Рудавський Юрій Кирилович

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Рудавський Юрій Кирилович
LyvivPolitekhn7.jpg
Ректор Львівської політехніки (1991-2007 р.р.)
Дата народження 10 квітня 1947 р.
Місце народження Львів, Україна
Помер 21 лютого 2007 р.
Львів, Україна
серцевий напад
Поховання Личаківський цвинтар
Роки життя 60
Дружина Рудавська Галина Никонівна
Громадянство українець
Alma mater Львівського державного університету ім. І. Франка
Дата закінчення 1970
Спеціальність фізичний факультет
Науковий ступінь доктор наук
Науковий керівник Юхновський Ігор Рафаїлович
Дата присвоєння н.с. 1986 р.
Вчене звання професор

Ю́рій Кири́лович Руда́вський (* 10 квітня 1947, Львів — † 21 лютого 2007, Львів) — український фізик,ректор Національного університету «Львівська політехніка» (1991—2007), доктор фізико-математичних наук, заслужений діяч науки і техніки України.

Біографія

Народився у Львові 10 ківтня 1947 р. в сімї лікаря. Після закінчення із золотою медаллю середньої школи №34 в 1965 році вступає до Львівського державного університету ім. І. Франка на фізичний факультет, який закінчив з відзнакою у 1970 р. У цьому ж році розпочав наукову роботу під керівництвом академіка НАН України І.Р.Юхновського, навчаючись в аспірантурі на кафедрі теоретичної фізики університету, а пізніше — працюючи у Львівському відділенні Інституту теоретичної фізики АН УРСР.Там пройшов шлях від молодшого до провідного наукового співробітника (1973 р.), був вченим секретарем відділення, головою профкому. В 1977 р. захистив кандидатську «Дослідження моделі Ізінга методом колективних змінних», у 1986 р. - докторську «Статистична теорія регулярних і структурно невпорядкованих систем у методі функціонального інтегрування» дисертації за спеціальністю «Теоретична і математична фізика».

У 1987 р. обраний на посаду професора кафедри вищої математики Львівського політехнічного інституту, з 1988 р.— завідувач тієї ж кафедри.

У 1991 р. Юрій Рудавський став першим у незалежній Українській державі демократично обраним ректором Львівської політехніки.

У 1992 р. обраний дійсним членом Академії інженерних наук України

У 2003 — став членом-кореспондентом Академії педагогічних наук України.

Був почесним доктором Вроцлавської та Шльонської політехнік.

Помер у ніч з 20 на 21 лютого 2007 року вдома від серцевого нападу. Похований на на центральній алеї Личаківського цвинтару поруч із Іваном Франком та Соломією Крушельницькою.

Наукова діяльність

Професор Ю. Рудавський був визнаний у науковому світі висококваліфікованим спеціалістом з теорії фазових переходів і невпорядкованих магнітних систем. У його працях розвинуто ефективний математичний метод функціонального інтеґрування квантових і класичних спінових систем. На основі одержаних результатів і висновків сформульовано повий перспективний напрям досліджень — мікроскопічну теорію структурно невпорядкованих магнітних систем, що ґрунтується на методі функціонального інтеґрування.

Юрій Рудавський — автор більш як 200 наукових праць. У колі його наукових інтересів було також дидактичне забезпечення вивчення математичних дисциплін студентами інженерно-технічних та економічних спеціальностей. За серію робіт «Теорія динамічних властивостей та фазові переходи в рідких магнетиках» одержав премію НАН України.

Нагорди та відзнаки

Юрій Рудавський — заслужений діяч науки і техніки України, нагороджений:

  • орденами «За заслуги» ІII, II та І ступенів,
  • Почесною відзнакою Президента України,
  • Почесною грамотою Верховної Ради України,
  • Почесною грамотою Кабінету Міністрів України,
  • ювілейною медаллю НАН України,
  • премією НАН України ім. С. Пекаря,
  • державною відзнакою Республіки Польща «Кавалерський хрест ордена «За заслуги»,
  • медаллю імені Йоганна-Йозефа Ріхтера фон Прехтеля Віденського технічного університету.

Професор Ю. Рудавський був членом Державної акредитаційної комісії України, членом Атестаційної комісії МОН із надання учених звань, членом секції інформатики Комітету з державних премій України в галузі науки і техніки, заступником голови Західного наукового центру НАН України, заступником голови Ради ректорів західного реґіону України, депутатом Львівської обласної ради. Двадцять років свого життя Ю. Рудавський віддав Львівській політехніці.

Посилання

Ректори Львівської політехніки

Примітки

Статті в ЗМІ повязані з Ю.К. Рудавським

Юрій Рудавський упокоївся біля Івана Франка і Соломії Крушельницької

Громадськість Львова вшанувала пам'ять ректора Львівської політехніки Юрія Рудавського