Черкес Богдан Степанович

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Черкес Богдан Степанович
Cher.jpg
д.арх., професор, директор ІАРД
Дата народження 21 травня 1953 р.
Місце народження с. Великий Полюхів, Золочівський район, Львівська обл.
Alma mater Львівський політехнічний інститут
Дата закінчення 1975 р.
Галузь наукових інтересів займається питаннями компаративного аналізу архітектур
Науковий ступінь доктор архітектури
Науковий керівник доктор арх., професор Фомін І.О.
Дата присвоєння н.с. 2006 р.
Вчене звання професор
Дата присвоєння в.з. 1995 р.
Поточне місце роботи Національний університет «Львівська політехніка», Інститут архітектури та дизайну, кафедра дизайну та основ архітектури.

Черкес Богдан Степанович — доктор архітектури, професор, директор Інституту архітектури та дизайну Національного університету «Львівська політехніка», професор кафедри Дизайну та основ архітектури, академік Української Академії Архітектури і Саксонської Академії мистецтв, професор Віденського та Дармштадтського технічних університетів, член ICOMOS .

Біографічна довідка

Народився у 1953 р. у с. Великий Полюхів Золочівського р-ну Львівської обл. у сім’ї вчителів.

Після закінчення у 1975 р. архітектурного факультету Львівського політехнічного інституту (нині Національний університет «Львівська політехніка») Черкес Б.С. працював як практикуючий архітектор, а з 1977 р. розпочав свою наукову і педагогічну діяльність.

У 1984–1985 рр. навчався в аспірантурі Московського архітектурного інституту по кафедрі «Основ теорії містобудування», де у 1985 р. успішно захистив кандидатську дисертацію «Аграрний елемент в структурі міста» (науковий керівник професор, д. арх. З.М. Яргіна).

Вже в цей час Черкес Б.С. проявив себе, як ініціативний, талановитий науковець, його розробки стали відомими і використовувались, наприклад, в інституті Генерального плану м. Москви (майстерня професора, д. арх. А.Е. Гутнова).

Етапним підсумком його наукових досліджень цього періоду стала монографія «Город и аграрная среда», яка вийшла з друку у 1992 р. Монографія стала відомою не тільки у наукових колах, а й почала широко використовуватись, як підручник в ВУЗах України і Росії, що дозволило Міністерству освіти і науки України присудити у 1995 р. Черкесу Б. С. вчене звання професора.

Науково-професійна діяльність

У 1987 р. Черкес Б.С. очолив кафедру, а у 1991 р. був обраний деканом архітектурного факультету Національного університету «Львівська політехніка».

Перебуваючи на цій посаді він багато зробив для розвитку львівської архітектурної школи, підвищення її рівня і налагодження міжнародних зв’язків. Прикладом цього став ініційований і підписаний ним у 1995 р. меморандум про кооперацію із Віденським технічним університетом (Австрія), який активно діє до сьогодні і позволяє щорічно понад 100 викладачам і студентам брати участь в різних проектних семінарах, наукових стажуваннях і практиках поруч із кращими європейськими архітектурними школами. За успішне керівництво цим проектом професор Черкес Б.С. був відзначений у 2004 р. почесним Знаком «Петра Могили» Міносвіти України, а у 2005 р. Золотою Відзнакою Сенату Віденського технічного університету.

У 2006 р. проф. Черкесу Б.С. було присуджено звання «Відмінник народної освіти».

У 2002 р. архітектурний факультет Національного університету «Львівська політехніка» був перетворений в Інститут архітектури, а Черкес Б.С. обраний його директором і завідуючим кафедри «Дизайну і основ архітектури». На ці ж посади він був одноголосно переобраний у 2007 р. З 2015 року — професор кафедри.

З початку 1990-х років Черкес Б.С. займається питаннями компаративного аналізу архітектури і ідентичності громадських центрів європейських міст. Цій темі він присвятив біля 100 публікацій у відомих європейських, американських і національних наукових фахових виданнях і сформував власну наукову школу.

Під його керівництвом були виконані, захищені і затверджені ВАК України 8 кандидатських дисертацій.

Професор Черкес Б.С. був організатором таких відомих міжнародних симпозіумів, як «Архітектура як відображення ідеології» (Львів, 1996 р.), «Планування європейського міста: 1900–2000 рр.» (Роттердам, 1997 р.), «Місто і простір у Європі в 1945–2000 рр.» (Берлін, 2002 р.), конгресу AESOP (Європейська асоціація планувальних шкіл) «Мрія про більшу Європу» (Відень, 2005 р.), симпозіуму «Урбаністична регенерація» (Шанхай, 2007 р.) і багатьох національних конференцій.

Як відомий фахівець в області компаративного аналізу архітектурних процесів професор Черкес Б.С. був запрошений і працював протягом 2000 р. візитовим професором Дармштадського технічного університету, Німеччина.

З 2001 р. працює, крім університету «Львівська політехніка», візитовим професором Інституту містобудування Віденського технічного університету, Австрія.

У 2001 р. Черкес Б.С. обраний дійсним членом Української Академії Архітектури, а у 2003 р. дійсним членом Саксонської Академії Мистецтв.

У 2006 р. професор Черкес Б.С. успішно захистив (науковий консультант доктор архітектури, професор Фомін І.О.) у Київському Національному університеті будівництва і архітектури докторську дисертацію на тему «Національна ідентичність в архітектурі громадських центрів столичних міст в умовах ідеологічної детермінації». В 2007 р. він обраний керівником відділення архітектури і містобудування ЗНЦ Національної академії наук України.

Monografija.jpg
У 2008 р. вийшла у світ його фундаментальна монографія «Національна ідентичність в архітектурі міста» і в цьому ж році його було обрано членом редколегії ведучого американського архітектурного журналу «Positions», що видається в університеті Міннесота, США.

Професор Черкес Б.С. є відомим, знаним в Україні, Європі і світі вченим, який присвятив свою наукову, педагогічну і освітньо-організаційну діяльність розвитку теорії архітектури і містобудування, компаративному аналізу архітектури і ідентичності європейських міст, утвердженню української архітектурної науки у європейському і світовому науковому просторі та підготовці кадрів вищої кваліфікації для науки і практики.

27 травня 2009 р. у Національному університеті «Львівська політехніка» відбулася презентація монографії д. арх., професора Б.С. Черкеса «Національна ідентичність в архітектурі міста», яка стала «Книжкою року-2008» в Україні.

Контакти

вул. Ст. Бандери 12, 79013, м. Львів; головний корпус, кімнати 325, 311

Тел.: +38 (032) 258-25-36

E-mail: kafedra.doa@gmail.com