Ян Алойзи Нойман

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Ян Алойзи Нойман*
Neuman A. J..jpg
Ян Алойзи Нойман
Ім'я при народженні Ян Алойзи Роман
Дата народження 9 серпня 1900 р.
Місце народження м. Тлумач, Станіславське воєводство
Помер 26-27? червня 1941
Львів
розстріл
Поховання місце невідоме
Роки життя 40
Громадянство Австро-Угорщина, Польська Республіка
Національність поляк
Alma mater Львівська політехніка
Галузь наукових інтересів фотографія, публіцистика
Відомий у зв’язку з науковою та професійною діяльністю

Ян Алойзи Нойман (Jan Alojzy Neuman) – відомий фотограф-новатор, випускник Львівської політехніки, асистент доцентури фотографії та викладач фотографії архітектурного факультету Львівської політехніки.

Біографія

Ян Алойзи Нойман народився 9 серпня 1900 р. в м. Тлумач Станіславського воєводства в родині вчителя рільничої школи Юзефа Ноймана та Богуміли, з роду Томжинських [1]. В 1917 р. здобув середню освіту в гімназії у Кросному(Польща, Підкарпатське воєводство) .

Проходив виробничу практику на нафтопереробному заводі в Кросному як асистент технологічної лабораторії. В 1918–1919 н. р. вступив на перший навчальний рік до Гірничої академії в Леобені (Австрія). В той же час, служив добровольцем у польському війську.

В 1919–1920 н. р. вступив на курс гірництва у Вищу політехнічну школу у Львові. В 1920 р. провів шість місяців на фронті.

В 1923–1924 н. р. перевівся з механічного на архітектурний відділ Львівської Політехніки, оскільки ще з дитинства проявляв схильність до малювання та креслення [2].

В 1925–1926 н. р записався на необов'язковий для вивчення курс «Художньої фотографії», який викладав н архітектурному відділі відомий львівський художник-фотограф д-р Генрик Міколяш. Курс саме набирав популярності серед творчої молоді. Під впливом Г. Міколяша відбулася трансформація Яна Ноймана з фотографа-любителя на фотографа-професіонала. Під час занять освоював теорію, техніку та композицію фотографії. А також почав використовувати різні спеціальні техніки, які допомагали займатися творчим процесом та вивчати секрети фотографії на базі наукових досліджень [3]. На курсі фотографії сміливо пробував експериментувати з так званими «шляхетними» вільними техніками як олія, бром, багатошарова гума, тощо.

Каталог Першого міжнародного салону фотографії у Львові 1927

Після року навчання, здобув досвід з практичних занять та на відмінно склав іспит з курсу «Художньої фотографії», і удостоївся пропозиції від д-ра Генрика Міколяша на вакантну посаду заступника асистента в доцентурі фотографії. У грудні 1926 р. отримав свідоцтво про здачу першого державного екзамену [4]. Навчання на архітектурному відділі пройшов до третього курсу включно. З 1 січня 1927 н. р. Ян Нойман почав працювати заступником асистента доцентури фотографії на архітектурному відділі Львівської політехніки [5].

У тому ж році як професійний фотограф вперше представив дві свої роботи для широкого загалу на 1-му Міжнародному салоні художньої фотографії у Варшаві [6].

В 1928 р. у Львівській політехніці було відкрито спеціальні військові курси з авіаційної фотографії для офіцерів. З метою ближчого ознайомлення із технікою фотографії з повітря, Ян Нойман здійснив влітку 1928 та 1929 рр. кілька польотів з фотографічним апаратом. Здобутий досвід дозволив йому впровадити на останньому курсі в 1930 р. спеціальні практичні заняття на летовищі в Скнилові. Заняття в доцентурі фотографії та чимала кількість годин на авіаційному курсі унеможливили продовження навчання Яна Ноймана на архітектурному відділі.

Ян Нойман офіційно працював на посаді асистента доцентури фотографії Львівської Політехніки з 1 січня 1927 р. по 30 вересня 1930 р. У 1930–1931 н. р. Ян Нойман навчався фотографічної майстерності у Відні, в навчально-науковому інституті графіки «Graphische Lehr- und Versuchsanstalt», який був заснований в 1888 р. Це був перший державний заклад, що надавав комплексну підготовку фотографам у Центральній Європі – у той час, коли фотографію в основному викладали в приватних фотостудіях і на курсах [7]. За сприянням Львівської політехніки Міністерство освіти та віровизнань виділило для цього фінансування в розмірі 10 тисяч злотих на 10 місяців навчання[8] .

