Відмінності між версіями «Вацлав Червінський»

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 65: Рядок 65:
 
=Професійна діяльність=
 
=Професійна діяльність=
 
==Діяльність у Львівській політехніці==
 
==Діяльність у Львівській політехніці==
 +
 +
Cвій перший планер В. Червінський спроектував і побудував ще будучи студентом, позначивши його символами CW-1 (скорочено від Czerwiński Wacław). Спершу була сконструйована модель у масштабі 1:10, яка пройшла випробування в 1924 р. У червні цього ж року до конструювання планера приєдналася Авіаційна спілка. За допомогою інженера Л. Бялковського він виготовив крила, фурнітуру та зібрав планер. А восени 1926 р. планер переведено в новий ангар Ліги протиповітряної і газової оборони (Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej – LOPP) в аеропорту Скнилова. 1927 р. він експонувався на державній виставці спортивного обладнання в павільйоні LOPP. 25 травня 1928 р. на цьому планері Стефан Гжещик встановив перший рекорд тривалості польоту, який склав 4 хв. 13 с., що стало точкою відліку для розвитку планеризму (на той час це був абсолютний рекорд для Польщі).
 +
В студентські роки, крім CW-1, ним сконструйовано також планери моделей: CW-2, CW-3 та CW-4.
 +
У 1929 р. В. Червінський будучи співзасновником планерних майстерень авіаційної спілки студентів, приступив до виготовлення навчальних планерів: CW-2 з закритою кабіною та CW-3 – перший польський тренувальний планер. З 23 жовтня по 3 листопада 1929 р. планер CW-2 брав участь у другій експедиції планеристів у Безмєхово, де С. Гжещик встановив новий рекорд,  протримавшись у повітрі 2 год 11 хв<ref>Czerwinski W. O budowie i oblataniu pierwszych szybowców w Związku Awiatycznym S. P. L. / Waclaw Czerwinski // Związek Awiatycznny Studentów Politechniiki 1909–1935. Lwów, 1935. S. 4, 5.</ref> .
 +
У 1929 р. В. Червінський відкрив райони в яких обладнано летовища: у Бещадських горах, с. Безмєхово, де згодом була заснована Навчальна вертолітна школа (Wyczynowowa Szkoła Glowcowa) та в с. Устяново, де був створений Військовий планерний табір (Wojskowy Obóz Szybowcowy).
 +
У 1930 р. спроектований планер CW-4, перший польський двомісний, високопродуктивний планер<ref>Sikorski Z. Nieco historii / Zdzisław Sikorski // Życie Techniczne. 1938. R 14, z. 6. S.277.</ref> . У липні 1930 р. він експонувався на Міжнародній виставці комунікацій та туризму у Познані.
 +
Ще в студентські роки, протягом 1930–1931 рр. Вацлав Червінський, почав працювати молодшим асистентом на кафедрі механічної технології Львівської політехніки<ref>Program Politechniki Lwowskiej na rok akademicki 1930–19311. We Lwowie : nakladdem Politechniki Lwowskiej, 1930. Т. 58. S. 82.</ref> . Упродовж 1931–1932 рр. був асистентом на механічному факультеті, на кафедрі будови машин Львівської політехніки. На посаді доцента викладав статику та гідродинаміку<ref>Program Politechniki Lwowskiej na rok akademicki 1931–1932. We Lwowie : nakladdem Politechniki Lwowskiej, 1931. Т. 59. S. 86.</ref> .
 +
15 березня 1932 р. створено Інститут техніки планеризму (Instytut Techniki Szybownictwa), конструкторський відділ якого очолив Вацлав Червінський<ref>Instytut Techniki Szzybownictwa we Lwowie // Skrzydlata Polska. 1932. № 6. S. 107. URL : https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/350037/edition/334270/content (Last access: 15.09.2022); Program Politechniki Lwowskiej na rok akademicki 1932–1933. Т. 60. We Lwowie : nakladdem Politechniki Lwowskiej, 1932. S. 229.</ref> . Метою Інституту було створення експериментальних та серійних зразків планерів, експертна і технічна оцінка проектів, проведення досліджень у галузі аеродинаміки, механіки польотів, техніки пілотування, авіаційної метрології. Як технічний керівник Інституту та доцент Львівської політехніки, він отримав кошти (пільги з субсидій) від головного відділу Ліги протиповітряної і газової оборони для поїздки на німецькі змагання з планерного спорту в гірський масив Рен  у Німеччині та до Франції для вивчення конструкції планерів<ref>Program Politechniki Lwowskiej na rok akademicki 1933–1934. We Lwowie : nakladdem Politechniki Lwowskiej, 1933. Т. 61. S. 251.</ref> .
 +
1931 р. став початком співпраці Вацлава Червінського та Владислава Яворського у планерних майстернях Авіаційної спілки. Внаслідок їх співпраці сконструйовано планери CWJ (CWJ скорочено від Czerwiński Wacław – CW та Jaworski – J). Пізніше разом з В. Яворським розробив навчальний планер ITS-II.
 +
Сконструйований у 1931 р. навчальний планер CWJ став одним з найменших тренувальних планерів у Європі того часу<ref>Krzywobłocki Z.L.Szybowiec dwumiejcowy, pomiiarowy i do lotów ślepych / Z.L Krzywobłocki // Życie Techniczne. 1935. R 11, № 7. S.202, 203.</ref> .
 +
У цих планерних майстернях також будувалися планери: CW-5, CW-5 біс, CW-7, CW-8. Згодом майстерні налагодили серійний випуск планерів: CW-8, CW-8 біс та CWJ-біс.
 +
У 1932 р. разом з В. Яворським видав перший польський підручник з аматорського конструювання планерів. На межі 1932–1933 рр. конструктори розробили нову модель CWJ-біс «Skaut»<ref>Nowy szybowiec szkolny „Skaut" typu CWJ-bis // Skrzydlata Polska. 1933. № 8. S. 288-289. URL : https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/349916/edition/334186/content (Last access: 15.09.2022).</ref> .
 +
У студентські роки розпочалась його кар’єра пілота. 3 серпня 1933 р. Вацлав Червінський та З. Жабський облітали прототип CWJ-біс «Skaut» у планерній школі Львівського аероклубу, яка знадилася на горі в Червоному Камені.
 +
На той час ще не було планера призначеного для планерної акробатики, це спонукало В. Червінського до створення моделі CW-7, який став першим пілотажним планером у Львові.
 +
 
