Кафедра електронних приладів

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Версія від 14:33, 16 листопада 2021, створена Марія Івах (обговореннявнесок) (Докторантура та аспірантура)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Кафедра електронних приладів
Тип підрозділу кафедра
Абревіатура ЕП
Девіз Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього.(с) М. Рильський
Дата заснування 1963 р.
К-сть аспірантів 3
К-сть кандидатів наук 5
К-сть доцентів 2
К-сть докторів наук 3
К-сть професорів 3
Приналежність Інститут телекомунікацій, радіоелектроніки та електронної техніки (ІТРЕ)
Завідувач кафедри д.ф.-м.н., проф. Микитюк Зіновій Матвійович
Розташування (адреса) пл. Св. Юра 1, 79013, Львів; 3-й корпус, кім. 207
Сторінка на lp.edu.ua http://lp.edu.ua/ep

Загальна інформація

Кафедра електронних приладів — навчально-науковий підрозділ Національного університету «Львівська політехніка», Інституту телекомунікацій, радіоелектроніки та електронної техніки.

Завідувач кафедри — проф., д.ф.-м.н. Микитюк Зіновій Матвійович.

Заступник завідувача з навчальної роботи — ст. викладач, к.т.н. Івах Марія Степанівна.

Заступник завідувача з наукової роботи — доц., д.т.н. Барило Григорій Іванович.

Коротка історія кафедри

З 1 вересня 1963 року, відповідно до рішення колегії Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти УРСР, на радіотехнічному факультеті Львівського політехнічного інституту почала працювати кафедра “Електронні прилади”, очолена к.т.н., доц. Мушкарденом Е.М., який був її завідувачем з 1963 по 1979 рік. У 1969 році при кафедрі на базі невеликої групи лабораторії бюджетних досліджень, яка займалась автоемісійною електронікою під керівництвом зав. кафедрою, к.т.н., доцента Мушкардена Е.М., була організована науково-дослідна лабораторія – НДЛ-3.

Було вибрано напрямок робіт, який мав привести до нових конструкторських і особливо технологічних рішень у виробництві кінескопів кольорового телебачення – від приладів з максимально можливою діагоналлю екрана до мініатюрних – для портативних моніторів з акумуляторним живленням.

Поступово тематика госпдоговірних робіт НДЛ-3 збільшувалась в об’ємах фінансувань, розширювалась географія замовлень. Викладачі кафедри брали активну участь у розвитку навчальної лабораторної бази, її вдосконаленні та поповненні новою, сучасною технологічною і вимірювальною апаратурою. При цьому відчутну постійну матеріальну підтримку кафедра отримувала від львівських підприємств, які безкоштовно передавали технологічне устаткування та забезпечували витратними матеріалами, необхідними для обслуговування цього устаткування. Так, наприклад, ВО “Полярон” та ВО “Кінескоп”, а пізніше ВО “Мікроприлад,” допомагали з вакуумним та вимірювальним устаткуванням. Необхідно зазначити, що кафедра та її керівництво в особі доктора технічних наук, професора Готри Зенона Юрійовича завжди дуже чітко та мобільно реагували та реагують на виникнення нових перспективних напрямків наукових досліджень.

Незважаючи на необхідність істотного переоснащення наукових лабораторій та перекваліфікації працівників було взято серйозний курс на освоєння нових технологій, які принесла з собою мікроелектроніка. Вона саме переживала період свого бурхливого розвитку, здійснюючи справжній революційний вплив на багато суміжних інженерних і наукових напрямків, відкриваючи перед ними якісно та кількісно нові можливості. Певною мірою унікальним для навчальних закладів можна вважати той факт, що в НДЛ-3 був створений і забезпечений складним технологічним устаткуванням повністю замкнений цикл гібридної тонкоплівкової технології – від проектування та виготовлення фотооригіналів, аж до лазерної герметизації. Створено діючі мікроелектронні багатознакові елементи для космічних засобів реєстрації. Це стало можливим завдяки співпраці із ВО «Мікроприлад» та з приходом на кафедру Готри З.Ю.

Створюються науково-виробничі комплекси: “Імпульс” на базі ВО“Мікроприлад”(наказ № 90-10/544 від 21.07.88); “Інтеграл” на базі Науково-дослідного радіотехнічного інституту (НДРТІ) (наказ №432 від 05.09.89); комплекс на базі ВО “Кінескоп”. Крім цього, організовано галузеву науково-дослідну лабораторію “Лазерна технологія електронних приладів” (наказ №140/737 від 27.04.88). На кафедрі спільно з науковими підрозділами львівських підприємств розробляється та впроваджується елементна база сенсорної техніки нового покоління. Окремою, дуже цікавою сторінкою в житті кафедри та НДЛ-3, стали науково-дослідні госпдоговірні роботи з Центром підготовки космонавтів (ЦПК) – 1970-1981 рр., спрямовані на створення мікрокінескопів кольорового телебачення, які планувалось використати у тривалому орбітальному польоті.

