Кафедра автомобілебудування

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Кафедра автомобілебудування*
Тип підрозділу Кафедра
Абревіатура АБ
Дата заснування 1944
Засновники Львівський політехнічний інститут
К-сть кандидатів наук 4
К-сть докторів наук 2
К-сть співробітників 12
Приналежність Інститут інженерної механіки та транспорту
Завідувач кафедри д.т.н., доц. Горбай Орест Зенонович
Розташування (адреса) вул. С. Бандери 32, 79013, Львів; 6-й корпус, кімната 217 (2-ий поверх)
Сторінка на lp.edu.ua http://lp.edu.ua/ab
Власний сайт http://old.lp.edu.ua/index.php?id=2174

Кафедра автомобілебудування (абревіатура — АБ) — випускова кафедра Інституту інженерної механіки та транспорту. Кафедра утворена шляхом реорганізації кафедри «Автомобілі». Очолює кафедру доктор технічних наук Горбай Орес Зенонович.

У результаті реорганізації в 1996 р. кафедра отримала сучасну назву «Автомобілебудування». З листопада 2001 року кафедра є у складі Інституту інженерної механіки та транспорту

Історія кафедри

Кафедра «Автомобілебудування» утворена в серпні 1996р. на базі реорганізації і розподілу кафедри «Автомобілі», відповідно до міжнародної практики розмежування базових напрямків підготовки - машинобудування (автомобілебудування) і автомобільного транспорту (перевезення, експлуатації). Підготовка студентів спеціальності «Автомобілі і трактори» проводиться з 1959 р. відповідно до становлення автобусного заводу, заводу автонавантажувачів, Дрогобицького заводу автокранів, як для потреб регіону (6 заводів галузі з 25 тисячами робочих місць та 4 проектні інститути з 3,5 тисячами в т. ч. Всесоюзний конструкторсько-експериментальний інститут автобусотролейбусобудування та Головне спеціальне конструкторське бюро на автонавантажувачах у м. Львові), так і для скерування на роботу на МАЗ, ВАЗ, КамАЗ, КрАЗ в умовах тодішнього СРСР.

Підготовка інженерів за даною спеціальністю та організація науково-дослідних робіт, ініціатором чого був завідувач кафедри професор Осепчугов В. В. – головний конструктор ЛАЗу, належить (поряд з Запоріжжям, де в ті ж часи організовано ЗАЗ) до перших в Україні.

Напрями підготовки на кафедрі очолювали відомі вчені, які і займались науково-дослідною роботою власне в сфері автомобілебудування, створили відповідні наукові школи:

  • доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії СРСР Осепчугов В. В.,
  • доцент, кандидат технічних наук Генбом Б. Б.,
  • заслужений винахідник УРСР доктор технічних наук, професор Акопян Р.А.

В 1997-1998 н.р. кафедра Автомобілебудування розширила підготовку вже за перейменованою спеціальністю «Колісні та гусеничні транспортні засоби», де окрім традиційного проектування та виробництва автомобілів доповнена діагностика та автосервіс.

Кафедрою керує доктор технічних наук, Горбай О. З., який перейняв естафету від Крайника Л.В., який одночасно очолює інститут «Укравтобуспром» — головну наукову організацію галузі автомобілебудування Міністерства промислової політики, що виконує також і проектні роботи по колісній техніці в сфері Міністерства оборони України.

За період існування кафедри з 1996р. було підготовлено 2 докторів наук – (Дем’янюк Володимир Андрійович, 2005 рік захисту; Горбай Орест Зенонович, 2014 рік захисту) та 10 кандидатів наук – Дуб’янський О. В., р.з., Коляса О. Л., 2002 р. з., Яворський Я. М., 2004 р. з., Осташук М. М., 2005 р. з., Шапко О. В., 2006 р. з., Грубель М. Г., 2008 р. з., Голенко К. Е., 2011 р. з., Клипко О. Р., 2011 р. з., Боднар М. Ф., 2012 р. з., Попович В.В., 2013 р. з., Когут В.М., 2015 р.з.

За період існування кафедри автомобілебудування опубліковано понад 200 статей, працівники брали участь більш ніж в 110 конференціях. Викладачі кафедри є авторами та співавторами 9 наукових розробок, 22 патентів України та 6 підручників і навчальних посібників.

У 2015-2016 роках кафедра виступила ініціатором проведення та співорганізатором конференції "Автобусобудування та пасажирські перевезення в Україні".

Викладацький склад кафедри

Наукова діяльність

Науковий напрям кафедри — «Дослідження робочих процесів та оптимізація конструкцій автотранспортних засобів».

Основні напрями наукових досліджень:

  • Дослідження та оптимізація параметрів і конструкцій гальмівних систем автобусів та автовантажників.
  • Проблеми підресорювання та підвіски автотранспортних засобів.
  • Проблеми віброзахисту робочих місць водіїв автобусів, автовантажників.
  • Дослідження гідромеханічних передач, робочих процесів трансмісій та автоматизація трансмісій автотранспортних засобів.
  • Методи і засоби діагностики автомобілів та їх систем і агрегатів.
  • Випробування автотранспортних засобів і спецавтотехніки.

Колектив кафедри займається науково-дослідною роботою, переважно у співпраці з інститутом «Укравтобуспром», де діє філія кафедри і розміщено ряд лабораторій, з орієнтацією на прикладні проблеми створення нових моделей автобусів та спецавтотехніки.

З 2009 р. розширена тематика науково-дослідних робіт в сфері діагностики, автосервісу та випробувань автомобілів. Розпочато роботи по гібридному приводу міських автобусів (спільно з кафедрою електроприводу та систем керування).

Кафедра бере участь у дослідно-конструкторських роботах інституту «Укравтобуспром«, де за період 1996-2008 рр. спроектовано, виготовлено дослідні зразки, сертифіковано та поставлено на виробництво в Україні і РФ нове покоління найбільш масових автобусів і спецавтотехніки на 8 заводах (зокрема на ВО «Південьмаш» в м. Дніпропетровськ, заводах «Богдан» в містах Черкаси і Луцьк – відомі моделі А091, А064, середні автобуси А144, А145, надвеликий тривісний міський автобус/тролейбус А231, пів причепи та ін., заводах «Еталон» в містах Бориспіль і Чернігів – моделі А079, А074, сімейство великого і середніх автобусів РоАЗ в м. Ростов-на-Дону, малотоннажні вантажівки ТагАЗ в м. Таганрог, спецавтотехніка, ЛАЗ, ЛиАЗ, завод Неман в Білорусії).

Партнери кафедри

Посилання