==Проєктно-конструкторська, винахідницька діяльність==
 
==Проєктно-конструкторська, винахідницька діяльність==
 
==Нагороди та членство==
 
==Нагороди та членство==

Версія за 18:14, 11 жовтня 2022

Вацлав Червінський *
Wacław Czerwiński.jpg
Вацлав Червінський
Ім'я при народженні Вацлав
Дата народження 16 жовтня 1900 р.
Місце народження м. Чортків, Чортківський повіт, Королівство Галичини та Володимирії
Помер 17 червня 1988 р.
Торонто, Канада
Поховання кладовище у Даунсв’ю (Торонто, Канада )
Роки життя 88
Alma mater Львівська політехніка
Дата закінчення 1931 р.
Спеціальність механіка, авіація
Кваліфікаційний рівень авіаконструктор, спеціаліст з аеродинаміки
Відомий у зв’язку з діяльністю у галузі аерокосмічної та машинобудівної техніки

Вацлав Червінський (Wacław Czerwiński) – авіаконструктор, пілот, спеціаліст з аеродинаміки та всесвітньо відомий конструктор планерів, науковий співробітник і викладач Львівської політехніки, Університету Торонто та Національної дослідницької ради Канади.

Біографія

Вацлав Червінський народився 16 жовтня 1900 р. в м. Чорткові, Чортківського повіту, Королівства Галичини та Володимирії (тепер – Чортківський р-н Тернопільської області).

Дані, про вступ В. Червінського на навчання до Львівської політехніки відсутні, ймовірно у 1922 р. він вступив на механічний факультет. Навчався у політехніці на механічному відділі в конструкторській групі. Викладачами на той час були: док. Зигмунт Фукс, док. Юзеф Ризнер, інж. Адольф Поляк, Станіслав Рогальський, які викладали предмети: аеродинаміка, статика авіаційних конструкцій, механіка польоту, авіаційна метрологія, будова конструкції планера, конструкції двигунів. Практичні заняття для студентів конструкторської групи проходили в аеродинамічній лабораторії та в планерних майстернях Авіаційної спілки студентів Львівської політехніки (Związek Awiatyczny Studentów Politechniki Lwowskiej), а згодом у Львівських авіаційних майстернях (Lwowskie warsztaty lotnicze).

