Кафедра соціології та соціальної роботи
Кафедра соціології та соціальної роботи | |
Тип підрозділу | кафедра |
---|---|
Абревіатура | СР |
Приналежність | Інститут гуманітарних та соціальних наук |
Завідувач кафедри | к.філос.н., доц. Климанська Лариса Дмитрівна |
Розташування (адреса) | 79013, Львів, вул. Квітнева 6, 29-й корпус |
Сторінка на lp.edu.ua | http://lp.edu.ua/node/117 |
Власний сайт | http://old.lp.edu.ua/index.php?id=sociolog |
Кафедра соціології та соціальної роботи — це навчально-науковий підрозділ Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки.
Загальна інформація
«Львівську політехніку» можна вважати флагманом підготовки фахівців зі спеціальності «Соціальна робота» на теренах Львівщини. Підготовка бакалаврів за напрямом 0402 — «Соціологія» ( а саме в межах цього напряму розвивалась на той час «Соціальна робота» ) була розпочата в Національному університеті «Львівська політехніка» ще у 1999 р. на кафедрі інженерно-педагогічної підготовки ІГСН (завідувач кафедри — професор Кизименко Л.Д.) у рамках реалізації Міжнародного українсько-канадського мегапроекту «Реформування соціальних служб в Україні» (1999-2003 роки), фінансованого Канадською Агенцією з Міжнародного Розвитку (СІDА). Партнерами за проектом були Національний університет «Львівська політехніка» з української сторони та Манітобський університет (м. Вінніпег) — з канадської. Проект здійснювався під патронатом Міністерства освіти і науки України.
На сьогодні кафедра готує фахівців освітньо-кваліфікаційних рівнів «бакалавр», «спеціаліст» та «магістр» за двома спеціальностями:
- «Соціологія»,
- «Соціальна робота».
Випускники кафедри плідно працюють у районних та міському відділах у справах сім’ї та молоді, районних та міському відділах соціального захисту населення, державних і громадських організаціях.
Історія кафедри
За наказом ректора Національного університету «Львівська політехніка» професора, доктора фізико-математичних наук Рудавського Ю.К. про закріплення спеціальностей від 4 березня 2001 року за № 69-01-25 у структурі Інституту гуманітарних та соціальних наук, який налічував тоді 7 обслуговуючих кафедр загальноосвітнього спрямування (директор інституту — професор, доктор історичних наук Дещинський Л.Є.), була створена кафедра соціології та соціальної роботи, яка отримала статус випусково-обслуговуючої.
В різні періоди кафедру очолювали:
- доцент, кандидат соціологічних наук Савка В.Є.,
- професор, доктор педагогічних наук Курляк І.Є.,
- доцент, кандидат філософських наук Климанська Л.Д.,
- професор, доктор соціологічних наук Піча В.М.
На кафедрі відкрито аспірантуру за двома напрямами.
Важливою особливістю роботи кафедрт, передбаченою концепцією підготовки фахівців соціології, є її тісна співпраця із спеціалізованими державними та громадськими закладами, які працюють, зокрема, у сфері надання соціальних послуг. Зокрема, основними напрямами такої співпраці є використання досвіду діяльності, кадрового потенціалу, інформаційного та матеріального забезпечення цих інституцій з метою практичної підготовки наших студентів під час проходження ними різних видів практики. З іншого боку, кафедра надає цим закладам-базам практики науково-методичну допомогу шляхом підвищення кваліфікації їхніх працівників на постійно діючих модульних курсах професійного навчання.
Зростанню науково-педагогічного потенціалу кафедри сприяли проведені науково-практичні конференцій, учасниками яких стали викладачі та студенти кафедри. Кафедра — активний учасник Львівських соціологічних форумів, у соціальних екуменічних тижнів, які проводяться щорічно.
Викладачі кафедри брали активну участь у розробці державних освітніх стандартів спеціальності «Соціальна робота» (11-13 березня 2003р. на базі кафедри, спільно з Українським державним центром соціальних служб для молоді (м. Київ) була проведена Всеукраїнська нарада-семінар «Моделі професійної підготовки фахівців різних рівнів у контексті розвитку спеціальності «Соціальна робота» в Україні»).
З січня 2004 року на кафедрі розпочав свою роботу постійно діючий міжнародний семінар з питань професійного розвитку фахівців соціальної сфери.
Співпраця кафедри
Становленню кафедри як потужної науково-педагогічної структури, здатної виконувати відповідні її профілю завдання на рівні сучасних вимог, сприяє її активна і постійна співпраця з провідними науковими установамиУкраїни:
- Інститутами соціології, регіональних досліджень, народознавства НАН України; *Інститутом педагогіки та психології професійної освіти АПН України; *Львівським національним університетом імені Івана Франка, зокрема з його Центром розвитку магістерських програм; *Національним університетом «Києво-Могилянська академія»,
- Київським національним університетом ім. Т.Шевченка,
- Тернопільським педагогічним університетом ім. В. Гнатюка,
- Ужгородським національним університетом, *Волинським національним університетом,
- Національним університетом «Острозька академія»,
- Запорізьким державним університетом,
- Академією праці та соціальних відносин (м. Київ) та іншими.
Ще однією особливістю навчання студентів на кафедрі соціології та соціальної роботи, що дозволяє акумулювати, адаптувати до національних умов і ефективно впроваджувати міжнародний досвід, є науково — методична допомога фахівців знаних університетів інших країн:
- Манітобського університету та Університету Квіннз (Канада),
- Ерфуртського університету прикладних наук (Німеччина),
- Фредерік Комм’юніті Коледжу (США), *Люблінського університету,
- Академії технічно-гуманістичної у Бєльско-Бялій (Польща).