Мариняк Богдан

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Богдан Мариняк
Богдан Мариняк копія.jpg
Дата народження 27 лютого 1844 р.
Місце народження с. Розджаловичі
Помер 8 червня 1912 р.

Поховання Личаківський цвинтар
Роки життя 68
Alma mater Віденська технічна академія
Дата закінчення 1870 р.
Спеціальність машинобудування
Вчене звання професор машинобудування
Дата присвоєння в.з. 1876 р.
Почесні звання почесний член студентського товариства «Братня поміч»

Богдан Мариняк (27 лютого 1844 р. – 8 червня 1912 р.) — видатний науковець та винахідник, професор машинобудування, ректор (1886–1887 рр.) Національного університету «Львівська політехніка», на той час Цісарсько-королівської Вищої технічної школи у Львові.

Біографічна довідка

Народився у с. Розджаловичі в Галичині (тепер — село Роздільне Самбірського району), українець за походженням.

Навчався у реальній школі в Самборі та Львові.

1866 р. — вступив до Політехніки у Львові.

1870 р. — перевівся до Віденської технічної академії, де закінчив факультет машинобудування і працював асистентом. Відзначався великими здібностями до винахідництва.

1873 р. — призначений асистентом кафедри нарисної геометрії Цісарсько-королівської технічної академії у Львові. Вдосконалював теоретичні студії у Берлінській промисловій академії, працював у закладі будівництва корабельних машин у Бельгії (під керівництвом конструктора Краффта). Подорожував з науковою метою по Бельгії, Голландії, Франції, Швейцарії, Баварії, що сприяло вдосконаленню практичної підготовки конструктора заводів машинобудування.

1876 р. — призначений професором і завідувачем кафедри машинобудування у Цісарсько-королівській технічній академії у Львові.

1886–1887 н.р. — ректор Цісарсько-королівської Вищої технічної школи у Львові, тепер — Національний університет «Львівська політехніка». Згодом неодноразово обирався деканом факультету машинобудування.

36 років працював на ниві конструювання машин, підготував чималий загін інженерних фахівців. Був куратором та з 1894 р. — почесним членом студентського товариства «Братня поміч».

Для вшанування пам’яті першого конструктора було створено фонд імені Богдана Мариняка, з якого щорічно виплачували певний відсоток як нагороду слухачам факультету машинобудування, що відзначилися конструкторськими нахилами.

1912 р. — помер у м. Львові, похований на Личаківському цвинтарі.

Примітки