У 1931 р. здобув диплом інженера на механічному факультеті Львівської політехніки в конструкторській групі та почав працювати в авіаційній галузі[1] . Займався фотографією, живописом, дизайном, брав участь у багатьох виставках. Відомі його фото літаків, які можна переглянути в часописі «Życie Techniczne». Варто відзначити альбом «Sport szybowcowy, lotnictwo», що містить 170 його фотографій зроблених протягом 1928–1930 рр. На звороті деяких світлин зазначено: «Фотографував W. Czerwiński», «Секція пропаганди Авіаційної спілки студентів Львівської політехніки»[2] . Після Другої світової війни компанія Canadian Wooden Aircraft Limited, співзасновником якої був В. Червінский, спеціалізувалася на виготовленні меблів, які він сам і проектував[3] .

Спроектував вітраж із зображенням св. Яцека Одровонжа у польському костелі (з нагоди 1000-річчя Хрещення Польщі). Вітраж і досі є основним елементом оздоблення вівтаря (згідно даних на сайті Інституту Оскара Галецького в Канаді, 2017).

Вацлав Червінський помер 17 червня 1988 р., похований на кладовищі у Даунсв’ю (Торонто, Канада ).

Під час Другої світової війни майже всі польські планери та їх технічна документація були знищені. Залишилася одна модель WWS-1 «Salamandra», її можна побачити у Фінському музеї авіації. А в колекції Музею авіації та космонавтики в Кракові зберігся планер WWS-2 «Żaba», який, переховували під час війни в Кросно. Його відновлено у 1947 р. У колекції Королівського музею Онтаріо в Торонто зберігається, один стілець, з виготовленого колись ним набору обідніх стільців із формованої фанери. А інший стілець, марки Меблі для аероклубу можна зустріти у колекції Канадського історичного музею[4] .

Професійна діяльність

Діяльність у Львівській політехніці

Cвій перший планер В. Червінський спроектував і побудував ще будучи студентом, позначивши його символами CW-1 (скорочено від Czerwiński Wacław). Спершу була сконструйована модель у масштабі 1:10, яка пройшла випробування в 1924 р. У червні цього ж року до конструювання планера приєдналася Авіаційна спілка. За допомогою інженера Л. Бялковського він виготовив крила, фурнітуру та зібрав планер. А восени 1926 р. планер переведено в новий ангар Ліги протиповітряної і газової оборони (Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej – LOPP) в аеропорту Скнилова. 1927 р. він експонувався на державній виставці спортивного обладнання в павільйоні LOPP. 25 травня 1928 р. на цьому планері Стефан Гжещик встановив перший рекорд тривалості польоту, який склав 4 хв. 13 с., що стало точкою відліку для розвитку планеризму (на той час це був абсолютний рекорд для Польщі). В студентські роки, крім CW-1, ним сконструйовано також планери моделей: CW-2, CW-3 та CW-4. У 1929 р. В. Червінський будучи співзасновником планерних майстерень авіаційної спілки студентів, приступив до виготовлення навчальних планерів: CW-2 з закритою кабіною та CW-3 – перший польський тренувальний планер. З 23 жовтня по 3 листопада 1929 р. планер CW-2 брав участь у другій експедиції планеристів у Безмєхово, де С. Гжещик встановив новий рекорд, протримавшись у повітрі 2 год 11 хв[5] . У 1929 р. В. Червінський відкрив райони в яких обладнано летовища: у Бещадських горах, с. Безмєхово, де згодом була заснована Навчальна вертолітна школа (Wyczynowowa Szkoła Glowcowa) та в с. Устяново, де був створений Військовий планерний табір (Wojskowy Obóz Szybowcowy). У 1930 р. спроектований планер CW-4, перший польський двомісний, високопродуктивний планер[6] . У липні 1930 р. він експонувався на Міжнародній виставці комунікацій та туризму у Познані. Ще в студентські роки, протягом 1930–1931 рр. Вацлав Червінський, почав працювати молодшим асистентом на кафедрі механічної технології Львівської політехніки[7] . Упродовж 1931–1932 рр. був асистентом на механічному факультеті, на кафедрі будови машин Львівської політехніки. На посаді доцента викладав статику та гідродинаміку[8] . 15 березня 1932 р. створено Інститут техніки планеризму (Instytut Techniki Szybownictwa), конструкторський відділ якого очолив Вацлав Червінський[9] . Метою Інституту було створення експериментальних та серійних зразків планерів, експертна і технічна оцінка проектів, проведення досліджень у галузі аеродинаміки, механіки польотів, техніки пілотування, авіаційної метрології. Як технічний керівник Інституту та доцент Львівської політехніки, він отримав кошти (пільги з субсидій) від головного відділу Ліги протиповітряної і газової оборони для поїздки на німецькі змагання з планерного спорту в гірський масив Рен у Німеччині та до Франції для вивчення конструкції планерів[10] . 1931 р. став початком співпраці Вацлава Червінського та Владислава Яворського у планерних майстернях Авіаційної спілки. Внаслідок їх співпраці сконструйовано планери CWJ (CWJ скорочено від Czerwiński Wacław – CW та Jaworski – J). Пізніше разом з В. Яворським розробив навчальний планер ITS-II. Сконструйований у 1931 р. навчальний планер CWJ став одним з найменших тренувальних планерів у Європі того часу[11] . У цих планерних майстернях також будувалися планери: CW-5, CW-5 біс, CW-7, CW-8. Згодом майстерні налагодили серійний випуск планерів: CW-8, CW-8 біс та CWJ-біс. У 1932 р. разом з В. Яворським видав перший польський підручник з аматорського конструювання планерів. На межі 1932–1933 рр. конструктори розробили нову модель CWJ-біс «Skaut»[12] . У студентські роки розпочалась його кар’єра пілота. 3 серпня 1933 р. Вацлав Червінський та З. Жабський облітали прототип CWJ-біс «Skaut» у планерній школі Львівського аероклубу, яка знадилася на горі в Червоному Камені. На той час ще не було планера призначеного для планерної акробатики, це спонукало В. Червінського до створення моделі CW-7, який став першим пілотажним планером у Львові.

