  • проаналізувати теоретичні засади укладання наукових текстів різного стильового й жанрового спрямування (навчально-*довідкові, власне наукові тексти, лексикографічні статті, усні виступи тощо);
  • сформувати практичні вміння та навички укладання різножанрових наукових текстів.

Основи риторики: загальна кількість годин: ІV сем. – 60 год (кредитів ECTS – 2), аудиторні години – 24 год, практичні заняття – 24 год.

Зміст дисципліни: Здобутки світової риторики, основні етапи становлення і розвитку риторики в Україні; статус сучасної риторики та її зв’язки з іншими науками; основні аспекти психології та культури мовного спілкування; особливості різних форм спілкування людей у колективі; відмінностіміж різними видами промов; теоретичні засади підготовки усного публічного виступу; практичні вміння та навички ведення нарад, дискусій, виголошення промов.

У результаті вивчення дисципліни студент повинен набути:

  • розуміння основних етапів розвитку риторики;
  • розуміння історичних традицій риторики;
  • розуміння основних аспектів психології та культури мовного спілкування;
  • уміння розробляти теоретичні засади підготовки промови;
  • здатність розрізняти особливості різних форм ділового спілкування;
  • уміння добирати матеріал для підготовки промови;
  • здатність організувати нараду, дискусію;
  • здатність підготувати інформаційну, агітаційну та розважальну промови;
  • уміння скласти розгорнутий план виступу, тези доповіді;
  • здатність виступати перед аудиторією, дотримуючись законів риторики.

Риторика професійної діяльності: загальна кількість годин: VІ сем. – 60 год (кредитів ECTS – 2) аудиторні години – 24 год, практичні заняття – 24 год. Зміст дисципліни: основні етапи розвитку риторики, історичні традиції риторики; статус сучасної риторики; основні аспекти психології такультури мовного спілкування, теоретичні засади підготовки промови, особливості різних форм ділового спілкування.

Мета курсу:

  • ознайомити студента зі здобутками світової риторики;
  • виявити закономірності основних етапів становлення і розвитку риторики в Україні;
  • з’ясувати статус сучасної риторики та її зв’язки з іншими науками;
  • опанувати основні аспекти психології та культури мовного спілкування;
  • проаналізувати особливості різних форм спілкування людей у колективі;
  • виявити відмінності між різними видами промов;
  • осягнути теоретичні засади підготовки усного публічного виступу;
  • сформувати практичні вміння та навички ведення нарад, дискусій, виголошення промов;
  • виховати здатність організувати нараду, дискусію;
  • виховати здатність підготувати інформаційну, агітаційну та розважальну промови;
  • виховати вміння скласти розгорнутий план виступу, тези доповіді;
  • виховати здатність виступати перед аудиторією, дотримуючись законів риторики.

Сучасна українська мова в засобах масової комунікації: загальна кількість годин: ЖР – ІІ сем. – 90 год.,(кредитів ECTS – 3), аудиторні години – ІІ сем. – 32 год.

Зміст дисципліни: стилістично-практичні аспекти сучасної української літературної мови; етапи її становлення і розвитку; її роль якофіційно-державної мови в суспільному житті українського народу; місце української мови серед інших слов’янських та європейських мов; лінгвістичні характеристики (властивості) сучасної української мови, джерела її збагачення та вдосконалення; фонетичні, лексикологічні та граматичні (морфолого-синтаксичні)закони української мови та засоби їх реалізації в засобах масової комунікації; наукові (фонетично-словотворчо-граматичні) засади української орфографії та основні правописні норми сучасної української літературної мови; стилістично-практичні аспекти сучасної української мови, її форми (усна йписемна), літературні норми, питання культури мовлення та мовного етикету журналістів; використання різних мовних стилів у журналістській практиці; публіцистичний стиль в засобах масової комунікації.

Мета курсу:

  • виробити стійкі навички культури усного й писемного мовлення, оволодіти нормами літературної мови та мовного етикету; *ознайомити з науковими засадами й основними положеннями сучасного українського правопису та підвищити рівень грамотності; *опрацювати публіцистичний стиль та його жанри, засоби і прийоми усного та писемного публіцистичного мовлення;
  • поглибити духовну культуру і формувати мовно-гуманітарний світогляд студентів;
  • вивчення фонетичних, лексикологічних, граматичних, правописних і мовностилі­стичних вищ і тенденцій;
  • оволодіння різними аспектами і нюансами української мови;
  • розвиток гуманітарно-філологічного мислення.

Практична стилістика сучасної української мови: загальна кількість годин – 60, аудиторні години – 28 (лекції – 14, практичні заняття – 14) – денна форма; кредитів ECTS – 2. Зміст дисципліни: основи практичної стилістики української мови як системний курс, покликаний сформувати у студента потребу володіти не лише засадничими нормами комунікативного аспекту мови як головного засобу реалізації власної індивідуальності, але й виробити чуття естетики і постійного вдосконалення в усному та писемному мовленні.

