Народний дім «Просвіта»

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Народний дім «Просвіта»
Тип підрозділу Громадська організація
Дата заснування 1992 р.
Засновники Львівський політехнічний інститут
Приналежність Національний університет «Львівська політехніка»
Керівник заслужений працівник культури України, «відмінник освіти України» Шалата Степан Йосипович
Розташування (адреса) вул. Карпінського 8, Львів 13, 79013; 26 корпус, 3-й,4-й поверхи
Сторінка на lp.edu.ua Офіційна сторінка

Народний дім «Просвіта» — це культурно-просвітницький заклад, створений в 1992 році на базі студентського клубу як структурний підрозділ Національного університету «Львівська політехніка».

Загальна інформація

Народний дім «Просвіта» – культурно-просвітницький заклад, створений в 1992 році на базі студентського клубу як структурний підрозділ Національного університету «Львівська політехніка».

Директором його багато років працює талановита і захоплена своєю справою людина, заслужений працівник культури України, «відмінник освіти України» Степан Йосипович Шалата.

Основною діяльністю Народного дому «Просвіта» є виховання у студентської молоді високих моральних, духовних і культурних якостей, активної громадянської позиції, національної свідомості та патріотизму, відродження національно-культурних традицій українського народу, пропаганда української культури і мистецтва, організація культурного дозвілля, розвиток творчих обдарувань студентів і працівників університету, організація роботи колективів художньої самодіяльності.

З цією метою в університеті проводяться тематичні вечори, театралізовані свята, урочисті академії, присвячені визначним діячам України та знаменним датам нашої держави, засідання дискусійних клубів, різноманітні обрядові заходи, фестивалі, концерти, вечори відпочинку, дискотеки тощо.

Уже традиційними святами стали: урочиста церемонія посвяти в студенти, студентські фестивалі самодіяльної художньої творчості «Весна політехніки», «Осінь політехніки», урочисті академії, присвячені дням народження українських поетів Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, національним героям України – Степану Бандері, Роману Шухевичу, Михайлу Грушевському, видатним вченим України – Юрію Дрогобичу, Юліану Захарієвичу, Юліану Медведському та іншим.

Щорічно в університеті проводяться урочисті вечори і святкові концерти, присвячені Дню Незалежності України, Дню Конституції, Міжнародному дню студента, Дню Матері, Дню Українських збройних сил, утворенню ЗУНР.

Особлива увага надається відродженню традицій українського народу. За останні роки Народний Дім «Просвіта» широко популяризує українську обрядовість, народні звичаї і традиції. Це вечори «Різдво в Україні», «Ніч на Андрія», українські вечорниці, дитячі ранки Св. Миколая, конкурси вертепів, колядок, щедрівок, веснянок, гаївок.

Одним із пріоритетних питань роботи Народного Дому «Просвіта» є організація роботи колективів художньої самодіяльності, розвиток творчих обдарувань студентів та працівників університету, пропаганда українського національного мистецтва.

У Народному Домі «Просвіта» діють 12 творчих колективів , які пропагують культурні надбання нашого народу. За високу виконавську майстерність, підтримку і розвиток художнього самодіяльного мистецтва 9 із них отримали почесне звання «Народний»:

 • Народний ансамбль бандуристок «Заспів»
 • Народний ансамбль танцю «Вірність»
 • Народний вокальний камерний ансамбль «Аколада»
 • Народний духовий оркестр
 • Народний чоловічий хор «Орфей»
 • Народна театр-студія «Хочу»
 • Народний симфонічний оркестр
 • Народний камерний оркестр «Поліфонія»
 • Народна хорова капела студентів «Гаудеамус»
 • Ансамбль естрадної пісні «Сузір’я»
 • Ансамбль бального танцю «Грація»
 • Шоу-балет «Аверс».

Ці гурти постійно виступають з концертами перед студентами Львівської політехніки, мешканцями Львівщини, України та за її межами.

Низка колективів художньої самодіяльності є лауреатами всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів.

Наша адреса:

Комбінат харчування — 26 корпус, вул. Карпінського, 8, п’ятий поверх

Детальнішу інформацію Ви можете дізнатися за телефоном 259-22-90 з 10.00 до 18.00 год.