Проєктно-конструкторська, винахідницька діяльність

Нагороди та членство

Примітки

  1. Program Politechniki Lwowskiej na rok akademicki 1933–1934. We Lwowie : nakladdem Politechniki Lwowskiej, 1931. Т. 59. S. 242.
  2. Sport szybowcowy, lotnictwo. Aalbum Związku Awiatycznego Studentów Politechniki Lwowskiej : fotografi sytuacyjne [1928–1930] / foto Wacława Czerwińskiego. Lwów, 1930. 55 s. URL : https://onebid.pl/pl/fotografie-sport-szybowcowy-lotnictwo-album-zwiazku-awiatycznego-studentow-politechniki-lwowskiej-fotografie-sytuacyjne/1123320 (Last access: 15.09.2022).
  3. Historia niezwykłego kolekcjonera / Katarzyna Jedynak. URL : https://www.agraart.pl/historia-niezwyklego-kolekcjonera/ (Last access: 15.09.2022).
  4. Furniture makes history / Robert Lemon. URL : https://sevenandnine.ca/stratford-stories/furniture-makes-history/ (Last access: 15.09.2022).
  5. Czerwinski W. O budowie i oblataniu pierwszych szybowców w Związku Awiatycznym S. P. L. / Waclaw Czerwinski // Związek Awiatycznny Studentów Politechniiki 1909–1935. Lwów, 1935. S. 4, 5.
  6. Sikorski Z. Nieco historii / Zdzisław Sikorski // Życie Techniczne. 1938. R 14, z. 6. S.277.
  7. Program Politechniki Lwowskiej na rok akademicki 1930–19311. We Lwowie : nakladdem Politechniki Lwowskiej, 1930. Т. 58. S. 82.
  8. Program Politechniki Lwowskiej na rok akademicki 1931–1932. We Lwowie : nakladdem Politechniki Lwowskiej, 1931. Т. 59. S. 86.
  9. Instytut Techniki Szzybownictwa we Lwowie // Skrzydlata Polska. 1932. № 6. S. 107. URL : https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/350037/edition/334270/content (Last access: 15.09.2022); Program Politechniki Lwowskiej na rok akademicki 1932–1933. Т. 60. We Lwowie : nakladdem Politechniki Lwowskiej, 1932. S. 229.
  10. Program Politechniki Lwowskiej na rok akademicki 1933–1934. We Lwowie : nakladdem Politechniki Lwowskiej, 1933. Т. 61. S. 251.
  11. Krzywobłocki Z.L.Szybowiec dwumiejcowy, pomiiarowy i do lotów ślepych / Z.L Krzywobłocki // Życie Techniczne. 1935. R 11, № 7. S.202, 203.
  12. Nowy szybowiec szkolny „Skaut" typu CWJ-bis // Skrzydlata Polska. 1933. № 8. S. 288-289. URL : https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/349916/edition/334186/content (Last access: 15.09.2022).

Бібліографія Вацлава Червінського

(с) Дану статтю підготувалa головна бібліотекарка к.і.н. Ірина Франкків.