У результаті вивчення дисципліни студент повинен:

  • засвоїти основний теоретичний апарат курсу;
  • з’ясувати різницю між прескриптивним та дескриптивним у спілкуванні;
  • оволодіти основними лінгвістичними нормами; вільно послуговуватися етикетним спілкуванням;
  • не допускати поширеної російсько-української інтерференції на всіх мовних зрізах;
  • уникати моди на невмотивовану англізацію мовлення у професійно-діловому спілкуванні;
  • використовувати набутий практичний матеріал у перекладацькій діяльності;
  • послуговуватись вербальним і невербальним етикетом як засобом власної реалізації і засобом творення висококультурного суспільства;
  • сприймати спілкування як реалізацію власного духовного світу і як креативно-естетичну матерію та середовище для постійного самовдосконалення.

Культура спілкування: загальна кількість годин – 45 (кредитів ECTS – 1,5), аудиторні години (практичнізаняття) – 14 (стаціонар); 8 (заочна форма); кредитів ECTS – 1,5.

Зміст дисципліни: основи культури спілкування як системний курс, покликаний сформувати у студента потребу оволодіти не лише засадничими нормами комунікативного аспекту мови як головного засобу реалізації власної індивідуальності, але й виробити чуття естетики та постійного вдосконалення у спілкуванні.

У результаті вивчення дисципліни студент повинен:

  • з’ясувати та засвоїти основні поняття курсу;
  • з’ясувати різницю між прескриптивним та дескриптивним у спілкуванні;
  • володіти нормами культури спілкування на всіх мовних рівнях;
  • застосовувати набуті знання в усному спілкуванні;
  • не допускати поширеної російсько-української інтерференції на всіх мовних зрізах;
  • уникати моди на невмотивовану англізацію мовлення у професійно-діловому спілкуванні;
  • використовувати набутий практичний матеріал у перекладацькій діяльності;
  • послуговуватись вербальним і невербальним етикетом як засобом власної реалізації і засобом творення висококультурного суспільства;
  • сприймати спілкування як креативно-естетичну категорію.

Орфографічний практикум: загальна кількість годин – 60 (кредитів ECTS – 2), аудиторні години (практичні заняття) – 28 (стаціонар); 10 (заочна форма); кредитів ECTS – 2. Зміст дисципліни: орфографічний практикум покликаний вдосконалювати шкільні знання з української мови та систематизувати мовний матеріал, розвивати лінгвістичне мислення, поглибити засвоєння наукових засад орфографії української мови, виробити стійкі навички правильного написання слів.

У результаті вивчення дисципліни студент повинен:

  • оволодіти основним теоретичним матеріалом з курсу «Орфографічний практикум»;
  • володіти орфографічними нормами української літературної мови;
  • уміти використовувати її комунікативно-соціальні функції;
  • виразно і точно висловлювати думки;
  • уміти послуговуватися науковими засадами й основними положеннями сучасного українського правопису;
  • уміти реалізовувати вимоги Конституції України та офіційних державних документів щодо державності української мови і використання її як державної у засобах масової комунікації.

Наукова робота

Видання кафедри

Науково-методична робота кафедри підпорядкована єдиній кафедральній темі «Актуальні питання дослідження української мови та літератури: теорія і практика» і передбачає як дослідження теоретичних проблем, так і методичне забезпечення навчального процесу з усіх дисциплін, які ведуть викладачі кафедри.

Викладачі кафедри підготували до друку й опублікували низку наукових монографій:

  • 1999 р. вийшла друком праця доцента Г.В.Наконечної «Українська науково-технічна термінологія: Історія і сьогодення»;
  • доцент І.Д.Фаріон видала 2001 р. монографію «Українські прізвищеві назви кінця XVII—поч. ХІХ ст. (із етимологічним словником)», 2004 року монографію «Правопис — корсет мови? Український правопис як культурно-політичний вибір», 2007 року «Мова — краса і сила: Суспільно-креативна роль української мови в ХІ — середині ХІХ ст.», 2010 та 2011 років «Мовна норма: знищення, пошук, віднова»;
  • 2007 року опубліковано також монографію доцента З.Й.Куньч «Українська риторична термінологія: історія і сучасність».

Особливо активну участь беруть викладачі кафедри у підготовці та виданні словників різних типів. Найбільшої популярності зажили:

  • «Словник синонімів», «Словник антонімів», «Словник українських морфем» професора Л.М.Полюги;
  • «Фінанансовий словник», «Фінансово-економічний словник» та ціла низка спеціальних термінологічних словників за співавторства доцента Г.Л. Вознюка;
  • «Універсальний словник української мови» доцента З.Й.Куньч.

Викладачі кафедри беруть активну участь у роботі науково-практичних конференцій різних рівнів. Найактивніше долучається професорсько-викладацький склад кафедри до роботи міжнародних конференцій з теоретичних проблем українського термінознавства, де працівники кафедри виступають як доповідачі, наукові консультанти, керівники секцій та редактори наукових матеріалів, оскільки ці традиційні конференції відбуваються на базі Національного університету «Львівська політехніка».

Кафедра української мови систематично проводить власну науково-методичну конференцію, в якій беруть участь усі викладачі. Активно працює методичний семінар кафедри, де викладачі обговорюють актуальні проблеми навчально-методичної роботи, а також виголошують наукові доповіді. Викладачі кафедри активно розробляють просвітницькі матеріали для різних популярних видань, зокрема для освітньо-наукового і студентського тижневика «Аудиторія».

Викладачі кафедри часто виступають офіційними опонентами на захистах кандидатських і докторських дисертацій.