Під керівництвом Рудольфа Коппіци (1884–1936), впливового та успішного австрійського фотографа вивчав портрет, пройшов курс з випробування професійної апаратури та хімічних речовин, здійснив спроби незалежних наукових досліджень у галузі фотохімії та суміжних дисциплінах. Окрім основної програми здобув практичний вишкіл в науково-дослідній лабораторії цього закладу[9] .

За досить короткий час Ян Нойман зумів встановити доволі тісні відносини з мистецьким світом Відня, став членом Віденського любительського фотографічного товариства. Під час Міжнародного конгресу з художньої фотографії в 1931 р. було урочисто відкрито його персональну виставку. Після закінчення навчання у Відні, Міністерство освіти та віровизнань призначило Яна Ноймана професійним викладачем в Державну фотографічну школу у Варшаві, яка згодом була перейменована у Фотографічний ліцей.

Обкладинка до місячника «Leica w Polsce». № 5. 1938

Ян Нойман викладав там від осені 1931 року до 1938–1939 н. р. предмети з фототехніки, фотохімії, фотографії. Окрім курсу лекційних занять вів практичні заняття з фотографії. Завдяки його ініціативі було розширено шкільну лабораторію, яка дозволяла досліджувати сенситометрію, денсографію, спектрографію [10] .

Дружиною талановитого фотографа стала в 1937 р. його не менш обдарована учениця з Державної школи фотографії, Христина Хрусціцька (1912–1998). Разом із чоловіком редагувала місячник «Leica w Polsce», а також була секретарем Польського фотографічного товариства. Брала участь у багатьох національних виставках[11].

Відомо, що у вересні 1939 р. Ян Нойман разом із дружиною повернувся до Львова. В грудні 1939 р. влаштувався на роботу у Львівський політехнічний інститут на посаду старшого викладача фотографії архітектурного факультету. В архівній справі знаходиться клопотання про призначення Яна Ноймана доцентом.

Ян Нойман трагічно загинув в кінці червня 1941 р., був розстріляний радянською владою. Його прізвище знаходимо у списках заарештованих та ув'язнених осіб, «ворогів народу», які утримувалися в тюрмах Львова на початку воєнних дій влітку 1941 р. за статтею 54-6 Конституції УССР – шпигунство[12] . Лише 25 листопада 1992 р. ці списки були розсекречені.

Професійна діяльність у Львівській політехніці

В 1939 – 1941 рр. працював викладачем архітектурного факультету Львівського політехнічного інституту. Ян Нойман отримав місце викладача після від'їзду Вітольда Ромера, який очолював до 1939 р. фотографічний напрямок. В цей непростий період, окрім педагогічної діяльності намагався проводити науково-дослідницьку роботу, опрацьовуючи комплект фільтрів до фотографії, які разом становили понад 90 одиниць. Ця праця передбачала спектографічне дослідження на тему «Вибір спектру для спектографічних цілей в діапазоні 350-800 мм.». Деякі з методів опрацювання хотіли застосовувати в промисловій галузі.

Творча спадщина

В студентські роки навчання Я. Нойману вдалося сформувати власний художній стиль, який визначався технікою, дослідженнями актуальних тем і тематичними уподобаннями. Хоч ранні роботи Я. Ноймана відзначалися впливом вчителя та його школи пікторалізму, яка тяжіла більше до живопису та документалізму.

Перші свої художні роботи Ян Нойман представив ще студентом у 1925 р. у Львові, новаторство та нестандартність молодого фотографа не залишили поза увагою львівське мистецьке середовище.

Репродукція фотокартини «На заході без змін». Naokoło swiata. № 72. 1930

Фотомитець створював фотографії у різних жанрових стилях, особливе місце в його творчості займали портретна зйомка та фотомонтаж, фотографування архітектурних споруд, фотографії оголеної натури, документальна, пейзажна, краєзнавча фотографії, та були здебільшого виконані в благородних техніках, таких як бром, багатошарова гума, ізогелія . Часто експериментував з техніками, що межували з графікою та фотографією, практикувався у кольоровій фотографії. Та найбільше прославився як майстер фотомонтажу та фотограм, які він створював, накладаючи кілька негативів один на одного та добиваючись багатошаровості.

