Величко Юрій Теофанович

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Величко Юрій Теофанович
Портрет 1.jpg
Юрій Величко
Ім'я при народженні Юрій
Дата народження 24 жовтня 1903 р.
Місце народження с. Літиня Самбірського повіту, Австро-Угорщина
Помер 16 серпня 1979 р.
Львів
Поховання с. Рудно, поблизу Львова
Громадянство УРСР
Національність українець
Alma mater Данцизька вища політехнічна школа
Дата закінчення 1929 р.
Спеціальність інженер-електротехнік
Галузь наукових інтересів електричні мережі, лінійні електричні та радіотехнічні кола
Науковий ступінь доктор наук
Дата присвоєння н.с. липень 1953 р.
Вчене звання професор
Дата присвоєння в.з. грудень 1954 р.
Державні нагороди медаль „За трудову відзнаку“ та інші відзнаки і почесні звання СРСР

Юрій Теофанович Величко – український науковець, видатний фахівець у галузі радіотехніки.

Коротка біографія і професійна діяльність

Народився в Австро-Угорщині 24 жовтня 1903 у багатодітній родині с. Літиня Самбірського повіту, Галичина (нині – Дрогобицького району Львівської області). Батько – священник. Мати – вчителька (згодом директор сільської школи).

Початкову школу закінчив у сусідньому селі Колодруби. Навчався у Самбірській та Стрийській гімназіях. У 1918–1920 рр. перебував в лавах УГА та УНР.[1]

У період панування Польщі на Галичині (1921–1939), у 1921 р. завершив навчання у Львівській Академічній гімназії.

У червні 1922 р. закінчив торгівельні курси і курси Українського таємного університету у Львові. У вересні 1922 р. переїхав у Польщу (м. Данциґ, нині – Ґданськ). Працював робітником на суднобудівній верфі (грудень 1922 – березень 1923), помічником бухгалтера в Українському банку (червень – вересень 1923) у Ґданську.[2]

Восени 1923 р. вступив на електромеханічний курс Данцизької вищої політехнічної школи (Politechnika Gdańska). Під час навчання на 1–3 курсах двічі повертався на сезонні роботи у Галичину, де працював електриком на промислових підприємствах: „Bracia Horodyscy“ (липень – жовтень 1924) і „Perkins, Macintosh & Zdanowicz“ (листопад 1925 – квітень 1926) у м. Стрию.[2]

У липні 1929 р. отримав диплом інженера-електротехніка і повернувся до Львова. Працював головним інженером львівської фірми „Фортуна Нова“ (липень – грудень 1931). У листопаді 1932 р. став головним бухгалтером-економістом Львівського будівельного кооперативу інженерних робіт, при якому створив лабораторію для перевірки та ремонту радіоапаратури. Водночас працював начальником відділу радіоцеху Е-КОМП.[2]

У період встановлення більшовицької влади (1939–1941), у жовтні 1939 р. під час Народних зборів Західної України був стенографістом виступів. З 1 січня 1940 р. працював у Львівському державному університеті, асистентом кафедри фізики (січень – червень 1941) і брав участь у створенні першого електронного мікроскопа.

Під час Другої світової війни (1941–1944) ЛДУ був ліквідований, і з 1 липня 1941 р. Юрій Величко працює начальником господарського відділу Львівської електростанції на Персенківці. Як тільки були відкриті Технічні фахові курси в приміщеннях Львівської політехніки, з 1 січня 1942 р. був прийнятий на посаду доцента. Величко читав лекції з теоретичної радіотехніки для студентів групи «слабких струмів». Юрій Теофанович читав лекції українською мовою, хоча обов’язковою була німецька. Але таку вимогу обминала також більшість польських професорів.[2] З липня 1944 р. – старший викладач кафедри радіотехніки.

13 травня 1942 р. Юрія Величка обрано дійсним членом Наукового товариства ім.Шевченка на пропозицію Математично-природописно-лікарської секції. Його кандидатуру висунув голова МПЛС НТШ В. Левицький за поданням Технічної комісії НТШ, і затвердив підпільний Виділ (президію) НТШ, який нелегально діяв у час окупації.

Впродовж 1946–1975 рр. – завідувач кафедри Львівського політехнічного інституту (до 1948 мала назву кафедри радіотехніки, 1948–1956 – кафедра теоретичних основ радіотехніки, а з 1956 – кафедра теоретичної радіотехніки та радіовимірювання).