2005 рік

2006 рік

2007 рік

2008 рік

2009 рік

2010 рік

2011 рік

2012 рік

2013 рік

2014 рік

2015 рік

Науково-методичні семінари кафедри

Щорічно кафедра української мови проводить низку науково-методичних семінарів.

Нові видання кафедри

Книга1.jpg
Українська мова (за професійним спрямуванням): навч. посібник-прак­тикум / Г.Л. Вознюк, С.З. Булик-Верхола, І.П. Васи­лишин, М.В. Гнатюк, І.Б. Мен­тинська, І.Д. Шмілик. – 7-ме вид., доповн. і випр. – Львів: Видавництво Львівської по­літех­ніки, 2016. – 308 с.

Рекомендовано Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України (Лист № 1/11-6043 від 14.07.2011 р.)

ISBN 978-617-607-861-6

Висвітлено важливі питання програмного матеріалу з курсу «Українська мова (за професійним спрямуванням)». Особливу увагу зосереджено на актуальних проблемах мовних норм і культури професійно-ділового мовлення. До кожної теми подано низку практичних завдань і тестових контрольних матеріалів, які дадуть змогу закріпити засвоєний матеріал під час самостійного опрацювання. Посібник містить 10 додатків - тематичних словничків, що висвітлюють різноманітні питання культури мовлення і подають допоміжну інформацію для виконання наведених у посібнику завдань і тестів. Для студентів різних форм навчання, а також для всіх, хто цікавиться проблемами культури української мови.



Kng1.jpg
Збірник тестових завдань з української мови: посібник для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання випускників середніх шкіл і вступників до Національного університету "Львівська політехніка" / уклад.: Г.Л. Вознюк, І.П. Васи­лишин, І.Б. Мен­тинська. – Львів: Видавництво Львівської по­літех­ніки, 2015. – 576 с.


ISBN 978-617-607-792-3






Kng2.jpg
Збірник тестових завдань з української літератури: посібник для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання випускників середніх шкіл і вступників до Національного університету "Львівська політехніка" / уклад.: Г.Л. Вознюк, І.П. Васи­лишин, І.Б. Мен­тинська. – Львів: Видавництво Львівської по­літех­ніки, 2015. – 188 с.


ISBN 978-966-553-969-8







Книга1.jpg
Українська мова (за професійним спрямуванням): навч. посібник-прак­тикум / Г.Л. Вознюк, С.З. Булик-Верхола, І.П. Васи­лишин, М.В. Гнатюк, І.Б. Мен­тинська, І.Д. Шмілик. – 6-те вид., доповн. і випр. – Львів: Видавництво Львівської по­літех­ніки, 2015. – 308 с.

Рекомендовано Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України (Лист № 1/11-6043 від 14.07.2011 р.)

ISBN 978-966-553-969-8

Висвітлено важливі питання програмного матеріалу з курсу «Українська мова (за професійним спрямуванням)». Особливу увагу зосереджено на актуальних проблемах мовних норм і культури професійно-ділового мовлення. До кожної теми подано низку практичних завдань і тестових контрольних матеріалів, які дадуть змогу закріпити засвоєний матеріал під час самостійного опрацювання. Посібник містить 10 додатків - тематичних словничків, що висвітлюють різноманітні питання культури мовлення і подають допоміжну інформацію для виконання наведених у посібнику завдань і тестів. Для студентів різних форм навчання, а також для всіх, хто цікавиться проблемами культури української мови.

Книга3.jpg



Сучасна українська мова: самобутність, система, норма: навч. посібник / О.Микитюк. – 4-те вид., зі змінами. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2015. – 440 с.

ISBN 978-617-607-820-3

У посібнику сучасну українську мову розглянуто в трьох площинах: самобутність, система, норма. Самобутність засвідчена давніми писемними пам’ятками, що виразно ілюструють українські мовні риси. Система – це навзаєм зумовлена та пов’язана в одне ціле вертикаль мовних розділів: фонетики, дериватології, лексикології, морфології, синтаксису та стилістики. Мовна норма – це шлях до впровадження мовленнєвої культури. Посібник містить низку рубрик(“Звернімо увагу”), цікавинок, таблиць та мовних плакатів, що допомагають опанувати матеріял та увиразнюють науковий текст.

Для студентів, учителів, учнів та всіх охочих вивчати українську мову, позаяк “спасіння нашого краю в нашому слові” (П.Куліш).



Knig10001.jpg
Суспільний статус староукраїнської (руської) мови у XIV-XVII століттях: мовна свідомість, мовна дійсність, мовна перспектива: монографія / І.Д. Фаріон. - Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2015. - 656 с.

ISBN 978-617-607-718-3

Перше в українському мовознавстві дослідження, що цілісно розкриває еволюцію статусу староукраїнської (руської) мови та мовної і мовно-етичної (національної) свідомости впродовж XIV-XVII ст. у двох провідних елітарних середовищах: урядово-шляхетських та духовно-освітніх. Авторка досліджує зміну моделі світу крізь призму змін староукраїнської (руської) мови та інших мов: від теоцентризму до антропоцентризму; панславізму до староукраїнської (руської) мови; від мовного універсалізму до українськомовного етнонаціонального самоусвідомлення.