Колективи художньої самодіяльності

Народна хорова капела студентів «Гаудеамус»

У 1950 році засновником студентської хорової капели став заслужений діяч мистецтв України Володимир Пекар. 1968 року за високу виконавську майстерність і своєрідне розкриття хорового мистецтва капелі присвоєно почесне звання «Народна».

Народна хорова капела «Гаудеамус» — багаторазовий лауреат міжнародних, всеукраїнських та обласних фестивалів і конкурсів хорового мистецтва.

За період своєї діяльності капела здійснила численні творчі поїздки по Україні, у держави Прибалтики, Росію, Білорусію, Вірменію, Грузію, Польщу, Словаччину, Австрію, Німеччину, Італію та Ватикан, де мала незабутню зустріч із його Святістю Папою Римським Іваном Павлом ІІ.

У репертуарі капели твори авторів різних стилів та епох: А.Вівальді, Л.Бетховена, Д.Каччіні, Д.Бортнянського, А.Веделя, М.Березовського, М.Лисенка, А.Гнатишина, Д.Січинського, В.Барвінського, М.Леонтовича, Є.Козака, А.Кос-Анатольського, М.Скорика, Божественна літургія Ів. Золотоустого, українські народні та обрядові пісні, твори сучасних композиторів.

Народний ансамбль бандуристів «Заспів»

Першу капелу бандуристів «Львівської політехніки» організував у 1949 році Олег Гасюк. Неодноразово капелу змушували припиняти діяльність через чітко виражене національне спрямування, а її учасників арештовували і засилали в сибірські табори. Але численні заборони та обмеження не знищили духу капели.

Від 1970 р. до 1985 року капелою керував Богдан Жеплинський. Справу батька продовжив син Тарас Жеплинський.

Від 1997 року художнім керівником ансамблю стає Христина Залуцька. Новий керівник гідно продовжила славну, майже півстолітню майстерність колективу. У 2000 році за високу виконавську майстерність колективу присвоєно почесне звання «Народний». Ансамбль бандуристок «Заспів» швидко здобув професійне міжнародне визнання. У листопаді 2000 року ансамбль «Заспів» провів творчий звітний концерт з нагоди 50-літнього ювілею, до цієї дати випустив касети, буклети та компакт-диски.

Ансамбль є лауреатом багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів, зокрема Міжнародного фестивалю студентської культури «Краків — 2000» (Польща), «Євро Трефф-2001» (м.Вольфенбютель, Німеччина), Третього Всеукраїнського фестивалю самодіяльних колективів профспілок (м.Київ, 2001), Міжнародного хорового фестивалю «Галлє — 2002» (Німеччина). Успішно виступив на Міжнародній конференції «Європейські дні» (м.Фрібург, Швейцарія), в 2003 р. на IV бенефіс — концерті «Музика в Європі» (м.Гіссен, Німеччина), на V Міжнародному конкурсі «Європа та її пісні» (м.Барселона, Іспанія) «Заспів» здобув перше місце і золоту медаль. У 2004 році з великим успіхом виступив на концертах м.Лодзь (Польща), у 2005 р. став дипломантом XIII Міжнародного фестивалю «Оркестри Каталонії» (м.Барселона, Іспанія), у 2006р. побував з концертами в м.Стокгольмі (Швеція), у м.Празі (Чехія), у м.Будапешті (Угорщина). «Заспів» — єдиний колектив, який представляє західний регіон на Всеукраїнському фестивалі «Вересаєве свято» в с.Сокиринці Чернігівської області.

Колектив постійно працює над оновленням репертуару та збереженням народних традицій, прищеплює любов до народної пісні та культури. У репертуарі ансамблю — духовна музика, українська та західноєвропейська класика, українські народні пісні та думи, авторська пісня — загалом понад 50 творів різних форм.

Народний чоловічий хор «Орфей»

Народний чоловічий хор «Орфей» Львівської політехніки заснований у 1979 році його першим художнім керівником відомим музикантом Петром Гудзем. Тривалий час хором керували заслужений артист України Олексій Волинець та заслужений працівник культури України Володимир Гнідь. Сьогодні хором керує талановитий диригент Володимир Вівчарик.

