Кафедра педагогіки і соціального управління

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Кафедра психології, педагогіки і соціального управління
Тип підрозділу кафедра
Абревіатура ППСУ
Дата заснування 1969 рік
Засновники Львівський політехнічний інститут
Приналежність Інститут права та психології
Завідувач кафедри к.т.н., д.б.н., проф. Кизименко Леонід Дмитрович
Розташування (адреса) 79013, м. Львів, вул. С.Бандери 12, головний корпус, кімн. 222
Сторінка на lp.edu.ua http://lp.edu.ua/node/104

Кафедри психології, педагогіки і соціального управління — це науково-навчальний підрозділ Інституту права та психології Львівської політехніки, який забезпечує якісну підготовку бакалавр за напрямом «Практична психологія» та магістрів за спеціальністю «Управління навчальним закладом ».

Загальна інформаця

Нині кафедра працює за чотирма напрямами:

  • фахова підготовка магістрів та бакалаврів (дві випускові спеціальності),
  • загальна психолого-педагогічна підготовка студентів університету,
  • психолого-педагогічне навчання аспірантів,
  • підвищення педагогічної кваліфікації викладачів Національного університету «Львівська політехніка».

При кафедрі діє аспірантура за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління, де навчаються аспіранти денної та заочної форми навчання.

Історія кафедри

Кафедру створено 1969 р. Завідувач кафедри — доктор біологічних наук, канд. техн. наук, професор Л.Д. Кизименко.

Науковий колектив кафедри психології, педагогіки і соціального управління зайнятий:

  • розробленням професіограм і кваліфікаційних характеристик студентів та викладачів, а також працівників інших виробничих організацій;
  • профорієнтаційними дослідженнями в сфері освіти та в промисловості, створенням діагностико-консультаційних та експертних систем;
  • дослідженнями, моделюванням та створенням біотехнічних систем та їх компонентів для підвищення ефективності функціонування «людського фактора» в освіти та у виробничих умовах тощо.

З 2002/2003 навчального року кафедра розпочала підготовку магістрів за спеціальністю 8.000009 «Управління навчальним закладом», а також поетапно підготовляє, перепідготовляє і підвищує кваліфікації управлінських кадрів системи освіти.

Кваліфікацію магістра за напрямом «Управління навчальним закладом» студенти отримують, ґрунтовно засвоївши дисципліни таких навчальних блоків:

  • гуманітарні та соціально-економічні дисципліни: методологія наукових досліджень проблем освіти, комп’ютеризація в освіті, основи роботи в інформаційній мережі Інтернет;
  • професійно орієнтовані дисципліни: інноваційні педагогічні технології, конфліктологія, правові аспекти управління народною освітою, соціальна психологія, психологія управління, документознавство, соціально-педагогічна служба в навчальних закладах, управління фінансово-господарською діяльністю навчальних закладів, державна освітня політика, гігієна розумової праці, порівняльна педагогіка, діагностика характеристик людини.

Магістри-випускники можуть обіймати посади керівників навчальних закладів усіх рівнів акредитації, керівників управління освіти (різних рівнів) та їхніх структурних підрозділів, бути державними службовцями в органах виконавчої влади різних рівнів.

У 2011 році кафедра розпочала підготовку бакалаврів за спеціальністю «Практична психологія».

Професійна діяльність бакалавра з практичної психології на первинних посадах полягає у:

  • реалізації психодіагностичних, психокорекційних та консультативних функцій;
  • прийнятті оперативних рішень у межах своєї компетенції;
  • функціональній та інформаційній підготовці програм діяльності відповідних установ та організацій;
  • забезпеченні координації діяльності різних суспільних інститутів;
  • управлінні діяльністю підлеглих.

Основні напрями професійної діяльності − діагностична, рекреаційна, консультативна, комунікативна, просвітницька, навчальна, виховна, розвивальна, організаційна. Бакалавр з практичної психології за умов набуття відповідного досвіду може адаптуватися до таких напрямів суміжної професійної діяльності: обліково-контрольна, адміністративна, дослідницька тощо.

Наукова робота

Науковий напрямок роботи кафедри — «Системні дослідження впливів на людський фактор з позицій психології, педагогіки, права та кібернетики».