З 1980 року на кафедрі розвивається науковий напрямок – розробка нових типів газових лазерів і вивчення можливостей їх прикладного застосування в біології, медицині, метрології, військовій справі (система “Глісада” “сліпої” посадки літаків в умовах обмеженої видимості, електронно-оптичні лазерні тири для тренувань у стрільбі з пістолета та автомата), вивчалась можливість розроблення на основі спеклів лазерних проекційних систем з комп’ютерним керуванням для телебачення, шоу-бізнесу тощо. Впродовж усього часу свого існування кафедра вважає своїм пріоритетом підтримання тісних фахових стосунків зі спорідненими кафедрами та науковими закладами не лише в Україні, але й за її межами.

Зовнішні стосунки проявились також через інтенсифікацію роботи з іноземними студентами – представниками В’єтнаму, Польщі, Угорщини, Монгольської Народної Республіки, Республіки Куба, Югославії, Лаосу, Камбоджі. При кафедрі успішно розвивається аспірантура та докторантура – серед тих, хто отримав ступінь доктора наук, Бобицький Я.В., Влох Р.О., Голяка Р.Л. Вуйцік В.(Польща), Потенцкі Є. (Польща), Стахіра П.Й., Кожухар О.Т., Черпак В.В., Фечан А.В., Смеркло Л.М., Якубовська М.(Польща), Микитюк З.М. Варто відмітити, що на вересень 2004 року у кафедри встановились тісні фахові та наукові стосунки з колегами в Польщі, Угорщині, Чехії, Словенії, Румунії, Словаччини, Болгарії, Ірландії. США, Франції.

На кафедрі в 1992 р. було започатковано взаємний обмін на два-три тижні групами студентів факультетських кафедр “Електронні прилади” з кафедрою електроніки Жешівського політехнічного інституту. При цьому відбувається активний обмін педагогічним і методичним досвідом між кафедрами, а також розширюється світогляд і поглиблюються знання студентів не лише в суто технічних дисциплінах, але й про міста та вузи України та Польщі, про культуру народів та їхню історію.

Все це, без сумніву, сприяє і надалі сприятиме зближенню українців та поляків як двох давніх європейських націй високої культури та науки. На сьогодні науковий потенціал кафедри спрямований на створення елементів та пристроїв органічної електроніки, світло випромінюючих структур, фотоперетворювачів, елементів пам’яті на основі органічних та неорганічних наноструктурованих напівпровідників, РЗЗ-лазерів на основі рідкокристалічних речовин, а також сенсорів фізичних величин, що базуються на сучасних схемотехнічних рішеннях.

Історія каф.ЕП.jpg

Відомі випускники кафедри

Колектив працівників кафедри

Барило Григорій Іванович — д.т.н., професор, професор
Івах Марія Степанівна — к.т.н., доцент
Кремер Ірина Петрівна — к.т.н., доцент, доцент
Кучмій Галина Любомирівна — к.т.н., доцент, доцент
Микитюк Зіновій Матвійович — д.ф.-м.н., професор, завідувач кафедри
Стахіра Павло Йосипович — д.т.н., професор, професор
Шимчишин Ольга Йосифівна — к.т.н., асистент
Гончарук Юрій Євгенович — інженер 2 категорії
Грицик Олена Олегівна — інженер
Коритницька Наталя Володимирівна — інженер
Цуканова Лідія Михайлівна — інженер 2 категорії
Лівчицький Роман Зеновійович — інженер 1 категорії

Наукова робота кафедри

На кафедрі розробляються нові структури та прилади електронної техніки на основі напівпровідників, діелектричних, рідкокристалічних матеріалів та проводиться модифікації їхніх параметрів методами лазерної, плазмової, термічної та інших методів обробок і впливу на матеріали.

Створено наукову школу з такими базовими напрямками:

 • структури та пристрої органічної електроніки на основі нанорозмірних матеріалів;
 • електрооптичні ефекти в рідких кристалах та пристрої інтегральної оптики на їх основі;
 • сучасні елементи, пристрої напівпровідникової електроніки високого ступеня інтеграції;
 • біомедична електроніка.