Хор «Орфей» неодноразово був учасником всесоюзних, всеукраїнських та міжнародних фестивалів і конкурсів хорової музики. Він є лауреатом Міжнародного фестивалю хорової музики у Львові (1998 р.), переможцем XIX Міжнародного фестивалю духовної музики у м. Гайнівка (Польща — 2001, І-ша премія ), дипломантом Міжнародного фестивалю «Хор у русі» у м.Артем (Голландія, 2001 р.), дипломантом Міжнародного фестивалю у м.Монтре (Швейцарія, 2002р.), XX-го Міжнародного фестивалю на острові Джерсі (Великобританія, 2002 р.), учасником XX Міжнародного хорового фестивалю у м. Превенза (Греція, 2002 р.), дипломантом Всеукраїнського фестивалю «Від Різдва до Різдва» (м. Дніпропетровськ, 2002 р.), учасником фестивалю хорів-переможців Міжнародного фестивалю духовної музики, що проходив у м. Бялостоці (Польща, 2005 р.), учасник ІІІ Регіонального хорового фестивалю ім. о. Северина Супруна (м.Дрогобич, 2005 р.), учасником у ХІ Міжнародному фестивалі православної музики «Св. Богородица — Достойно єсть» у м. Поморіє (Болгарія, 2014 р.), учасник щорічних фестивалів колядок у Львові тощо.

У репертуарі хору понад 250 високохудожніх творів світової хорової класики, духовні твори, народні пісні, колядки, щедрівки.

Народний ансамбль танцю «Вірність»

Народний ансамбль танцю «Вірність» створено в 1978 році. Першим керівником ансамблю був Микола Мілов.

Сьогодні керують ансамблем танцю «Вірність» талановиті балетмейстери Анатолій та Ліана Фолюші.

У 1982 році за високу виконавську майстерність та професійний рівень програм ансамблеві присвоєно почесне звання «Народний».

Народний ансамбль танцю «Вірність» постійно працює над удосконаленням своєї виконавської майстерності, постановками нових хореографічних творів, проводить активну концертну діяльність. У програмі ансамблю понад 20 хореографічних номерів. Це переважно танці різних регіонів України. Серед них — «Вітальний», «Гопак», «Їхали козаки», поліський народний танець «Ой — Ра», «Карпатські візерунки», «Гуцулка», «Аркан», хореографічна композиція «Козацькому роду нема переводу» та інші.

За час свого існування ансамбль успішно виступав з концертами в Греції, Польщі, Канаді, Угорщині, Словаччині, Іспанії, Португалії, Литві, двічі в Сполучених Штатах Америки.

Творчий ентузіазм учасників ансамблю, їхні плідна концертна діяльність поставили його в ряд провідних танцювальних колективів України.

Він є лауреатом Всеукраїнського фестивалю хореографічних колективів.

Народний камерний вокальний ансамбль «Аколада»

Народний камерний вокальний ансамбль «Аколада», створений у 1970 році, об’єднує музично обдарованих студентів, працівників і випускників Львівської політехніки.

Засновником ансамблю і його незмінним керівником є Володимир Савицький — кандидат технічних наук, доцент кафедри автоматизації теплових та хімічних процесів Львівської політехніки.

У репертуарі цього колективу понад 80 творів композиторів різних епох. Це і давня поліфонія західноєвропейських композиторів, класичні твори, перлини української музики та твори сучасних українських композиторів, духовна музика, народні стрілецькі та повстанські пісні.

Ансамбль є лауреатом X Всеукраїнського піснеспіву «Від Різдва до Різдва», дипломантом Міжнародного хорового конкурсу ім. проф. Димитрова (м.Варна, Болгарія), Міжнародного конкурсу народної пісні «Маковецька струна» (м.Бардіїв, Словаччина), лауреат Міжнародного фестивалю духовної музики в м.Лоретто (Італія).

За високу виконавську майстерність у 1995 році ансамблю присвоєно почесне звання «Народний».

«Аколада» постійно виступає перед студентами та працівниками Львівської політехніки та інших навчальних закладів Львова, учасниками Міжнародних наукових конференцій, які проводяться в університеті, мешканцями Львова та області.

Театральна студія «Хочу»

Театральна студія «Хочу» працює в Народному домі «Просвіта» з 1988 року. Спершу її керівником була акторка театру ім. Марії Заньковецької Ірина Завадська.

