Кафедра будівельних конструкцій та мостів

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Кафедра будівельних конструкцій та мостів
Embl bkm new.jpg
Тип підрозділу кафедра
Абревіатура БКМ
Дата заснування 1844 рік
Приналежність Інститут будівництва та інженерних систем
Завідувач кафедри д.т.н., доцент Хміль Роман Євгенович
Розташування (адреса) 79013, м. Львів, вул. Карпінського 6, 2-й корпус, кімн. 208
Сторінка на lp.edu.ua http://lpnu.ua/bkm

Кафедра будівельних конструкцій та мостів — це навчально-науковий підрозділ Інституту будівництва та інженерних систем Національного університету «Львівська політехніка».

Загальна інформація

Від покоління до покоління, з року в рік передаються такі традиції кафедри, як високий рівень викладання, плідна педагогічна, наукова та інженерна діяльність, постійна увага до вдосконалення підготовки спеціалістів високої кваліфікації, виховання їх в атмосфері творчості і високої моралі. На кафедрі засновано наукові школи, які багаті учнями, традиціями, і послідовниками та розвиваються лише за умови припливу молодих спеціалістів, постійних і напружених зусиль різних за характером і темпераментом дослідників, об’єднаних ідеями, методиками, принципами роботи.

Кафедра будівельних конструкцій та мостів готує фахівців за спеціальностями:

 • «Промислове і цивільне будівництво»
 • «Пожежна безпека»

Історія кафедри

Кафедра будівельних конструкцій і мостів заснована в 1844 році. У різні роки очолювали кафедру такі відомі вчені, як Ю. Захарієвич, К. Скибінський, М. Туллє, О. Надольський, А. Курилло, Л. Дорошкевич, Ф. Клименко, Б. Гнідець, Б. Демчина, З. Бліхарський. Зараз кафедру очолює кандидат технічних наук, доцент Холод Петро Федорович. На сьогоднішній день кафедра нараховує 31 викладача, серед них три професори та 17 доцентів, 22 викладачі мають наукові ступені кандидата технічних наук.

Період заснування, становлення та початку формування наукових напрямків і традицій нерозривно пов’язаний з ім’ям професора архітектури (1837-1898). Він був першим деканом інженерно-будівельного факультету, очолював кафедру архітектури, двічі обирався ректором Вищої політехнічної школи (1877—1878 рр. і 1882—1883 рр.). Його діяльність безпосередньо пов’язана з будівництвом та проектуванням головного корпусу Львівської політехніки.

Професор статики споруд і будівництва мостів Максиміліан Туллє являється одним із основоположників теорії залізобетону. За ініціативою М. Туллє у 1894 році на території Вищої політехнічної школи (сьогодні Національний університет «Львівська політехніка») був збудований залізобетонний міст – арка прольотом 11.5 м, який зберігся до сьогодні і являється гордістю не лише кафедри БКМ та Інституту будівництва та інженерії довкілля, а й усієї Львівської політехніки.

Остаточно кафедра була сформована у 1946 році в результаті об’єднання кафедр залізобетонних, дерев’яних та металевих конструкцій. У 1946—1974 роках її очолював професор, д.т.н. А.С. Курило який за роки праці в інституті та на кафедрі вів курси залізобетонних конструкцій, будівельної механіки, кам’яних, залізобетонних та дерев’яних мостів. Його перу належать більше ста наукових робіт, які були опубліковані у Львові, Москві, Новосибірську, Варшаві, Кракові, Лондоні, Будапешті, Берліні. В перші післявоєнні роки ведучими викладачами кафедри були також доценти М.А. Рудич (металеві конструкції), Н.П. Мамонтов (дерев’яні конструкції), С.Н. Жуковський (основи та фундаменти). Засновником наукової школи звичайних і попередньо напружених сталебетонних конструкцій, яка багата учнями, традиціями, послідовниками, був доктор технічних наук, професор Ф. Клименко. Вчений став автором першого підручника «Металеві конструкції» українською мовою. Доктор технічних наук, професор Б. Гнідець зробив великий внесок у дослідження та розробку збірно-монолітних нерозрізних попередньо напружених залізобетонних конструкцій з регулюванням зусиль.