З урахуванням світових тенденцій розвитку медичної техніки кафедра розвиває напрям біомедичної електроніки (Кучмій Г.Л., Івах М.С.). Створено унікальні оптико-електронні системи для біоінформативних фотомедичних технологій, які застосовуються під час лікування складних хвороб у гематології, оториноларингології та інших галузях медицини. Розробки забезпечені електронними пристроями неперервного впродовж лікувального сеансу зворотного зв’язку з пацієнтом. Оптико-електронні системи фотолікування псоріазу та вушних шумів успішно впроваджуються в медичних закладах, зокрема в Інституті патології крові та трансфузійної медицини АМН України, клініці Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького тощо. Проводяться роботи з дослідження методів і засобів візуалізації біомедичних сигналів.

Навчально-методична робота

Перелік конкурсних предметів у сертифікаті Українського центру оцінювання якості освіти для вступу на спеціальність 171 Електроніка у 2021 році

Перелік конкурсних предметів Вагові коефіцієнти предметів сертифікату ЗНО Мінімальні кількості балів для допуску до участі в конкурсі
Українська мова
0,35
100
Математика
0,4
115
Історія України
0,25
100
Іноземна мова
0,25
100
Біологія
0,25
100
Географія
0,25
100
Фізика
0,25
100
Хімія
0,25
100

Кафедра веде підготовку спеціалістів:

за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти спеціальності 171-Електроніка;

за другим (магістерським) рівнем вищої освіти спеціальності 171-Електроніка;

Докторантура та аспірантура

На кафедрі ведеться підготовка аспірантів за спеціальностями 171-Електроніка.

Аспіранти:

Куцій Степан Андрійович

Мельников Сергій Олександрович

Качурак Юрій Михайлович

Докторанти:

Іванюк Христина Богданівна, к.т.н.

Данилів Ірина Андріївна, доктор філософії (PhD)

Навчальні лабораторії

 • Лабораторія медичної електроніки та опромінювальної техніки ( кім.208,ІІІ н.к.).
 • Лабораторія електронних та квантових приладів НВЧ (кім. 209,ІІІ н.к.).
 • Лабораторія фізичних основ електронної техніки (кім. 210,ІІІ н.к.).
 • Лабораторія загального курсу електронних приладів (кім. 211,ІІІ н.к.).
 • Лабораторія аналогової схемотехніки (кім. 208,ІІІ н.к.).
 • Лабораторія технологічних основ електроніки (кім.106,ІІІ н.к.).
 • Лабораторія мікроелектронних сенсорів (кім. 115,ІІІ н.к.).
 • Лабораторія рідких кристалів (кім. 113,ІІІ н.к.).
 • Лабораторія цифрової схемотехніки (кім. 108,ІІІ н.к.).
 • Комп`ютерний клас (кім. 110,ІІІ н.к.).

Партнери кафедри

Каунаський технологічний університет (м.Каунас, Литовська Республіка) Kaunas University of Technology (Kaunas, Lithuania)

Веб-сайт: http://en.ktu.lt/

Співпраця в області розробки пристроїв органічної електроніки, зокрема світловипромінюючих діодів, в рамках спільного Українсько-Литовського наукового проекту на 2017-2022 рр.


Державна установа «Інститут патології крові та трансфузійної медицини АМН України», м.Львів State Institution «Institute of Pathology Blood and Transfusion Medicine of AMS of Ukraine

Веб-сайт: http://www.ipktm.inf.ua/

Співпраця в області розроблень оптико-електронних систем і пристроїв для фотолікування псоріазу і Т-клітинної лімфоми шкіри, в рамках спільного договору про наукове співробітництво на 2015-2020 рр.


Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, м. Львів National Medical University nm. Danylo Galickyj

Веб-сайт: http://www.meduniv.lviv.ua/

Співпраця в області розроблень оптико-електронних систем і пристроїв на їх основі для біоінформативних фотомедичних технологій в оторінолярингології, в рамках спільного У договору про наукове співробітництво на 2015-2020 рр.


Національна академія наук України. Науково-технологічний комплекс «Інститут монокристалів», Інститут сцинтиляційних матеріалів, м.Харків State Scientific Institution «Institute for Single Crystals» of National Academy of Sciences of Ukraine

Веб-сайт: http://www.isc.kharkov.com/

Співпраця в області досліджень рідкокристалічних матеріалів для оптоелектронних елементів та пристроїв в рамках спільного договору про наукове співробітництво

Контактна інформація

Адреса

м. Львів, пл. Св. Юра 1, навч. корпус №3 кім. 207

Телефони:

+38(032) 258 2173, +38(032) 258 2157

e-mail:ep.dept@lpnu.ua

Посилання

 • Кафедра електронних приладів на сайті університету: https://lpnu.ua/ep
 • Сторінка кафедри електронних приладів у Facebook [1]