Відмінності між версіями «Яцун Михайло Андрійович»

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
м
 
(Не показані 28 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 91: Рядок 91:
 
===Нагороди та відзнаки===
 
===Нагороди та відзнаки===
  
Диплом ІІІ ступеня Виставки передового досвіду  
+
Диплом третього ступеня Виставки передового досвіду в народному господарстві УРСР, 1974 р.
в Народному господарстві УРСР, 1974 р.
+
  
Диплом ІІІ ступеня ВДНГ УРСР, 1978 р.
+
[[Файл: В-1.JPG|127px]]  Диплом III ступеня ВДНГ, 1978 р.
 
+
Бронзова медаль ВДНГ СРСР, 1980 р.
+
  
Нагрудний знак Національного університету «Львівська політехніка» "За сумлінну працю", значні досягнення у педагогічній діяльності та видатні заслуги і з нагоди 85-річчя від дня народження.
+
[[Файл:В-2.JPG|127px]]  Бронзова медаль ВДНГ СРСР, 1980 р.
  
 
+
     [[Файл:В-3.JPG|97px]]  Нагрудний знак Національного університету «Львівська політехніка» за багаторічну сумлінну працю, значні досягнення у педагогічній діяльності та видатні заслуги та з нагоди 85-річчя від дня народження.
 
+
[[Файл:Bronze_VDNH.png‎ ‎]]
+
[http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%B8_%D0%92%D0%94%D0%9D%D0%A5 Бронзова медаль ВДНГ СРСР] 1980 р.
+
  
 
===Наукова діяльність===
 
===Наукова діяльність===

Поточна версія на 11:15, 27 травня 2021

Яцун Михайло Андрійович
RTEmagicC Jacun 01.jpg.jpg
д.т.н., професор
Дата народження 7 жовтня 1931 р.
Місце народження с. В'язова, Жовківський р-н., Львівська обл.
Громадянство Україна
Alma mater Львівський політехнічний інститут
Дата закінчення 1955 р.
Спеціальність Електричні машини і апарати
Галузь наукових інтересів Методи і засоби неруйнівного контролю технічного стану матеріалів і виробів, зокрема електричних машин і апаратів
Кваліфікаційний рівень електромеханік
Науковий ступінь доктор технічних наук
Дата присвоєння н.с. 1984 р.
Вчене звання професор
Дата присвоєння в.з. 1987 р.
Відомий у зв’язку з сформуванням напряму з розробки методів і засобів для визначення технічного стану і залишкового ресурсу роботи електрообладнання, зокрема електричних машин.
Поточне місце роботи Національний університет «Львівська політехніка»,Інститут енергетики та систем керування, Кафедра електромехатроніки та комп'ютеризованих електромеханічних систем

Яцун Михайло Андрійович - доктор технічних наук, професор кафедри електромехатроніки та комп'ютеризованих електромеханічних систем Інституту енергетики та систем керування.

Загальна інформація

Дата народження: 7 жовтня 1931 року (с. В'язова, Жовківський р-н., Львівська обл.).

  • 1950 р. закінчив середню школу в м. Жовкві.
  • У 1968 р.- завідувач кафедри елекротехніки і промелектроніки в Івано-Франківському інституті нафти і газу (ІФІНГ).
  • 1965 р. — захистив кандидатську дисертацію на тему: "Некоторые особенности конструкции, испытания и работы силовых трансформаторов и шунтирующих реакторов в схемах смешанной передачи электроэнергии".
  • 1968 р. — отримав вчене звання доцента.
  • 1983 р. — захистив докторську дисертацію на тему: "Разработка теории экранированных вихретоковых преобразователей и их применение для контроля труб нефтяного сортамента".
  • 1987 р. — отримав вчене звання професора.

Був головою спеціалізованої Вченої ради зі захистів кандидатських дисертацій, членом трьох спеціалізованих рад зі захистів докторських дисертацій.

Входить до однієї спеціалізованої вченої ради.

Науковий керівник трьох кандидатських дисертацій.

Активний учасник Народного хору "Орфей" Львівської політехніки.


Основні лекційні курси

  • Загальна електротехніка
  • Теоретична електротехніка
  • Електричні машини
  • Спеціальні розділи електромеханічних перетворювачів
  • Експлуатація та діагностування електричних машин і трансформаторів


Нагороди та відзнаки

Диплом третього ступеня Виставки передового досвіду в народному господарстві УРСР, 1974 р.

В-1.JPG Диплом III ступеня ВДНГ, 1978 р.

В-2.JPG Бронзова медаль ВДНГ СРСР, 1980 р.

     В-3.JPG Нагрудний знак Національного університету «Львівська політехніка» за багаторічну сумлінну працю, значні досягнення у педагогічній діяльності та видатні заслуги та з нагоди 85-річчя від дня народження.

