Фройнд Август

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Август Фройнд
August Freund.jpg
Дата народження 30 липня 1835 р.
Місце народження Краківщина
Помер 28 лютого 1892 р.
м. Львів
Роки життя 56
Спеціальність хімік-органік
Науковий ступінь доктор філософії
Вчене звання професор

Август Фройнд (30 липня 1835 р. – 28 лютого 1892 р.) — це видатний вчений, відомий австрійський хімік-органік, доктор філософії, професор хімії, тричі ректор Національного університету «Львівська політехніка»: у 1876–1877 рр. — Цісарсько-королівської технічної академії; у 1882–1883 рр. і 1889–1890 рр. – Цісарсько-королівської Вищої технічної школи у Львові.

Біографічна довідка

Народився в сім’ї аптекаря у Кентах (Австрійська імперія, нині у складі Польщі).

Після закінчення гімназії в місті Цешин (колись в Австро-Угорщині, тепер на Польському кордоні з Чехією), навчався на фармацевта у Львові (колись Австро-Угорщина, на теперішній час — Україна), пізніше у місті Лейпциг (Німеччина).

Після навчання у Львівському національному університеті імені І. Франка протягом 1856–1858 рр., він отримав ступінь магістра фармації. Потім Фройнд став помічником Леопольда фон Пебаля у своїх дослідженнях з нафти.

З 1858 р. — працював асистентом у Львівському університеті, де отримав докторський ступінь.

З 1861 р. — працював учителем гімназії в Тернополі.

З 1869 р. — був призначений професором реальної кафедри (середньої школи) у Львові.

1871 р. — отримав ступінь доктора у Лейпцизькому університеті.

З 1872 р. — очолив кафедру загальної і аналітичної хімії Цісарсько-королівської технічної академії і став першим деканом школи технічної хімії.

Був авторитетним педагогом і науковцем, його п’ять разів обирали деканом [[1]] і тричі ректором Політехніки: у 1876–1877 рр. — Цісарсько-королівської технічної академії; у 1882–1883 рр. і 1889–1890 рр. – Цісарсько-королівської Вищої технічної школи у Львові.

Очолював екзаменаційну комісію другого державного екзамену на відділі «Технічної хімії», був членом екзаменаційної комісії для кандидатів на вчителів для середніх шкіл.

У 1859 р. Август Фройнд одружився на доньці відомого львівського фотографа Альфреда Сількевича [[2]] — Вільгельміні. Саме в лабораторії фотоательє «Фотографія кабінетова» свого тестя науковець проводив свої перші хімічні досліди.

Помер та похований у м. Львові.

Наукова робота

Август Фройнд досліджував нафту, її властивості та всі процеси, пов’язані з цією рідиною. Велику увагу хімік приділяв бродильним процесам, вивчав синтез та структуру кетонів. Був автором одного з перших підручників, надрукованих польською мовою «Контури хімії для використання у гімназіях» (1883 р.) [[3]].

Опублікував велику кількість праць у австрійських та німецьких виданнях. У публікаціях А. Фройнда описувався процес одержання триметикарбінолу, триметиленового спирту з гліцерину, фенілсірчисту і фенілсірчану кислоти та інше. Найбільшими досягненнями професора стало відкриття синтезу циклопропану взаємодією 1,3-дибромпропану з натрієм (ця реакція з 1881 р. названа його ім’ям) і встановлення його структури, а також розроблення методу одержання кетонів і хлорангідридів за допомогою хлорорганічних сполук.

Циклопропан — безбарвний горючий газ з характерним запахом, що нагадує запах петролейного ефіру, їдкого на смак. Речовину використовували для загальної анестезії, змішуючи її з киснем та іншими газами. Однак через негативний вплив на серце (під час операції хворому не можна вводити адреналін) та велику вибухову небезпеку, газ згодом вилучили з медичного застосування, замінивши його більш безпечною речовиною. Дослідники довели, що у суміші з киснем, азотом та повітрям цей газ вибухав при контакті з полум’ям, електричною іскрою та іншими джерелами.

Водночас вчені виявили, що циклопропан можна застосовувати пацієнтам з захворюванням легень, так як не викликає подразнення слизових дихальних шляхів. Газ впливає також на кору головного мозку, порушує процеси обміну у головному мозку.

Досліджуючи різноманітні хімічні реакції, А. Фройнд багато часу проводив у різних лабораторіях. Аби отримані дані були точними, він кілька разів повторював один дослід щоб виявити усі похибки.

Також, А. Фройнд досліджував різновиди колоїдних фотоемульсій та використовував свої знання під час створення фотографії.

Примітки

[[Категорія: Національний університет «Львівська політехніка»