Репродукція фотокартини «Na tamce». Leica w Polsce. № 2. 1936

Перші професійні роботи фотографа, а саме серії антивоєнних фотомонтажів «Воєнний триптих», «На Заході без змін», «Рік 1914–1918» були удостоєні особливої уваги та справили сильне враження як на організаторів так і на глядачів Другого Міжнародного салону художньої фотографії (ІІ Międzynarodowy Salon artystycznej fotografiji w Polsce), який проходив у Львові. Перші символічні фігурні композиції, які зображали воєнну катастрофу, завдяки їх оригінальності і експресії знайшли рефлексії у суспільстві. Поряд із художніми світлинами фотограф чимало створював документальних фотографій: жіночі портрети, зображення архітектури, фотокомпозиції, на яких зображені великі плани радіоапаратури та наукових приладів. Багато з цих робіт були виконані в техніці багатошарової та кольорової гуми, поєднував також техніку гуми з ізогелією, що давало цікаві результати. Наприклад за роботу «Дефіляда» («Defilada») у 1938 р. на персональній виставці Ян Нойман отримав золоту медаль. Шанувальники його робіт були в Токіо, Відні, Філадельфії, Амстердамі та інших великих містах світу.

Репродукція фотокартини «Usmiech fortuny». Naokoło swiata. № 72. 1930

В наступні роки репродукції цих фотографій можна було побачити в різних місцевих часописах як «Fotograf polski», «Naokoło swiata», провідних американських та британських журналах таких як «Illustrated London News», «Photograms of the Year», «American Photography» та каталогах міжнародних виставок. Композиції, що ілюстрували трагедію Першої світової війни, принесли фотохудожнику світову славу та визнання.

Ян Алойзи Нойман брав участь у багатьох фотовиставках і конкурсах, варто підкреслити, що його роботи можна було регулярно побачити на міжнародних салонах художньої фотографії. Часто сам виступав автором і співорганізатором низки фотовиставок; в т. ч. трьох персональних, у Відні та Варшаві, і шести колективних у Польщі, та за кордоном. Його фотографії не залишали байдужими глядачів, тож часто були відзначені нагородами, медалями, та дипломами .


Більшість робіт Яна Алойзи Ноймана сьогодні зберігаються у різних колекціях, зокрема в Національному музеї у Вроцлаві (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), Художньому музеї у Лодзі (Muzeum Sztuki w Łodzi), Музеї фотографії у Кракові (Muzeum Fotografii w Krakowie).

Науково-популяризаторська діяльність

Як випускник технічного університету, Ян Нойман цікавився наукою і технікою. Ідея застосування фотографії в наукових дослідженнях була близькою в його професійній діяльності. Став експертом майже всіх виробників фототехніки на той час, і в 1934 р. видав авторитетну працю «Альманах техніки і фотографічного виробництва» («Almanach techniki i przemysłu fotograficznego»).

Обкладинка до видання Яна Ноймана «Fotografia w podczerwieni» (1938 р.)

Разом зі Станіславом Манчарським у 1936 р. опублікував роботу «Про використання інфрачервоної фотографії при розгляді особливостей знімка крупним планом на одязі» , а в 1938 р. вийшло наукове видання про «Інфрачервону фотографію» («Fotografia w podczerwieni»)[13]. Праця стала підсумком багаторічних досліджень в області кольорової чутливості фотоматеріалів з використанням невидимих інфрачервоних променів. З праці можна було дізнатися про найважливіші застосування інфрачервоної фотографії в різних галузях знань і техніки (як археологія, медицина, документообіг, кримінологія-криміналістика, аерофотозйомка, товарознавство, астрономія), а також про можливості використання інфрачервоного випромінювання для досягнення мистецьких цілей[14].

У Варшаві Ян Нойман став популярним у місті фотографом, викладачем фотокурсів у різних напрямках. У 1936 р. вів курс прикладної фотографії для застосування в медичній практиці у Польському фотографічному товаристві у Варшаві (Polskie Towarzystwo Fotograficzne). У співпраці із закладом судової медицини опрацював метод роботи з інфрачервоними променями для застосування у криміналістиці.

Обкладинка до видання Яна Ноймана «Almanach techniki i przemysłu fotograficznego» (1934 р.)

Він був автором численних публікацій в галузі художньої, науково-технічної фотографії у фахових виданнях, таких як «Fotografia Polska», «Miesięcznik Fotograficzny», «Przegląd Fotograficzny» та інших. А також співзасновником і редактором польського ілюстрованого фотомісячника «Leica w Polsce», який виходив у Варшаві в 1937–1939 рр. та був видавничим органом Польського фотографічного товариства[15]. Був членом редакційної комісії ілюстрованого щомісячника «Przegląd Fotograficzny». Окрім невтомної праці на науковій ниві, займав активну позицію у різних фотографічних осередках, в т. ч. у Львівському фотографічному товаристві, згодом Польському фотографічному товаристві у Варшаві.