Культура мовлення.jpg


Культура мовлення: особливості, завдання, цікавинки: навч. посібник / Оксана Микитюк. - Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. - 236 с.

ISBN 978-617-607-633-9

У посібнику подано основи культури мовлення крізь призму особливостей, завдань, цікавинок. Дібраний матеріял утверджує державотворчу роль української мови, показує самобутність мовної системи, сприяє розвиткові творчої особистости, пропагує народну мудрість і найкращі зразки українського письменства. Рубрики „Звернімо увагу”, таблиці та плакати увиразнюють текст. Для викладачів, учителів, студентів, учнів та всіх охочих пізнавати Мову – „найдосконаліший винахід розуму і найбільшу людську цінність” (Юрій Шевельов).



Публічний виступ.jpg




Підготовка до публічного виступу: метод. рекомендації з риторики / З.Й. Куньч, Г.П. Городиловська, Н.І. Голубінка, І.Д. Шмілик, - Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. - 56 с. Для студентів напрямків підготовки 020105 "Документознавство та інформаційна діяльність", 030201 "Міжнародні відносини" та 030401 "Правознавство".




Основи термінознавства.jpg





Основи термінознавства: Навчальний посібник / С.З. Булик-Верхола, Г.В. Наконечна, Ю.В. Теглівець – Львів: Видавництво Львівської по­літех­ніки, 2013. – 160 с.

ISBN 978-617-607-458-8

Висвітлено важливі питання програмного матеріалу з курсу "Основи термінознавства". До кожної теми подано низку практичних завдань, які дадуть змогу закріпити засвоєний матеріал під час самостійного опрацювання. Призначено для студентів різних форм навчання, а також для всіх, хто цікавиться проблемами сучасного українського термінознавства.



Орфографічний практикум.jpg





Орфографічний практикум: метод. рекомендації та практичні завдання для студентів базового напряму "Журналістика" / уклад.: Г.Л. Вознюк, І.П. Василишин, М.В. Гнатюк, Н.І. Голубінка, І.П. Карий, З.Й. Куньч, О.Г. Литвин, І.Б. Ментинська. - Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2013. - 106 с.

«Орфографічний практикум»містить програму, теоретичний матеріал та практичні завдання з орфографії, які дадуть змогу закріпити засвоєний матеріал під час самостійного опрацювання. Призначений для студентів базового напряму «Журналістика».


Книга2.jpg





Українська мова і література. Тести для абітурієнтів: навч. метод. посіб. / А. Я. Середницька. – К.: Знання, 2013. – 222 с.

ІSBN 978-617-07-0067-4

У навчально-методичному посібнику вміщено понад 600 тестів, згрупованих у 10 варіантів, за змістом і структурою максимально наближених до тестового зошита зовнішнього незалежного оцінювання.

Для старшокласників і абітурієнтів, які самостійно готуються до ЗНО, а також учителів та викладачів, котрі зможуть використовувати посібник як джерело практичних завдань.


Книга4.jpg




Збірник тестових завдань з української мови та літератури: Посібник для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання випускників середніх шкіл і вступників до Національного університету «Львівська політехніка» / Укл.: Г.Л. Вознюк, І.П. Василишин, І.Б. Ментинська. – 2-ге вид., доп. і випр. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2013. – 476 с.

ISBN 978-617-607-366-6

Збірник містить понад 2500 тестових завдань з української мови та літератури для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання випускників середніх шкіл і вступників до Національного університету «Львівська політехніка». Завдання з української мови охоплюють усі розділи шкільної програми, завдання з української літератури – усну народну творчість, усі періоди літературного процесу до кінця ХХ ст., а також теорію літератури. Опрацювання цих завдань сприятиме виробленню навичок роботи з конкурсними тестами під час незалежного оцінювання і розвине вміння оперативно розв’язувати екзаменаційні тестові завдання. Матеріали підготував колектив викладачів кафедри української мови Львівської політехніки за участю вчителів-словесників львівських шкіл. Для учнів і вчителів середніх шкіл, гімназій, ліцеїв, коледжів, слухачів і викладачів підготовчих курсів.


Книга9.jpg
Мовна норма: знищення, пошук, віднова (культура мовлення публічних людей). Монографія / І.Д. Фаріон – [Вид. третє, доповнене]. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2013 – 332 с.

ІSBN 978-966-428-290-8

У монографії розкрито еволюцію основних мовних норм. З’ясовано позамовні причини спотворення українських мовних норм впродовж ХХ ст. Більшість практичного матеріалу почерпнуто з усного та писемного мовлення українських посадовців. Задля кращого сприйняття матеріалу в праці запропоновано афористичні думки про мовну норму, багато веселих бувальщин і філологічних анекдотів.

Призначено для публічних людей, студентів вищих навчальних закладів та всіх, хто цікавиться культурою українського мовлення.


Книга8.jpg


Сучасна українська мова в засобах масової комунікації. Методичні рекомендації та завдання для студентів базового напряму “Журналістика” / Укладачі: Н.І. Голубінка, О.Г. Литвин, І.Б. Ментинська – Львів, 2013. – 51 с.