1947 р. у Київському політехнічному інституті захистив кандидатську дисертацію „Супряження коливальних кіл у супергетеродинному приймачі“, у січні 1948 р. отримав вчене звання доцента.

У червні 1950 р. захистив докторську дисертацію „Теорія прохідного чотириполюсника“. З лютого 1952 р. – завідувач кафедри теоретичних основ радіотехніки. У липні 1953 р. Юрію Величку надано науковий ступінь доктора технічних наук, а в грудні 1954 – вчене звання професора.

Один із засновників і декан (1953–1958) радіотехнічного факультету Львівського політехнічного інституту.[3]

З лютого 1976 р. – напосаді професора кафедри теоретичної радіотехніки та радіовимірювання, з лютого 1978 р. – професора-консультанта цієї кафедри.

Виступав з лекціями у навчальних закладах та конструкторських бюро СРСР: у Ленінградському електротехнічному інституті (березень 1968), Запорізькій філії „КБ-електропривід“ (1970), Томському інституті автоматизованих систем керування і електроніки (1974), Вільнюському політехнічному інституті (червень 1975), Чернівському державному університеті (весна 1978).

Під його керівництвом 10 осіб захистили кандидатські дисертації.[4]

Помер 16 серпня 1979 р. Похований у с. Рудно під Львовом.

Нагороди та членство

Почесна грамота Центральної ради „ТСОАВІАХІМ“, член обласної ради радіоклубу у Львівській області (1947); Почесний радист СРСР (1954); Знак ДТСААФ СРСР «За активну роботу» (1956); почесні грамоти Президії Верховної Ради УРСР (1956, 1964), член виконкому Львівської міської ради (1957–1965), член Центрального комітету ДТСААФ СРСР (1958–1962); Ювілейний знак Президії Академії наук УРСР до дня народження О. С. Попова (1959); Почетный знак ДОСААФ СССР(1961); медаль „За трудовое отличие“ (1963); диплом почесного члена НТТРЕЗ СРСР ім. О. С. Попова (1963); грамота Министерства высшего і среднего специального образования СССР (1967); медаль «Ветеран труда» (1979).[5]

Ушанування пам’яті

Рішенням Ради радіотехнічного факультету Львівської політехніки приизначено стипендію ім професора Ю. Т. Величка (1996).
Меморіальна дошка, присвячена пам’яті Ю. Т. Величка

На честь 95-річчя від дня народження Ю. Т. Величка у Львівській політехніці: встановлено меморіальну дошку на вшануванні пам’яті професора; відкрито аудиторію ім. професора Ю. Т. Величка; в його робочому кабінеті створено музей його праць та власноручно зроблених ним приладів (1998). Рішенням Львівської міської ради одну з вулиць Львова переіменовано на вулицю професора Ю. Т. Величка (1999).

Наукова діяльність

Напрям наукових досліджень – теорія та аналіз лінійних електричних і радіотехнічних кіл, теоретична радіотехніка та радіовимірювання, розробка української електрорадіотехнічної термінології.
Прохідні чотириполюсники: учбовий посібник

Діяльність вченого припала на час корінних змін в уявленні про фізику електромагнітних процесів. Ю. Величко переглянув, доповнив і сформулював нові поняття і системи понять у фізиці.

Розробив найповнішу донині теорію прохідного чотириполюсника, що базується на універсальній «плаваючій матриці» з широкими можливостями в практиці аналізу.[6] Результати досліджень опубліковано у науковій праці «Прохідні чотириполюсники» (1958).

Однин із перших, хто запровадив у практику нову методику аналізу електричних кіл за допомогою вузлових напруг і струмів.

Питання стійкості електрорадіотехнічних пристроїв розглядав за його макромоделлю, як цілісну систему. Довів, що досліджувальний об’єкт необхідно описувати, сприймаючи його як активний плаваючий багатополюсник з відліком напруг і струмів відносно довільної точки.

Запропонував електричну математичну модель доповнити новою змінною – потужністю невидимої сторони досліджуваного об’єкта. Це дало змогу розрахувати потужність енергетичного потоку, що виходить повз вузли електричного кола.[7]
Російсько-український електрорадіотехнічний словник

Володіючи практично всіма європейським мовами, професор знав усе, що стосувалось його спеціальності, ознайомлюючись в оригіналі із працями зарубіжних вчених.[8]

Упроваджував українську мову в навчальний процес, у технічну термінологію, в наукові публікації.[9] Згуртував колектив і став одним із авторів і редакторів "Російсько-українського електрорадіотехнічного словника" (1961). Завдяки авторитету Ю. Величка на радіотехнічному факультеті виходив збірник наукових праць українською мовою.

