Кафедра архітектури та реставрації
Кафедра архітектури та реставрації | |
Тип підрозділу | Кафедра |
---|---|
Абревіатура | АТР |
Дата заснування | 1992 рік |
Приналежність | Інститут архітектури |
Завідувач кафедри | д. арх., проф. Бевз Микола Валентинович |
Розташування (адреса) | 79013 Львів, вул. Ст. Бандери 12, головний корпус, кім. 327, вул. Князя Романа 1, 19 корпус, кімн.103 |
Сторінка на lp.edu.ua | http://lp.edu.ua/atr |
Кафедра архітектури та реставрації — це науково-навчальний підрозділ Інституту архітектури, який займається підготовкою спеціалістів з реставрації та реконструкції архітектурних будівель і споруд, та є провідною навчальною та науковою одиницею цього профілю в Україні.
Зміст
Загальна інформація
Кафедра Кафедра архітектури та реставрації готує архітекторів за такими освітньо-кваліфікаційними рівнями:
напрямок «Архітектура»; спеціалізація (за новим класифікатором – спеціальність) «Реставрація і реконструкція архітектурних об’єктів»:
- бакалавр архітектури;
- спеціаліст і магістр архітектури;
напрямок «Мистецтво»; спеціальність «Реставрація творів мистецтва» (спеціалізація «Реставрація творів мистецтва з натурального і штучного каменю»):
- бакалавр з реставрації творів мистецтва;
- спеціаліст і магістр з реставрації творів мистецтва
Науковий напрям кафедри – «РОЗВИТОК ТЕОРІЇ І ПРАКТИКИ РЕГЕНЕРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ІСТОРИЧНИХ МІСТОБУДІВНИХ КОМПЛЕКСІВ І РЕСТАВРАЦІЇ АРХІТЕКТУРНИХ ОБ’ЄКТІВ ТА ТВОРІВ МИСТЕЦТВА»
Історія кафедри
Наукова робота
Науковий напрямок роботи кафедри: «Архітектурна спадщина та її збереження. Реставрація та реконструкція будівель: методологія проведення передпроектних досліджень в реставрації, теорія та практика реставрації; реконструкція, ревалоризація архітектурних комплексів, історія розвитку архітектури та містобудівельних комплексів».
Головним спрямуванням наукової діяльності кафедри є проведення наукових досліджень, пов’язаних з теорією та практикою реставрації пам’яток архітектури та ансамблів, ревалоризацією та регенерацією містобудівельних комплексів, історією розвитку архітектури та містобудівельних комплексів західного регіону України.
Наукову та освітню діяльність кафедра проводить у співпраці із закордонними партнерами у галузі реставрації з Польщі, Австрії, Німеччини, США та інших країн. На кафедрі щороку проводиться міжнародна студентська конференція з проблем реставрації пам’яток архітектури, а також проблемні наукові конференції та семінари з питань вдосконалення теорії і практики реставрації пам’яток архітектури та мистецтва. У доробку кафедри організація таких міжнародних кoнференцій «Місто Львів: збереження і розвиток» (22 травня, 2008 р.), українсько-шведський науковий семінар «Наукові методики дослідження, охорони і регенерації історичних міст» (20-21 листопада 2006), виставка та круглий стіл «Architectura Militaris» (Проблеми дослідження, збереження і реставрації пам’яток оборонної архітектури України, травень-червень 2004 р.) та ін.
Викладачі кафедри крім того, що керують науково-пошуковими та проектними роботами студентів, проводять власні наукові дослідження та виконують проектні роботи. Як приклад можна навести кількарічну науково-проектну роботу «Проект музейно-меморіального комплексу патріарха Йосипа Сліпого в с. Заздрість Тернопільської області», за яку кафедру було нагороджено дипломом першого ступеня Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України в 2000 р. На кафедрі також було опрацьовано проектні пропозиції щодо однієї з найвидатніших пам’яток західної України - проект консервації пам’ятки археології та архітектури ХІІ-ХІІІ ст. фундаментів Успенського собору в с. Крилос під Галичем. Дослідження історичного міста Жовкви, які кафедрою виконуються протягом багатьох років були втілені при розробленні містобудівної документації – історико-архітектурному опорному плані міста, проекті «Генерального плану розвитку заповідника», «Проекту регенерації історичної частини міста Жовкви». На підставі науково-проектної документації виконаної спеціалістами кафедри відкрито історико-культурні заповідники у місті Белзі Львівської області (2000 р.), у місті Бережанах Тернопільської області (2001 р.). Підготовлена подібна документація щодо міст Бучача та Підгайців Тернопільської області.
Однією з найвагоміших робіт кафедри було започаткування та організація заходів з вписання історичного центру міста Львова у Список Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО (роботи завершилися у 1998 р.). Сьогодні кафедрою проводяться дослідження для вписання у Список групи дерев’яних церков карпатського регіону України.
Основні напрями науково-дослідних робіт:
- регенерація пам’яткових містобудівних комплексів, історичних місць та історичних міст (виконання обґрунтувань історико-архітектурних заповідників, історико-містобудівних обґрунтувань; науково-проектна документація з інвентаризації і паспортизації цінної забудови, історико-архітектурні опорні плани, визначення меж історичних ареалів міст, розробка охоронних зон, розробка генеральних планів заповідників та ін.);
- реставрація і консервація пам’яток архітектури, пам’яток археології, творів мистецтва;
- наукові дослідження з історії архітектури та історії поселень західного регіону України; науково-дослідні роботи на пам’ятках різного виду.
Підрозділ кафедри
При кафедрі діє науково-дослідна лабораторія (НДЛ-104 з регенерації заповідних архітектурних комплексів історичних міст України), створена наукова школа з досліджень проблем регенерації історичних містобудівних комплексів, якою керує д. арх., проф. Бевз Микола Валентинович У 2007 році на кафедрі започатковано підготовку фахівців та наукові дослідження з реставрації творів мистецтва з натурального і штучного каменю.