Навчальне видання допоможе студентам-журналістам удосконалити знання з української мови та систематизувати мовний матеріал; розвинути лінгвістичне мислення; опанувати глибше мовні закони і категорії, мовознавчу термінологію; поглибити вивчення основних розділів сучасного українського мовознавства (фонетики, фонології; лексикології та фразеології; морфеміки, дериватології; морфології та синтаксису).





Книга11.jpg


Українська мова за професійним спрямуванням: навч. метод. посіб. / А.Я. Середницька, З.Й. Куньч; 3-тє вид., виправл. і доповн. – К.: Знання, 2012. – 215 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України (Лист № 1/11-2400 від 25.03.2010 р.)

ІSBN978-966-346-952-2

У посібнику вміщено теоретичний матеріал, який охоплює основні питання з курсу «Українська мова за професійним спрямуванням». До кожної теми подано практичні завдання, що допоможуть закріпити на практиці здобуті знання. Цьому сприятиме і словничок правильного слововживання, призначений для самоперевірки у процесі виконання завдань. Система підсумкових контрольних робіт дасть змогу викладачеві оцінити рівень засвоєння студентами навчального матеріалу, а також може бути використана для самоконтролю. Для студентів технічних спеціальностей, викладачів, а також тих, хто цікавиться питаннями культури української мови.



Книга5.jpg
Українська мова за професійним спрямуванням: Навчальний посібник для студентів музичних спеціальностей / Булик-Верхола С.З. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2012. – 304 с.

ISBN 978-617-607-296-6

Розглянуто питання соціолінгвістики, охарактеризовано шляхи розвитку укра­їнської музичної термінології, проаналізовано джерела поповнення термінології, визначено словотвірні моделі термінів, описано особливості лексико-семантичної та структурно-граматичної організації музичної терміносистеми, охарактеризовано орфоепічні, акценто­логічні, орфографічні, лексичні, фразеологічні, словотвірні, морфологічні, синтаксичні, пункту­аційні та стилістичні норми сучасної літературної мови, запропоновано практичні завдання для самостійного опрацювання фахової лексики. Посібник призначено для студентів музичних спеціальностей, наукових працівників, усіх тих, кого хвилює розвиток та перспективи української наукової мови та культури мовлення.



Книга13.jpg
Українська мова. Самостійна підготовка до незалежного тестування: навч.-метод. посіб. / А.Я. Середницька. – К.: Знання, 2011. – 511 с.

ІSBN 978-966-346-691-0

У навчально-методичному посібнику подано теоретичний матеріал, який охоплює основні питання програми з української мови для середньої загальноосвітньої школи, і приблизно 1500 тестових завдань, за змістом і структурою наближених до тестового зошита незалежного оцінювання. Теоретичні рубрики посібника супроводжують практичні тестові завдання, а з метою остаточного закріплення вивченого матеріалу підсумкові тести подано також у кінці кожного розділу посібника. Призначено старшокласникам і абітурієнтам, які самостійно готуються до незалежного тестування, а також учителям, які зможуть використовувати посібник як джерело тестових завдань.





Книга6.jpg
Українська риторика: Історія становлення і розвитку / З. Куньч. - Навчальний посібник. – 2011. – 248 с.

ISBN978-617-607-082-5

У посібнику містяться систематизовані й логічно упорядковані матеріали з історії української риторики. Читач знайде тут для себе інформацію про найцікавіші українські підручники та посібники з основ ораторського мистецтва всіх періодів,а також про діяльність найвидатніших українських промовців та проповідників. Подано також взірці найкращих українських промов різних періодів.

Книгу адресовано студентам економічних та гуманітарних спеціальностей, а також усім, хто цікавиться питаннями риторики та її історії.




Книга12.jpg


Мова – краса і сила: Суспільно-креативна роль української мови в ХI – середині ХIХ ст.: Монографія / І.Д.Фаріон. – 4-те вид. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2011. – 212 с.

ISBN 978-617-607-045-0

Це дослідження перше в українському мовознавстві, у якому взаємини між мовою і людиною, мовою і нацією, мовою і державою розглянуто в онтологічно-діяхронному розтині: мова не лише передумова буття людини і суспільства – вона основа його творення упродовж століть (від ХІ до середини ХІХ століття). Унікальність і феноменальність української ситуації у тому, що не держава стояла на стороні мови, а мова забезпечила собою всі можливості для відродження нації та держави. Цей феномен криється у метафоричному визначенні мови як «краси і сили». «Краса» – це найвідкритіший звуковий бік мови, а «сила» – це її суспільно-креативна роль в українському націє- та державотворенні. Краса і сила мови – це те, що «двигнуло з упадку ту масу, якій, бачилося, не було рятунку» (І.Франко). Позаяк мова – справа усіх і кожного, то це нетрадиційне лінгвістичне дослідження адресоване усім мовцям.



Книга14.jpg


Отець Маркіян Шашкевич – український мовотворець: Лінгвістичний феномен на тлі світового романтизму: Монографія / І.Д. Фаріон. – Львів: Свічадо, 2011. – 136 с.

ISBN 978-966-395-121-8

Це дослідження є новим поглядом на архіважливе питання націєтворення на теренах Галичини, йдеться про мовну самоідентифікацію українців у ХІХ ст. – про початок вживання народної мови на вищих рівнях її функціонування: у релігійній та літературній царині. Такий процес закономірно набував політичного характеру. Герой цього здвигу – отець Маркіян Шашкевич – постає у книжці як реформатор і зачинатель творення літературної мови, а водночас і самосвідомости галицьких українців. Книжка містить й адаптовані тексти проповідей о. Маркіяна Шашкевича.