Сьогодні Яну Нойману приписують авторство графічного малюнку до обкладинки першого випуску «Польського дендрологічного товариства» «Polskie dendrologiczne towarzystwo» яке вийшло в 1926 р. у Львові [16]. Редактором видання був професор рільничо-лісового відділу Львівської політехніки д-р Шимон Вєрдак.

Нагороди та членство

Члени Польського товариства фотографічного 09.12.1936 р. в ПТФ. Ян Алойзи Нойман сидить третій справа

Серед численних творчих нагород, Ян Алойзи Нойман був дійсним членом і членом правління Львівського фотографічного товариства, заснованого на базі Клубу любителів фотографічного мистецтва у Львові; дійсним членом і членом правління Польського фотографічного товариства, створеного в 1931 році на базі Польського товариства любителів фотографії у Варшаві; членом фотографічної секції комітету стандартизації; з 1938 р. – членом Варшавського фотоклубу. Був обраний генеральним секретарем Польського комітету у справах Конгресу з міжнародної наукової та прикладної фотографії, та в 1937 р. – головою фотографічного об'єднання «Związek Polskich Towarzystw fotograficznych».

Примітки

  1. Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: Drukarnia Wydawnicza. [1939]. S. 210.
  2. ДАЛО. Ф. 27. Оп. 4. Спр. 451. 36 арк.
  3. Архів Національного університету «Львівська політехніка». Ф. Р–120. Оп. 1-л. Спр. 73. Арк. 7–14.
  4. ДАЛО. Ф. 27. Оп. 5. Спр. 622. 8 арк.
  5. Program Politechniki Lwowskiej na rok naukowy 1927/1928. LV. We Lwowie : nakładem Politechniki Lwowskiej, 1927. S. 58. ; Program Politechniki Lwowskiej na rok akademicki 1928/1929. LVІ. We Lwowie : nakładem Politechniki Lwowskiej, 1928. S. 58.
  6. Katalog Pierwszego Międzynarodowego Salonu Fotografji Artystycznej w Warszawie. Wystawa Foto-Kinematograficzna. Warszawa, IX-X 1927. 21 s.
  7. Puchała-Rojek K. Mitologie absolutnej odrębności. Hartwig w Wiedniu i Jogle. URL: https://magazynszum.pl/mitologie-absolutnej-odrebnosci-hartwig-w-wiedniu-i-jogle/ (last access: 16.08.2022).
  8. Архів Національного університету «Львівська політехніка». Ф. Р–120. Оп. 1-л. Спр. 73. Арк. 7–14; ДАЛО. Ф. 27. Оп. 4. Спр. 451. 36 арк. ; Program Politechniki Lwowskiej na rok naukowy 1931/1932. LV. We Lwowie. 1931. S. 249.
  9. Архів Національного університету «Львівська політехніка». Ф. Р–120. Оп. 1-л. Спр. 73. Арк. 7–14.
  10. Архів Національного університету “Львівська політехніка”. Ф. Р–120. Оп. 1-л. Спр. 73. Арк. 8.
  11. Krystyna Gorazdowska. 1912 – 1998. URL: https://web.archive.org/web/20180125191549/https://zasoby.msl.org.pl/martists/view/245
  12. Сектор архівного забезпечення Управління Служби безпеки України у Львівській області. Ф. 6. Оп. 1. АКС № П-11282. Т.4. С. 93. ; Кримінальний кодекс УРСР затверджений Центральним Виконавчим комітетом Української УРСР 8 червня 1927 р. Держполітвидав УРСР. С. 17.
  13. Neuman Jan Alojzy. URL: https://zbiory.mufo.krakow.pl/artist/neuman-jan-alojzy/ (last access: 16.08.2022).
  14. Romer W. Jan A. Neuman. «Fotografia w podczerwieni» // Fotograf polski. R. 24. № 2. 1939. S. 28.
  15. Kursy // Fotograf polski. R. 21. № 9. 1936. S. 19.
  16. Jan Alojzy Neuman (1900 – 1941) – autorem pierwszych okładek Rocznika PTD. Wiadomości Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego 5. URL: http://www.ptd.pl/ptd/wp-content/download/wiadomosci/Wiad5_Neuman.pdf (last access: 17.08.2022) ; Polskie dendrologiczne towarzystwo. URL: https://www.ptd.pl/?page_id=5 (last access: 17.08.2022).

Бібліографія Яна Алойзи Ноймана

(с) Дану статтю підготувалa бібліотекарка першої категорії Надія Козел.