Від 1998 року художнім керівником і головним режисером студії була Заслужена артистка України, акторка театру ім. М.Заньковецької Ірина Швайківська, яка і дала їй назву «Хочу». З 2011 року режисером театру-студії є актриса театру ім. Лесі Українки Анастасія Непомняща. Учасниками театру «Хочу» є студенти університету «Львівська політехніка».

Театральна студія неодноразово брала участь у різноманітних фестивалях та конкурсах. Вона є лауреатом XII Всеукраїнського фестивалю студентської творчості «Весняна хвиля», переможцем фестивалю вертепів «Ой радуйся, земле».

В доробку студії є понад сорок постановок. Серед яких слід особливо відзначити поетичний вечір І. Калинця, вечір французької поезії, літературно-музична композиції Дмитрів М.Ф. «Тричі мені являлася любов» з біографічного циклу «Франковими стежками»; постановку уривків з твору М. Стельмаха «Наш Тарас», п’єси Неди Неждани «Самогубство самотності», поетичний вечір Л. Костенко, В. Гайдука вертепи та казки на день св. Миколая та ін.

Із відродженням духовності українського народу театральна студія розпочала постановки театральних свят «Андрія», «Святого Миколая», «Меланки», «Вертепу», пропагуючи цим звичаї, традиції та обряди українського народу.

23 вересня 2009 року постановою Президії Федерації профспілок України за досягнення в розвитку аматорської творчості, відродження й примноження надбань національної культури, художньої спадщини українського народу та високий рівень виконавської майстерності театру-студії «Хочу» присвоїли почесне звання «Народний аматорський колектив профспілок України».

Модерн-балет «Аверс»

Модерн-балет «Аверс»(з латинської означає «повернутий обличчям») було створено у вересні 2002 року, як шоу-балет. В 2005 році, завдяки наполегливій праці та професіоналізму, колектив перетворився у модерн-балет та вийшов на професійну сцену. У програмі «Аверсу» — танці різних епох і стилів — ретро, диско, рок-н-рол, поп, джаз, модерн, джаз-фанк, хіп-хоп тощо. Є постановки і на фольклорну тематику.

З моменту створення шоу-балету, колектив постійно бере активну участь у концертах, фестивалях, конкурсах, виступає із концертними програмами на новорічних вечорах, спортивних святах, культурно-масових заходах Львова та України. Серед сольних постановок, з якими виступає модерн-балет «Аверс», дві було відзначено на фестивалі самодіяльної художньої творчості «Весна політехніки» як найкращий сучасний танець: «На гулянці» та найоригінальніша хореографічна постановка «Випадок у кафе». За час своєї праці модерн-балет «Аверс» потішив глядачів великою кількістю танців — «Подоляночка», «Червоне і чорне», «Олімпійська посвята», «Хлопці», «Jingle Bells», «Кокетки», «Cheerleder’s time», «Perhaps», «Купальська ніч» та інші.

Модерн-балет «Аверс» брав участь у концертах-вечорах пам’яті відомих українських співаків І.Білозіра та Н.Яремчука, які відбувалися у Львівській філармонії та театрі ім. М.Заньковецької, у доброчинних концертах «Різдво для дітей», до Святого Миколая, у концертах до Всесвітнього дня захисту дітей та святкування 750-річчя Львова. А справжньою гордістю для «Аверсу» стали концерти під час «Євро-2012» на площі перед Оперним театром.

Модерн-балет активно співпрацює з молодими львівськими співачками Н.Карпою, Андріаном, Н.Самсоновою. «Аверс» знімався в музичних відеокліпах.

Керує ансамблем молодий хореограф Ірина Попік.

Народний симфонічний оркестр

Народний духовий оркестр

Камерний оркестр «Поліфонія»

«Поліфонія» існує в Політехніці з 2009 року. Першим художнім керівником і диригентом камерного оркестру «Поліфонія» Львівської політехніки був Назарій Яцків — лавреат Всеукраїнськоих конкурсів.

З 2013 року оркестр очолює диригент Кресленко Роман Євгенович.

Оркестр налічує 25 музикантів, в його репертуарі до 40 творів. Грають різностильову і різножанрову музику відому у світі. Барокові, класичні твори, обробки з поп-музики.

У 2014 році «Поліфонія» стала лауреатом І ступеню фестивалю «Яскрава симфонія Прикарпаття» у Трускавцю.

Ансамбль естрадної пісні «Сузір’я»

Ансамбль бального танцю «Грація»

Посилання