Наукова діяльність

Проф. М. А. Яцун є відомим спеціалістом у галузі теоретичної електротехніки, електричних машин і трансформаторів, електромагнітних методів і засобів неруйнівного контролю та технічної діагностики матеріалів і виробів. Автор і співавтор близько 250 наукових праць. Сформував напрям із розробки методів і засобів контролю технічного стану і залишкового ресурсу роботи електрообладнання, зокрема електричних машин. Під його керуванням в Івано-Франківському інституті нафти і газу розроблені і впроваджені в експлуатацію прилади для вимірювання середньої товщини стінки легкосплавних бурильних труб, зовнішнього зносу стальних бурильних труб з розбраковкою їх по марках сталі і груп міцності стальних бурильних труб, а в НДЛ-53 Львівського політехнічного інституту – прилади для контролю короткозамкнених кліток роторів асинхронних двигунів з відкритими і закритими пазами.

Професійна діяльність

1955-1958 рр. – інженер і ст. інженер-конструктор Запорізького трансформаторного заводу

1958-1961 рр. – аспірант кафедри «Електричні машини і апарати» Львівського політехнічного інституту (ЛПІ)

1961 р. – викладач курсу «Загальна електротехніка» Івано-Франківського загальнотехнічного факультету ЛПІ

1962 р. – старший викладач курсу «Загальна і теоретична електротехніка» Івано-Франківського загальнотехнічного факультету ЛПІ

1966 р. – доцент кафедри електротехніки і автоматики Івано-Франківського загальнотехнічного факультету ЛПІ

1967 р. – т. в. о. зав. каф. електротехніки і автоматики Івано-Франківського інституту нафти і газу (ІФІНГ)

1968 р. – зав. каф. електротехніки і промелектроніки ІФІНГ

1973 р. – доцент каф. електротехніки і промелектроніки ІФІНГ

1979 р. – с. н. с. ІФІНГ (для закінчення докторської дисертації)

1981 р. – доцент каф. електротехніки ІФІНГ

1985 р. – професор каф. електротехніки ІФІНГ

1985-1990 рр. – зав. каф. електричних машин і апаратів ЛПІ

1990 р. – проф. кафедри електричних машин і апаратів, а потім — кафедри електромехатроніки та комп'ютеризованих електромеханічних систем (ЕКС) Інституту енергетики та систем керування (ІЕСК) НУ «Львівська політехніка»


Впровадження

Прилади ТЛБТ для вимірювання середньої (ефективної) товщини стінки легкосплавних (алюмінієвих) бурильних труб впроваджені в Івано-Франківському, Бориславському і Прилуцькому УБР об’єднання «Укрнафта» Міністерства нафтової промисловості і в тресті «Белнефтегазразведка». Для науково-технічного журналу «Новини нафтової промисловості» №4 за 1974 рік кіностудією «Зарубіжнафта» знято використання приладу ТЛБТ в об’єднанні «Укрнафта».

Прилад ИИБТ для вимірювання зовнішнього зносу стальних бурильних труб з розбраковкою їх за марками сталі впроваджений в тресті «Белнефтегазразведка» Управления геологии при СМ БССР.

Прилади для контролю груп міцності стальних бурильних труб впроваджені на бурових підприємствах ВО «Укрнафта», «Грознефть», «Узбекнефть», «Ухтанефтегазогеология», Таганрогському металургійному заводі і Азтрубзаводі.

Впроваджено пристрої для контролю якості обмоток короткозамкнених роторів з відкритими пазами на Ужгородському заводі «Електродвигун», Полтавському електромеханічному заводі «Електромотор» і Лунінецькому заводі з виробництва електродвигунів для сільського господарства (Білорусь).

На Вільнюському заводі Elfa (Литва) впроваджений пристрій для електромагнітного контролю та діагностування дефектів КЗ обмоток роторів із закритими пазами.

Розроблені і впроваджені прилади відзначені дипломом ІІІ ступеня Виставки передового досвіду в народному господарстві УРСР у 1974 р., дипломом ІІІ ступеня ВДНГ УРСР у 1978 р. і бронзовою медаллю ВДНГ СРСР у 1980 р.

Навчальні посібники і підручник

  1. Яцун М.А. Електричні машини. Навчальний посібник. - Львів: Вид-во НУ "Львівська політехніка", 2001. – 428 с.
  2. Яцун М.А. Експлуатація та діагностування електричних машин і трансформаторів: Навч. посібник. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2003. – 180 с.
  3. Яцун М.А. Електричні машини: Навч. посібник. – 2-ге вид., стереот. – Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2004. – 440 с.
  4. Яцун М.А., Яцун А.М. Експлуатація та діагностування електричних машин і апаратів: Навч. посібник. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2010. – 228 с.
  5. Яцун М.А. Електричні машини: підручник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2011. – 464 с.