Книга7.jpg




Загородній А.Г., Вознюк Г.Л. Фінансово-економічний словник. – 2011. – 900 с.

ISBN 978-617-607-139-6

Пропонований увазі читачів «Фінансово-економічний словник» містить визначення й тлумачення понад 10000 понять і термінів, що охоплюють таку проблематику: фінансова система держави, місцеві фінанси, фінанси підприємств, фінансування і кредитування підприємницької діяльності, банківська справа, інвестування та інвестиційний аналіз, цінні папери і фондовий ринок, страхування, митна справа, податки, грошовий обіг, фінансове планування, аналіз фінансового стану підприємств, фінансовий менеджмент, міжнародні фінанси, бухгалтерський (фінансовий), податковий та управлінський облік і звітність, аудит, торгівля, маркетинг, реклама, теоретична і прикладна економіка та інші. Це найповніше видання українською мовою. Для викладачів і студентів економічних напрямів підготовки, фінансистів та економістів підприємств різних форм власності, працівників банківських установ, податкових адміністрацій, страхових організацій, підприємців, а також усіх, хто цікавиться сучасними фінансово-економічними проблемами.


Книга10.jpg


«Слово – меч духовний» – це добірка плакатів про мову (автор ідеї та упорядник − Ірина Фаріон) на основі створених упродовж 1998-2010 років у Національному університеті «Львівська політехніка» студентських робіт і виданих добірок плакатів «Мова – твого життя основа» (2001 р.), «Я на сторожі коло їх поставлю Слово» (2002 р.), «Мова – краса і сила» (2006 р.). З ініціятиви Ірини Фаріон, доцента кафедри української мови, студенти Інституту архітектури через пропоновані роботи висловили своє ставлення до стану функціювання української мови в нашій державі. До збірки долучено статті Ірини Фаріон, що розвивають основну креативну функцію слова та мови :«Слово – меч духовний» та «Шевченків концепт «слово» у рецепції Дмитра Донцова».


Словник.jpg







«Словник економічної афористики» / Укладачі А.Г. Загородній, Г.Л. Вознюк. - Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2013. - 444 с.

ISBN 978-617-607-413-7

Словник містить понад 3000 афоризмів з економіки, менеджменту та підприємництва. Для найширшого кола зацікавлених читачів.

Гроші.jpg






«Гроші: Словник афоризмів» / Укладачі А.Г. Загородній, Г.Л. Вознюк. - К.: Видавничий центр "Логос Україна", 2012

ISBN 978-966-1581-25-7

Економіка.jpg








«Економіка. Підприємництво. Менеджмент: Словник афоризмів-визначень» Книга І (А-К), Книга ІІ (Л-Я) / Укладачі А.Г. Загородній, Г.Л. Вознюк. - К.: Видавничий центр "Логос Україна", 2013. - Книга І - 144 с., Книга ІІ - 160 с.

ISBN 978-9661581-26-4




Електронні видання кафедри

Sert 002.jpg

Електронний навчально-методичний комплекс "Риторика" / Укладачі: Куньч З.Й., Городиловська Г.П., Шмілик І.Д., Литвин О.Г. - Сертифікат № 01660, 2016.

http://vns.lp.edu.ua/course/view.php?id=14441

"Електронний навчальний комплекс «Риторика» складається з 16 розділів відповідно до програми з риторики для студентів спеціальностей 081 «Право» та 055 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії». У кожному розділі є коротка теоретична інформація, тлумачний термінологічний словничок-мінімум, комплекс завдань і тестів на закріплення матеріалу."


Sert 02.jpg





Електронний навчально-методичний комплекс "Пунктуаційний практикум з української мови" / Укладачі: Вознюк Г.Л., Василишин І.П., Голубінка Н.І., Ментинська І.Б. - Сертифікат № 01595, 2016.

http://vns.lp.edu.ua/course/view.php?id=13807

"Пунктуаційний практикум з української мови" охоплює розділи української пунктуації, містить інформацію про використання розділових знаків у реченнях. Посібник призначено для студентів базового напряму "Журналістика"

Sert 03.jpg






Електронний навчально-методичний комплекс "Сучасна українська мова. Ч.2" / Укладачі: Микитюк О.Р., Фаріон І.Д. - Сертифікат № 01594, 2016.

http://vns.lp.edu.ua/course/view.php?id=13289

Збірник призначено для студентів напряму «Філологія», які вивчають курс «Сучасна українська мова», напряму «Журналістика», які вивчають курси «Сучасна українська мова в засобах масової комунікації». Для поглибленого вивчення матеріял курсу можна використовувати для студентів інших базових напрямів, зокрема курсу «Українська мова (за професійним спрямуванням)», а також для слухачів і викладачів підготовчих курсів Львівської політехніки.


