Історія кафедри ЕПМС
До 1960 року в номенклатурі спеціальностей електроенергетичного напряму існувала спеціальність «Електрифікація промислових підприємств і установ», яка виникла в двадцятих роках минулого століття, коли активно впроваджувалась електрифікація виробництва замість застарілого парового приводу на промислових підприємствах. В ході 30-річного її розвитку сформувалися дві спеціалізації: одна — з електроприводу, друга — з електропостачання промислових підприємств, істотні відмінності яких чітко визначилися на початку 60-х років. Об’єктивними передумовами появи спеціальності електропостачання стало зростання потужності промислових підприємств, широке застосування електроенергії в технологічних процесах промисловості, сільського господарства, в побуті та міському господарстві.
Електроенергетичне господарство сучасних промислових підприємств стало складним комплексом джерел активної та реактивної потужності, численних та різкозмінних споживачів електроенергії, трансформаторних, перетворювальних і розподільчих підстанцій, повітряних і кабельних ліній напругою 0,4-330 кВ. Не менш складними є системи електропостачання міст. Особливості технологічних процесів сільськогосподарського виробництва зумовлюють специфічні вимоги до його електропостачальних систем.
Після внесення в 1961 році спеціальності електропостачання до номенклатури інженерних спеціальностей країни в провідних технічних навчальних закладах були організовані відповідні кафедри. У Національному університеті «Львівська політехніка» (до 1993 року — Львівський політехнічний інститут) кафедра «Електропостачання промислових підприємств, міст і сільського господарства» була відкрита влітку 1963 року на базі кафедр «Електричні мережі та системи» і «Електропривод промислових підприємств» енергетичного факультету. Ці кафедри передали новій кафедрі частину своїх приміщень і лабораторної бази. З перших кроків існування почалася наполеглива робота над створенням нових предметних лабораторій, з формування змісту та методичного забезпечення дисциплін спеціалізації.
Викладацький склад сформувався, в основному, з викладачів та наукових працівників згаданих кафедр. Першим завідувачем кафедри став кандидат технічних наук, доцент Г. А. Генріх (з 1972 р. — доктор технічних наук, професор).
Основну дисципліну спеціальності «Електропостачання» в перші роки читав головний спеціаліст-електрик Львівського відділення інституту «Теплоелектропроект», фахівець з багатолітнім досвідом проектування електроенергетичних об’єктів О. Я. Барабаш. Поруч з ним працювали над становленням дисципліни В. М. Стряпан (з 1975 р. до 1993 р. — проректор Університету), Б. К. Хохулін (нині старший викладач кафедри).
На нову кафедру для одержання перспективної спеціальності перейшла частин студентів споріднених спеціальностей факультету. Перші дипломи інженерів-електриків зі спеціальності «Електропостачання промислових підприємств» одержали уже в 1964 році 12 випускників стаціонарної форми навчання та 12 — заочної форми навчання. У наступні роки кількість випускників зростає, досягаючи в 1973 році 147 і утримується біля цієї кількості до 1980 року. З 1980 року до 1990 року кількість випускників стабілізується на рівні 80. Після 1990 року щорічна кількість випускників становила біля 60, з 1995 — біля 25-40 молодих спеціалістів. Зростання енергоспоживання в житлово-комунальній сфері, широка електрифікація побуту зумовила відкриття у 1984 році підготовки фахівців спеціалізації «Електропостачання міст» поруч з традиційною спеціалізацією «Електропостачання промислових підприємств». З 1992/93 навчального року здійснено перехід на багаторівневу систему навчання — бакалавр, спеціаліст, магістр.
Україна належить до держав з дуже високим рівнем енергоємності валового внутрішнього продукту. В лютому 1997 року Кабінет Міністрів України схвалив Комплексну державну програму енергозбереження України, реалізація якого вимагає фахівців з енергозбереження і енергоменеджменту.
Зважаючи на потреби енергоринку, в 1997 році в Україні відкрита спеціальність «Енергетичний менеджмент». Кафедра за найактивнішої підтримки декана електроенергетичного факультету Г. М. Лисяка провела роботу з ліцензування у Львівській політехніці підготовки спеціалістів з енергетичного менеджменту. Після одержання у серпні 1998 року ліцензії підготовка таких фахівців була покладена на кафедру. Перший випуск спеціалістів спеціальності «Енергетичний менеджмент» відбувся у лютому 2003 року.
За активною участю працівників кафедри у Львівській політехніці утворений Регіональний центр з перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів у сфері енергозбереження та енергоменеджменту, директором якого призначено доцента кафедри В. Г. Турковського.
Всього за сорокалітню історію свого існування кафедра підготувала 2977 інженерів та 21 магістра. За формою навчання: 1581 стаціонарної, 429 вечірньої та 976 заочної форми. Десять років з часу утворення кафедра містилася в головному корпусі університету, де були сформовані лабораторії електропостачання, промислової електроніки, електричних апаратів та інші. В 1973 році вона разом з факультетом перемістилася в новий 5-й навчальний корпус, де знаходиться і зараз. До речі, цей корпус був задуманий як корпус електроенергетичного факультету і споруджений з залученням значних коштів енергетичних підприємств і відомств. Викладачі факультету брали участь у його проектуванні, а разом зі студентами — у спорудженні та загосподарюванні нового корпусу. Сюди були перенесені й модернізовані існуючі лабораторії та створено низку нових. Зараз на кафедрі діють лабораторії з електропостачання, електротехнологічних установок, електричних апаратів, електричного освітлення, перехідних процесів у системах електропостачання, типового електроприводу, промислової електроніки, приймачів електроенергії, обчислювальної техніки. Кафедра має унікальну (єдину в Україні) динамічну модель електропостачальних систем. На порядку денному створення лабораторії релейного захисту й автоматики систем електропостачання.