У рамках кафедральної тематики та тематики Дослідницького Центру Міністерства освіти та науки України (при Національному університеті «Львівська політехніка») проводяться науково-дослідні роботи та дослідження в галузі покращення кадрового потенціалу різних верств працюючих і, у першу чергу, в системі освіти України.

Інтернет-видання «Соціотехнічні системи» присвячено дослідженню проблем функціонування соціотехнічних систем за такими основними напрямками:

  • психологічний;
  • педагогічний;
  • соціологічний;
  • правовий;
  • філософський;
  • технічний.

Крім зазначених робіт, кафедрою проводяться науково-дослідницько-практичні роботи по створенню систем атестації державних службовців, виконуються роботи з вдосконалення сучасних технологій навчання, впровадженню систем комп’ютерної атестації у виробництві, при підготовці менеджерів тощо. З метою підвищення професійної кваліфікації, розширення інформаційних можливостей та заслуховування і обговорення наукових досліджень, за якими працюють викладачі, на кафедрі працює науково-методичний семінар. Кожні два роки кафедра ППСУ організовує міжнародну науково-практичну конференцію «Управління в освіті». Питання, що піднімаються на конференціях — це, перш за все, психолого-педагогічні проблеми управління освітою, механізми державного управління та інновації в освіті, актуальні проблеми навчання осіб з особливими потребами, сучасні аспекти педагогічного менеджменту у ВНЗ тощо. Тези доповідей учасників конференції публікуються у відповідних збірниках. Щорічно кафедра психології, педагогіки і соціального управління приймає активну участь у Фестивалі освіти та науки, де гідно представляє Інститут права та психології, презентуючи спеціальності «Практична психологія» та «Управління навчальним закладом».

Співпраця кафедри

За для інтенсифікації освітніх, культурних і наукових стосунків, обмін працівниками, розвитку міжнародних навчальних програм, організації спільних конференцій тощо підписано меморандум про співпрацю з Люблінським католицьким університетом (Польща).

Укладено також Договір про співпрацю з Володимирським державним університетом (Росія) з метою обміну досвідом роботи, інформацією з питань педагогіки, методики вищої школи, структури та змісту вищої освіти, підготовки висококваліфікованих фахівців тощо. Дослідження освітянських систем та їх компонентів у профорієнтаційному напрямку та Угоду про міжнародну співпрацю з Вищою Гуманітарно-Економічна Школою ім. Яна Замойського (Польща) для обміну науковою інформацією, організацією наукових досліджень у галузі освіти дітей, молоді, вдосконалення вчителів та кадрів інших професій, обмін студентами та викладачами у межах професійної та післядипломної освіти, дослідження психолого-педагогічних факторів в освіті, аналізу можливостей експрес-діагностики параметрів молоді.

2011 р. укладено угоду про спільну діяльність між Національним університетом «Львівська політехніка» та Навчально-методичним центром освіти м.Львова при управлінні освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. В угоді передбачено співробітництво щодо реалізації психологічних та соціально-психологічних програм, проектів, обмін інформаційними та методичними матеріалами оптимізації роботи соціально-психологічної служби освіти, сприяння у проведенні наукових і науково-практичних конференцій та семінарів, видання наукових публікацій, забезпечення взаємодії в питаннях організації ознайомчої, виробничої та педагогічної практики студентів Національного університету «Львівська політехніка», а також спільне проведення соціально-психологічних та психолого-педагогічних досліджень.


Важливим кроком для наукового розвитку кафедри ППСУ стало укладення у 2011 р. угоди про професійне співробтництво між Національним університетом «Львівська політехніка» та Інститутом психології ім. Г.С. Костюка НАПН України. Предметом угоди є партнерське професійне співробітництво сторін щодо розвитку проблем психології управління сучасними організаціями, організаційної та економіної психології шляхом проведення спільної науково-дослідної діяльності, обміну науково-практичними підходами та взаємодії щодо підвищення якості підготовки дисертаційних досліджень, взаємного здійснення наукових рецензій, спільної видавничої діяльності, організації та проведення науково-практичних конгресів, конференцій, семінарів, «круглих столів», користування бібліотеками, інформаційними фондами Сторін, обміну підручниками, методичними та лекційними матеріалами.