Харчова промисловість

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Версія від 12:57, 17 листопада 2012, створена Stefanovych (обговореннявнесок) (Історія)

Перейти до: навігація, пошук

Харчова промисловість — сукупність галузей промисловості, підприємства яких виробляють продукти харчування, а також тютюнові вироби, мило й мийні засоби, парфюмерно-косметичну продукцію [1].

Харчове виробництво — це сукупність послідовних технологічних процесів з переробки сировини рослинного і тваринного походження з метою отримання харчових або фармацевтичних продуктів із заданими властивостями і строками зберігання.

Відмінністю харчових виробництв від інших типів виробництва є необхідність жорсткого дотримання санітарно-гігієнічних вимог, пов’язаних з охороною здоров’я споживачів харчових продуктів.

Галузі

До харчової промисловості належать понад 40 галузей і виробництв, серед яких основні:

Історія

В Україні фабричне заводське виробництво харчових продуктів виникло у 2 пол. 19 ст. і займало значне місце в структурі промисловості. Переважали дрібні напівкустарні підприємства.

Першу цукроварню на Україні збудували у 1824 р. в селі Троєщині (тепер Канівський район, Черкаської області). Технічне оснащення цукрової промисловості було вищим, ніж інших галузей харчової промисловості. До рівня фабричного виробництва наблизилась спиртова промисловість. Виробництво вина було розвинуте головним чином на півдні України і базувалося на примітивній техніці і технологіях. Паромеханізовані заводи діяли в олійно-жировій промисловості. У 1913 р. в Україні було 92 цензові заводи та понад 2 тисячі дрібних олійниць. Інші галузі були менш розвинуті. Консервну продукція виробляли 34 напівкустарні підприємства, зосереджені в основному в Херсонській, Таврійській та Київській губерніях. Потреба у хлібі та хлібобулочних виробах задовольнялася в основному за допомогою домашнього виготовлення. У великих містах хлібопечення було представлене дрібними пекарнями. В кондитерській промисловості переважало кустарне виробництво. Невеликі підприємства фабричного типу діяли в Києві, Одесі, Харкові. Пивоваріння характеризувалося сезонністю виробництва і було зосереджено в великих містах. У 1913 р. діяло 218 пивзаводів.

За роки радянської влади харчова промисловість перетворилася на потужну галузь індустрії. Поряд з інтенсивним розвитком традиційних галузей було створено ряд нових: молочноконсервну, маргаринову, харчоконцентратну. Значно зміцніла сировинна база, поліпшилося географічне розташування підприємств, створено сотні виробничих і агропромислових об'єднань.

У 1982 р. в харчовій промисловості України налічувалося 16 тисяч підприємств понад 25 міністерств і відомств. Питома вага харчової промисловості у загальному обсязі промислового виробництва становила 19,1 % [2].

Підприємства Львівщини

Див. основну статтю Підприємства харчової промисловості Львівщини.

Інтернет-ресурси

  • Знак якості / Проект телеканалу Інтер. — Режим доступу до ресурсу : http://inter.ua/uk/programs/useful/znak_yakosti.
  • Любите шоколад? Экскурсия на фабрику Елисеевского кондитерского дома / Блог Вадима Махорова. — Режим доступу до ресурсу : http://dedmaxopka.livejournal.com/53578.html.
  • Heineken Russia. Экскурсия на Сибирскую пивоварню / Блог Вадима Махорова. — Режим доступу до ресурсу : http://dedmaxopka.livejournal.com/62681.html.
  • Упаковка / Журнал для виробників і споживачів тари і упаковки. — Режим доступу до ресурсу : http://www.upakjour.com.ua.
  • Мир упаковки / Украинский портал упаковочной отрасли. — Режим доступу до ресурсу : http://packaging.kiev.ua.
  • Мініатюрні люди у світі гігантських продуктів / Джерело натхнення Inspired. — Режим доступу до ресурсу : http://inspired.com.ua/photography/miniature-people.

Джерела

  1. Українська радянська енциклопедія. Том 12. — Київ : Головна редакція Української радянської енциклопедії, 1985. — С. 114.