«Теоретичні основи радіотехнічних мереж» (1966) – фундаментальна праця, призначена для студентів та аспірантів.
Теоретичні основи радіотехнічних мереж. Частина перша: учбовий посібник
Як вказав сам автор у передмові до першої частини, українська термінологія використовується згідно з академічним «Російсько-українським електрорадіотехнічним словником». Другу частину «Теоретичних основ радіотехнічних мереж» завершити він не встиг.

Ю. Величко – постійний член редколегії видання: „Известия высших учебных заведений СССР. Радиоэлектроника“, республіканських міжвідомчих збірників „«Теоретическая электротехника», «Отбор и передача информации».

Є автором понад 200 наукових праць. Серед них: «Новий вигляд рівнянь для розрахунку котушок на задану самоіндуктивність» (1955); «Умова стійкості безконечно довгого ланцюга керованих чотириполюсників» (1956); «Матрицева теорія транзисторного підсилювача» (1957); «Таблиці до посібника. Теоретичні основи радіотехнічних мереж»; (1967); «Плавучі трансформаторні мережі» (1968); «Пути развития методов расчета радиоэлектронных цепей» (1969); «Tension, current and power analysis in radioelectronic networks by matrices, graphs and equivalent circuits»; (1970). «Про потужність у багатополюснику» (1974).

Вчений секретар міжгалузевої обласної ради науково-технічних товариств УРСР (1968). Учасник Першого (1968) та Другого (1974) Міжнародних симпозіумів „Літня школа“ з теорії електроних зв’язків (м. Прага, Чехословаччина).

Бібліографія Юрія Величка

Примітки

  1. Бардила Т. І., Воробкевич А. Ю., Захарія Й. А. Професор Юрій Величко і прогрес теоретичної радіотехніки / Міністерство освіти і науки України, Національний університет "Львівська політехніка". Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2018. С. 11.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Енциклопедія НТШ
  3. Виступ ректора Національного університету «Львівська політехніка» проф. Ю. К. Рудавського на відкритті меморіальної дошки, присвяченої пам’яті Ю. Т. Величка // Юрій Теофанович Величко : біобібліогр. покажч. / Національний університет "Львівська політехніка" ; [уклад.: Г. Щитинська, Л. Левандівський ; за ред. О. Шишки]. Львів : Вид-во Нац. ун-ту "Львівська політехніка", 2003. С. 7–8.
  4. Буцко М. І. Відомі вчені Державного університету «Львівська політехніка» 1844–1994 : біогр. довід. Львів : Вид-во Держ. ун-ту «Львів політехніка», 1994. С. 34–36.
  5. Основні дати життя і діяльності професора Ю. Т. Величка – одного з засновників радіотенічного факультету (1952 р.) у Львівській політехніці // Юрій Теофанович Величко : біобібліогр. покажч. / Національний університет "Львівська політехніка" ; [уклад.: Г. Щитинська, Л. Левандівський ; за ред. О. Шишки]. Львів : Вид-во Нац. ун-ту "Львівська політехніка", 2003. С. 14–22
  6. Енциклопедія сучасної України
  7. Бардила Т. Професор Юрій Величко – видатний вчений і громадський діяч // Юрій Теофанович Величко : біобібліогр. покажч. / Національний університет "Львівська політехніка" ; [уклад.: Г. Щитинська, Л. Левандівський ; за ред. О. Шишки]. Львів : Вид-во Нац. ун-ту "Львівська політехніка", 2003. С. 31–37.
  8. Малюта О. Останній аспірант // Юрій Теофанович Величко : біобібліогр. покажч. / Національний університет "Львівська політехніка" ; [уклад.: Г. Щитинська, Л. Левандівський ; за ред. О. Шишки]. Львів : Вид-во Нац. ун-ту "Львівська політехніка", 2003. С. 40–41.
  9. Мандзій Б. А. Вступне слово // Бардила Т. І., Воробкевич А. Ю., Захарія Й. А. Професор Юрій Величко і прогрес теоретичної радіотехніки / Міністерство освіти і науки України, Національний університет "Львівська політехніка". Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2018. С. 1–6.

(с) Дану статтю підготувала завідувач сектора НТБ Войтович Ірина Остапівна