Наукова робота

Школу вогнестійкості конструкцій очолює доктор технічних наук, професор Б.Г. Демчина. Він уперше у натурному вогневому експерименті застосував метод акустичної емісії, яким підтвердив наявність перерозподілу зусиль при пожежі між окремими конструктивними елементами споруди. Створив нову контрольно-вимірювальну апаратуру для заміру, реєстрації, аналізу показів термопар та нові експрес методики дослідження вогнезахисних покриттів, бетонів і металів на високотемпературну дію, увів поняття межі вогнестійкості за ознакою токсичності для багатошарових конструктивних систем з використанням енерго-ефективних горючих утеплювачів, успішно займається вивченням залізобетонних конструкцій.

Доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі архітектури З.Я. Бліхарський заснував школу з проблем дослідження роботи залізобетонних конструкцій в агресивному середовищі. Особливістю наукових пошуків є вивчення впливу корозійних явищ та підсилення конструкцій при дії навантаження, що реально відповідає роботі конструктивних елементів, будівель та споруд.

Крім вище названих шкіл, викладачі кафедри займаються пошуками в інших наукових напрямах, зокрема:

 • дослідження конструкцій ребристих куполів
 • вивчення арматури в стиснутих залізобетонних елементах
 • розробка методів технічної діагностики стану будівельних конструкцій
 • вивчення роботи тонкостінних просторових залізобетонних висотних споруд
 • дослідження і робота багато шарових залізобетонних конструкцій
 • дослідження залізобетонних конструкцій зі змішаним і комбінованим армуванням
 • мостові конструкції та їх надійність

Практичні результати колективу кафедри втілені при будівництві навчальних корпусів і студентського містечка Львівської політехніки, критих ринків в м. Хмельницькому, м. Івано-Франківську, готельних комплексів «Бескид», «Кришталевий палац» у м. Трускавці, церкви Св. Володимира і Ольги, спорткомплексу «Україна», будинку податкової інспекції у м. Львові та інших споруд, що стали окрасою нашого міста. Вчені кафедри з честю представляють здобутки колективу на міжнародних конференціях, симпозіумах та наукових семінарах найвищого рівня.


У 2000 році створено навчально-науковий комплекс «Пожежна безпека» на базі Національного університету «Львівська політехніка» та Львівського пожежно-технічного училища. В інституті діє спеціалізована вчена рада із захисту кандидатських та докторських дисертацій «Будівельні конструкції, будівлі та споруди», членами якої є професори кафедри: Б.Г. Демчина, З.Я. Бліхарський та доцент П.Ф. Холод.

Кафедра тісно співпрацює з Варшавською політехнікою (відділ інженерії будівництва) та Люблінською політехнікою.

Викладацький склад кафедри

Підрозділи кафедри

НДЛ попередньо напружених залізобетонних конструкцій (НДЛ-23)

Науковий керівник — д.т.н., професор Бліхарський Зеновій Ярославович.

Наукова тематика:

 • розробка та впровадження методів розрахунку конструкцій на навантаження при пожежі; розробка нових вогнезахисних матеріалів для будівельних конструкцій
 • дослідження фундаментів у складних інженерно-геологічних умовах та розробка методів їх реконструкції та посилення
 • обстеження будівель та споруд, визначення їх технічного стану, розробка конструкцій їх підсилення
 • дослідження механічних властивостей і міцності нових видів арматурного прокату; дослідження добавок до бетонів для покращення їх фізико-механічних характеристик та застосування високоміцних бетонів у виробництві будівельних конструкцій

ГНДВЛ з дослідження, обстеження, реконструкції та виробництва будівельних матеріалів, виробів, конструкцій, будівель та споруд (ГНДВЛ-105)

Керівник — к.т.н., доцент Барабаш Володимир Михайлович.

Наукова тематика — дослідження сталебетонних конструкцій з різними видами армування, обстеження і паспортизація будівель і споруд, проектування нових та реконструкція старих будівель та споруд.

Контакти

79013, м. Львів, вул. Карпінського 6, 2-й корпус, кімн. 208

Тел.: +38 (032) 258-25-24

E-mail: bkm.dept@lpnu.ua