Замора Євген Федорович

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Замора Євген Федорович
Замора Євген Федорович.jpg
Дата народження 24 жовтня 1914
Місце народження с. Пороги, Богородчани на Станіславівщині
Помер 21 березня 1981
Львів
Поховання Личаківський цвинтар, Львів
Національність українець
Alma mater Московський інститут інженерів зв`язку
Дата закінчення 1941
Галузь наукових інтересів науковець в галузі радіотехніки
Вчене звання доцент
Відомий у зв’язку з науково-педагогічна діяльність, альпінізм
Державні нагороди орден Вітчизняної війни I ступеня і ІІ ступеня, орден Червоної Зірки, орден «Знак пошани»

Замора Євген Федорович - інженер і науковець в галузі радіотехніки, кандидат технічних наук, професор кафедри конструювання і технології виробництва радіоапаратури Львівської політехніки, декан радіотехнічного факультету.

Біографія

Євген Федорович Замора народився 24 жовтня 1914 року у селі Пороги (тепер –Богородчанський р-н, Івано-Франківська область) в сім'ї педагога та громадського діяча Федора Павловича Замори. Мати Софія Левицька-Замора була вчителькою музики. В час громадянської війни батько вступив в ряди Червоної Армії. Після демобілізації у 1921 р. залишився працювати у Полтаві. У 1923 р. Євген з матір’ю і молодшою сестрою переїхали до батька у Полтаву.

Євген навчався в полтавській трудовій школі, де працювали його батьки. У 1929 р. вступив до Полтавського індустріального технікуму на електротехнічний факультет. У 1930 р. родина переїхала до Харкова, де Євген Федорович навчався у Харківському енергомеханічному технікумі, який він закінчив у 1933 р. з відзнакою і одержав кваліфікацію техніка-електрика. У 1932 р. був прийнятий на посаду лаборанта у філіал Науково-дослідницького інституту сигналізації і зв’язку ККПС. У 1936 р. вступив до Московського інституту інженерів зв’язку, який закінчив з відзнакою.

У 1941 р., отримавши кваліфікацію інженера-електрика з радіозв’язку працював викладачем радіотехніки на курсах підготовки радистів[1]. Того ж року пішов на фронт. У роки німецько-радянської війни служив радіотехніком батальйону зв’язку стрілкової дивізії, пройшов бойовий шлях від Москви до Берліна. У листопаді 1946 р. був демобілізований у військовому званні старшого техніка-лейтенанта.

Робота у Львівському політехнічному інституті

Замора Є. Ф. зі студентами
Замора Є. Ф. на Кавказі

Від лютого 1947 р. Євген Замора працював у Львівському політехнічному інституті на кафедрі радіотехніки асистентом, а з жовтня 1947 р. старшим викладачем. У 1950 р. закінчив вечірній Університет марксизму-ленінізму. 1952 р. здав всі екзамени кандидатського мінімуму та працював над кандидатською дисертацією. У

1954 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Транзитронні генератори синусоїдальних коливань» та обраний на посаду доцента кафедри радіоприймальних та радіо передавальних устаткувань. У 1956 р. у ВАК Є. Заморі присвоєно вчене звання доцента. З вересня 1958 р. призначений на посаду в. о. декана, а з жовтня 1959 р. затверджений деканом. На посаді декана радіотехнічного факультету працював до 1968 р.

У 1960 році створив та очолив кафедру КТРА. 17 вересня 1968 р. обраний на посаду завідувача кафедри конструювання і технології виробництва радіоапаратури. Упродовж 1968–1974 рр. завідував створеною при його активній участі кафедрою КТРА.

Протягом 1961–1962 рр. виконував обов’язки проректора інституту з навчальної роботи, був головою місцевого комітету Львівського політехнічного інституту. У 1962 р. Є. Ф. Замора організував при кафедрі науково-дослідну лабораторію НДЛ-16 з досліджень генерування коливань НВЧ-діапазону, у якій започатковано роботу в галузі автоматизації конструкторського проектування радіоелектронної апаратури.