Sert0002.jpg





Електронний навчально-методичний комплекс "Мова ділових паперів" / Укладачі: Вознюк Г.Л., Василишин І.П., Ментинська І.Б. - Сертифікат № 01287, 2015.

http://vns.lp.edu.ua/course/view.php?id=13292

Методичний посібник «Мова ділових паперів» призначено для студентів, які вивчають курс «Українська мова (за професійним спрямуванням)». Посібник містить правила оформлення ділових паперів, загальні вимоги до слова в документах, граматичні і стилістичні поради, а також взірці організаційних, розпорядчих, довідково-інформаційних, особових та дипломатичних документів.



Sert 01.jpg



Електронний навчально-методичний комплекс "Сучасна українська мова. Ч.І" / Укладач: Микитюк О.Р. - Сертифікат № 01062, 2015.

http://vns.lp.edu.ua/course/view.php?id=13017

У книжці сучасну українську мову розглянуто в площині самобутности, системи та норми. Самобутність мови – це те, що створює її окремішність та неповторність. Система – це навзаєм зумовлена та пов’язана в одне ціле вертикаль мовних розділів: фонетики, дериватології, лексикології, морфології, синтаксису та стилістики. Мовна норма – це шлях до впровадження мовленнєвої культури. Збірник призначено для студентів напряму «Філологія», які вивчають курс «Сучасна українська мова», напряму «Журналістика», які вивчають курси «Сучасна українська мова в засобах масової комунікації». Для поглибленого вивчення матеріял курсу можна використовувати для студентів інших базових напрямів, зокрема курсу «Українська мова (за професійним спрямуванням)», а також для слухачів і викладачів підготовчих курсів Львівської політехніки.




Sert10001.jpg
Електронний навчально-методичний комплекс "Орфографічний практикум з української мови" / Укладачі: Вознюк Г.Л., Василишин І.П., Голубінка Н.І., Ментинська І.Б. - Сертифікат № 01126, 2015.

http://vns.lp.edu.ua/course/view.php?id=13023

"Орфографічний практикум з української мови" містить теоретичний матеріал з українського провопису, методичні рекомендації та практичні тестові завдання для студентів базового напряму «Журналістика».


Сертифікат 1.jpg





Електронний навчальний посібник "Збірник завдань для модульного та семестрового контролю з української мови (за професійним спрямуванням)" / Укладачі: Вознюк Г.Л., Василишин І.П., Литвин О.Г., Голубінка Н.І., Городиловська Г.П., Ментинська І.Б. - Сертифікат № 00945, 2014. http://vns.lp.edu.ua/course/index.php?categoryid=1245

Призначено для студентів першого курсу всіх спеціальностей денної форми навчання, студентів-заочників та студентів екстернату. Збірник містить контрольні роботи до першого і другого модулів, модульні, а також екзаменаційні завдання з української мови (за професійним спрямуванням).


Посібник ВНЗ.jpg






Електронний навчальний посібник "Українська мова (за професійним спрямуванням)" / Укладачі: Вознюк Г.Л., Булик-Верхола С.З., Василишин І.П., Гнатюк М.В., Ментинська І.Б., Шмілик І.Д. - Сертифікат № 00432, 2013.

http://vns.lp.edu.ua/course/view.php?id=2804


Висвітлено важливі питання програмного матеріалу з курсу “Українська мова (за професійним спрямуванням)”. Особливу увагу зосереджено на актуальних проблемах мовних норм і культури професійно-ділового мовлення. До кожної теми подано низку практичних завдань, які дадуть змогу закріпити засвоєний матеріал під час самостійного опрацювання. Посібник містить 1250 тестових завдань, загальний глосарій та глосарій до кожного розділу.Посібник призначено для студентів різних форм навчання, а також для всіх, хто цікавиться проблемами культури української мови.


Сертифікат 00539.jpg



Електронний навчальний посібник "Збірник тестових завдань з української мови" / Укладачі: Вознюк Г.Л., Василишин І.П., Ментинська І.Б. - Сертифікат № 00539, 2013. http://vns.lp.edu.ua/course/view.php?id=10964

"Збірник тестових завдань з української мови" містить 3250 тестів, які охоплюють усі аспекти української мови: орфографію, фонетику акцентологію, лексику та фразеологію, будову слова, словотвір і морфологію, синтаксис і пунктуацію, а також культуру мови і призначені для практичного засвоєння програмного матеріалу, закріплення мовленнєвих навичок, поглибленого опанування основних засад української мови, поточного і підсумкового контролю знань.

Збірник призначений для студентів напряму «Філологія», які вивчають курс «Сучасна українська мова», напряму «Журналістика», які вивчають курси «Сучасна українська мова в засобах масової комунікації», «Орфографічний практикум», «Правописний практикум», для студентів інших базових напрямів, як технічних, так і гуманітарних, які вивчають курс «Українська мова (за професійним спрямуванням)», а також для слухачів і викладачів підготовчих курсів Львівської політехніки.



Сертифікат ПТ.jpg
Електронний навчальний посібник "Практичне термінознавство" / Укладачі: Теглівець Ю.В., Булик-Верхола С.З., Наконечна Г.В. - Сертифікат № 00134, 2012.

http://vns.lp.edu.ua/course/view.php?id=9934

Навчальний посібник «Практичне термінознавство» має на меті вивчити закономірності розвитку і вживання спеціальної лексики, а також окреслити проблеми, що є в сучасному українському термінознавстві (зокрема, проблема перекладу термінів, транслітерації, уніфікації, стандартизації тощо). У посібнику охарактеризовано особливості формування української наукової мови, висвітлено важливі питання, пов’язані з історією термінознавства як окремої науки, порушено проблему щодо повернення пласту наукової лексики. До кожної теми подано низку практичних завдань, які дадуть змогу закріпити засвоєний матеріал під час самостійного опрацювання. Посібник призначено для студентів напрямів «Практична психологія», «Журналістика», «Філологія», «Міжнародна інформація», «Міжнародні відносини», а також для всіх, хто цікавиться проблемами сучасного українського термінознавства.