У 1970 р. разом з Р.П. Базилевичем та Р.В. Дмитришином брав участь у ІV міжнародному колоквіумі з НВЧ зв’язку з доповіддю «Деякі спеціалізовані комп'ютери для аналізу матриць і графових мереж» («Some specialized computers for matrix and graph networks analysis»), що проходив у Будапешті[2]. Їх доповідь привернула увагу вчених США, Англії, Італії, Угорщини, які працювали в галузі автоматизованого проектування електричних кіл[3]. З 1 січня 1973 р. працював за сумісництвом на посаді наукового співробітника в НДС Львівського політехнічного інституту для виконання госпдоговірної роботи (науковий керівник НДС.

У 1974 р. Євгена Замору обрано членом Вченої ради Львівського політехнічного інституту. 2 липня 1974 р. звільнений з посади завідувача кафедри конструювання і технології виробництва радіоапаратури у зв’язку з переведенням його на посаду професора кафедри КТРА. Починаючи з 1975 р. працював на посаді професора кафедри радіотехнічних пристроїв[4].

Від 1975 р. відповідальний за організацію науково-дослідної роботи студентів зі спеціальності «радіотехніка». Протягом 1979–1980 н.р. член Вченої ради радіотехнічного факультету. До 1977 р. був членом методичної ради інституту, членом групи контролю за якістю навчально-виховної роботи на радіотехнічному факультеті; очолював секцію організації і планування самостійної роботи студентів. З 1978–1980 рр. член методичної комісії РТФ з видавництва навчально-методичної літератури.

Помер Євген Замора 21 березня 1981 р. На Личаківському цвинтарі у Львові, на його могилі височіє пам’ятник з бронзовим барельєфом. Багато поколінь студентів пам’ятають Євгена Замору, який не одного з них врятував від переслідувань, допоміг закінчити інститут і досягнути вершин в освіті та науці[5].

Наукова і викладацька діяльність

Є. Ф. Замора викладав спеціалізовані дисципліни: «Радіопередавальні пристрої», «Застосування електронних приладів», «Основи наукових досліджень», лекції з яких читав українською мовою[6]. Керував курсовими та дипломними проектами, переддипломною практикою студентів на підприємствах м. Львова, роботою студентів в радіотехнічній секції СНТ (Студентського наукового товариства) Львівського політехнічного інституту.

Видав методичні вказівки до лабораторних робіт з курсу «Радіопередавальні пристрої», 5 інструкцій до розділу «Транзисторні генератори», розробив положення про науково-дослідну роботу студентів в навчальному процесі зі спеціальності «Радіотехніка». Брав участь в госпдоговірній науковій роботі як керівник теми. Станом на 1954 р. під його керівництвом виконано 24 дипломних проекти, 19 з яких захищено на відмінно. Працював на виборних посадах в ДСТ «Наука» та був членом Ради Львівського Будинку вчених.

Результати наукової роботи Євген Замора висвітлював у доповідях на інститутських, республіканських, союзних і міжнародних конференціях. У 1974 р. на міжнародний колоквіум, що проходив у Будапешті підготовлено статтю Є.Ф. Замори, Р.П. Базилевича та М.О. Павликевича «Автоматизоване проектування лінійних мікрохвильових схем» («Computer-aided design of linear micro wave circuits»), яка ввійшла до збірника доповідей. Євген Замора керував роботою науково-дослідної надвисокочастотної лабораторії НДС-16, за час його роботи в лабораторії виконано важливі наукові розробки, втілення яких дало значний економічний ефект.

Був членом редколегії збірників: «Доклады и научные сообщения» – відповідальний за розділ «Радіоелектроніка» та «Інженерна економіка», а також факультетського збірника «Радіоелектронні мережі та пристрої».

Протягом 5-ти років був спів-керівником республіканського семінару наукової ради АН УРСР з наукової проблематики «Кібербезпека» – «Автоматизація проектування і конструювання радіоелектронної апаратури».

Проводив наукову роботу по темі «Генерування високостабільних коливань діапазону НВЧ і керування ними», яка була складовою частиною кафедральної тематики «Розробка теорії і методів проєктування радіотехнічних пристроїв і систем». На кінець 1979 р. Євген Замора видав 87 наукових робіт, в тому числі монографію «Технологическая гигиена в производстве микросхем», підготував двох кандидатів наук. Одержав10 авторських свідоцтв на винаходи[7].

Альпінізм

Альпініст-першорозрядник. Старший інструктор з альпінізму. Неодноразово здійснював сходження на вершини Кавказу, зокрема підкорив вершини вищої категорії складності Аманауз, Цалгмил.

У березні 1964 р. брав активну участь у масовому зимовому сходженні туристів на гору Говерлу у Карпатах.

В 1947 році разом з Крушелем Г. Е. заснували секцію альпінізму-туризму у Львові.

Для дітей шкільного віку при Львівській обласній дитячій туристсько-екскурсійній станції діяв гурток юних альпіністів, заснований Э. Ф. Заморою.

Нагороди та членство

У роки війни нагороджений трьома бойовими орденами і двома медалями, зокрема - орденами Вітчизняної війни I-го і ІІ-го ступеня, орденом Червоної Зірки. У післявоєнні роки як ветеран війни нагороджений трьома медалями. У 1958 р. удостоєний ордена «Знак пошани».

Вшанування пам`яті

Меморіальна дошка Є. Ф. Замори в університеті Львівська політехніка

У 2000 році в корпусі РТФ був встановлений барельєф з меморіальною таблицею в пам’ять про Євгена Замору.

У 2014 році в Національному університеті "Львівська політехніка" за ініціативи кафедри і підтримки ректорату була проведена Урочиста академія «До 100-річчя з дня народження Є. Ф. Замори».

Примітки

  1. 1. Замора Євгеній Федорович. Особова справа // Архів Національного університету «Львівська політехніка». Р-120 Національний університет «Львівська політехніка». Особові справи випускників ЛПІ. Оп. ВК. Спр. 80. Арк. 6 зв.
  2. 1. Замора Євгеній Федорович. Особова справа // Архів Національного університету «Львівська політехніка». Р-120 Національний університет «Львівська політехніка». Особові справи випускників ЛПІ. Оп. ВК. Спр. 80. Арк. 62.
  3. Замора ЄвгенФедорович // Кафедра “Радіоелектронніпристрої та системи”. До 50-річчя заснування (1952–2002) / З. Д. Грицьків, А. О. Кузик, М. Й. Николишин, І. Н. Прудиус ; Нац. ун-т “Львів. політехніка”. Львів : Вид-во Нац. ун-ту “Львів. політехніка”, 2002. С. 46–47.
  4. 1. Замора Євгеній Федорович. Особова справа // Архів Національного університету «Львівська політехніка». Р-120 Національний університет «Львівська політехніка». Особові справи випускників ЛПІ. Оп. ВК. Спр. 80. Арк. 91.
  5. Гречин К. Євген Замора у спогадах / К. Гречин // Аудиторія. 2014. 23–29 жовт. (число 31). С. 6-7. URL.: http://audytoriya.lpnu.ua/wp-content/uploads/2016/09/Aud_2014_31_web.pdf (Last access: 15.03.2024)
  6. 1. Замора Євгеній Федорович. Особова справа // Архів Національного університету «Львівська політехніка». Р-120 Національний університет «Львівська політехніка». Особові справи випускників ЛПІ. Оп. ВК. Спр. 80. Арк. 109.
  7. 1. Замора Євгеній Федорович. Особова справа // Архів Національного університету «Львівська політехніка». Р-120 Національний університет «Львівська політехніка». Особові справи випускників ЛПІ. Оп. ВК. Спр. 80. Арк. 111.

Бібліографія Є. Ф. Замори

(с) Дану статтю підготувала завідувач сектору НТБ Людмила Волкова