Співпраця кафедри

Кафедра послідовно втілює свій концептуальний задум — співпрацювати з фахівцями спеціальних кафедр у підготовці словників науково-технічної термінології. За участю працівників кафедри вже видано близько 30 словників з різних галузей знань. Завідувач кафедри доц. Вознюк Г.Л. та проф. Полюга Л.М. за активну і плідну лексикографічну роботу удостоєні Всеукраїнської премії ім. Івана Огієнка в галузях науки та освіти. Викладачі кафедри беруть активну участь у діяльності Товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка, ведуть значну просвітницьку роботу серед студентської молоді, пропагують українську мову та культуру мовлення у пресі, на радіо й телебаченні.

Викладач М.В. Гнатюк є членом інформаційного центру при Секретаріаті Світової федерації українських лемківсько-русинських об’єднань. Неодноразово до Дня української писемності та мови кафедра української мови спільно з Інститутом архітектури проводила мовно-мистецьку виставку «Мова — твого життя основа». Результатом цієї виставки є видані набори плакатів — студентських робіт на актуальні мовні теми. Керівником цього проекту є доцент кафедри І.Д. Фаріон.

Методичні матеріали

"Термінологічна лексика в системі професійного мовлення" Методичні вказівки та завдання для самостійної роботи студентів напрямів “Менеджмент”, “Міжнародна економіка”, “Економіка підприємства”, “Маркетинг”, “Фінанси і кредит”, “Облік і аудит” та інших базових напрямів і спеціальностей з курсу “Українська мова (за професійним спрямуванням)” / Укл.: Г.Л.Вознюк, С.З.Булик-Верхола, М.В.Гнатюк та ін. - Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2009. – 76 с.

Файл:Metodichka z term nolog.doc

"Ділові папери та мовностилістичні рекомендації щодо їх оформлення" Посібник для студентів економічних спеціальностей / Укл.: Г.Л.Вознюк, Г.В.Наконечна, З.Й.Куньч та ін. - Львів, 2007. - 51 с.

Файл:Ділові папери.doc

"Культура ділового мовлення": Методичний посібник для практичних занять з української мови (за професійним спрямуванням) і самостійної роботи студентів / Укл.: Г. Л. Вознюк, С. З. Булик-Верхола, М. В. Гнатюк, І. Б. Ментинська, І. Д. Шмілик. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2009. – 76 с.

Файл:Культура ділового мовлення.doc

"Модульні тестові завдання з української мови (за професійним спрямуванням)": Збірник тестів для студентів усіх базових напрямів і спеціальностей з курсу “Українська мова (за професійним спрямуванням)” / Укл.: авт. кол. (кер. авт. кол. доц. Вознюк Г. Л.) – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2010. – 65 с.

Файл:Модульні тестові завдання.doc

"Основи риторики": Методичні рекомендації і практичні завдання для студентів гуманітарних та економічних спеціальностей / Укл.: Куньч З. Й., Голубінка Н. І., Шмілик І. Д. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2011. – 36 с.

Файл:Основи риторики.doc

Проєкт "Мова - твого життя основа"

Мова.jpg
Мова1.jpg
Для усвідомлення ролі мови у ствердженні держави не так уже багато треба: безумовну любов до цієї мови і до себе в ній як до представника українського етносу, бо “кого мова любить, того вона робить могутнім”. На хвилі таких міркувань у середовищі студентів архітектурного факультету Львівської політехніки народилася ідея виставки малюнка, плаката і графіки на тему “Мова – твого життя основа”. Окремі роботи з цієї виставки пропонуємо глядачеві й читачеві для сприйняття. Вони виконані в кількох ідейних площинах:

• мова – категорія духова, вона має божественну природу, і саме це визначає нашу неповторність і значущість у світі;

• буття у корінній рідній мові в Україні зумовлене складними історико-політичними обставинами, через що відстоювання конституційного права на державність української мови – це свідчення нашої національної самоповаги та сили;

• мова – категорія естетична і внутрішньо цілісна, тому розхитування її суржиком – це брудне плямування світлої основи життя.

Ірина Фаріон






Конкурс знавців української мови

Конкурс1.jpg
Починаючи з 2001 / 02 навчального року, викладачі кафедри систематично проводять університетський студентський конкурс знавців української мови в межах Міжнародного конкурсу ім. П.Яцика. У травні 2001 р. український меценат Петро Яцик заснував конкурс знавців української мови, який відтоді щороку стартує 9 листопада, у День української писемності та мови. Він має на меті утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до культури і традицій українського народу.

Переможці університетського туру неодноразово посідали перші та призові місця в обласному та всеукраїнському турах (О.Яремко, А.Ярема, Я.Возняк, І.Пронів, О.Якимець, О.Рубаняк, Т.Стадник).