Патенти

  1. Пристрій для контролю якості короткозамкненої обмотки ротора асинхронного двигуна/ Номер патенту: 65919 | Автори: Яцун Михайло Андрійович, Хліпальський Юліан Збігнєвович | Опубліковано: 15.04.2004 | МПК: G01R 31/06, G01R 31/02
  2. Спосіб контролю якості короткозамкненої обмотки ротора і пристрій для його реалізації/ Номер патенту: 27451 | Автори: Стасьо Роман Іванович, Яцун Михайло Андрійович, Хліпальський Юліан Збігневич | Опубліковано: 15.09.2000 | МПК: G01R 31/02
  3. Спосіб неруйнівного електричного контролю фізико-механічних параметрів слабоелектропровідних матеріалів і виробів/ Номер патенту: 22814 | Автори: Соколовський Ярослав Іванович, Поберейко Богдан Петрович, Ільницький Іван Миколайович, Яцун Андрій Михайлович, Яцун Михайло Андрійович, Шикиринець Ігор Михайлович | Опубліковано: 21.04.1998 | МПК: G01N 27/00
  4. Прилад для здійснення неруйнівного електричного контролю фізико-механічних параметрів слабоелектропровідних матеріалів і виробів/ Номер патенту: 22813 | Автори: Соколовський Ярослав Іванович, Ільницький Іван Миколайович, Яцун Андрій Михайлович, Шикиринець Ігор Михайлович, Поберейко Богдан Петрович, Яцун Михайло Андрійович | Опубліковано: 21.04.1998 | МПК: G01N 27/00
  5. Спосіб неруйнівного електромагнітного контролю фізико-механічних параметрів матеріалів і виробів та пристрій для його здійснення/ Номер патенту: 122074 | Автор: Яцун Михайло Андрійович | Опубліковано: 10.09.2020 | МПК: G01N 27/90 (2006.01)


Вибрані публікації

  1. М. Яцун, А. Яцун, Ю. Хліпальський. Розподіл струму в короткозамкненій обмотці ротора асинхронного двигуна за наявності дефектів у ній // Електромеханіка. Теорія і практика: Пр. наук.-техн. конф., присвяченої 100-річчю від дня народження видатного українського вченого-електромеханіка Тихона Губенка. Львів, 1996. С.203-206.
  2. Скоклюк М.І., Яцун А.М., Яцун М.А. Власна і взаємна індуктивності циліндричних співвісних обмоток на феромагнітному осерді // Вісн. ДУ “Львівська політехніка”. 1997. № 301. С.94–102.
  3. М. Яцун, А. Яцун. Розподіл і симетричні складові додаткових струмів у короткозамкненій обмотці ротора асинхронного двигуна за наявності дефектів в одному стрижні // Теоретична електротехніка. 2000. Вип. 55. С. 124-128.
  4. Михайло Яцун, Андрій Яцун. Додатковий електромагнетний момент асинхронного мотора від дефекту у стрижні короткозамкненої обмотки ротора // 4-th INTERNATIONAL MODELLING SCHOOL of AMSE-UAPL. Crimea, Alushta, Ukraine, September 10-15, 1999.
  5. Яцун М.А., Яцун А.М. Власна і взаємна індуктивності розсіяння циліндричних співвісних обмоток на феромагнітному осерді // Вісн. НУ «Львівська політехніка». 2000 . № 400 . С. 158-164.
  6. М.А. Яцун. Просторові гармоніки МРС симетричної клітки ротора асинхронного двигуна // Вісн. НУ «Львівська політехніка». - 2001. - № 435. – С. 186-189.
  7. М.А. Яцун. Просторові гармоніки МРС клітки ротора асинхронного двигуна за наявності дефекту в одному стрижні // Вісн. НУ «Львівська політехніка». - 2002 . - № 449 . – С. 212-216.
  8. Яцун М.А., Яцун А.М., Ігнатюк В.М., Євсюк М.М. Додаткові струми у клітці ротора асинхронного двигуна за наявності дефектів у декількох стрижнях // Методи та прилади контролю якості. - 2002. - № 9. - С. 11-14.
  9. Яцун М.А. Експлуатація та діагностування електричних машин і трансформаторів: Навч. Посібник. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2003. –180 с.
  10. М.А. Яцун. Модуляція струмів в обмотці статора асинхронного двигуна при пошкодженні міжвиткової ізоляції в обмотці статора // Вісн. НУ «Львівська політехніка». - 2005. - № 544. – С. 180-186.
  11. М. Яцун, А. Яцун. Виділення інформації вихрострумового перетворювача на елементах первинного вимірювального кола у перехідному режимі // Теоретична електротехніка. 2005. Вип. 58. С. 183-188.
  12. Яцун М.А., Яцун А.М. Основні складові власної і взаємної індуктивностей, індуктивностей розсіяння і короткого замикання циліндричних співвісних обмоток на феромагнітному осерді // Вісн. НУ «Львівська політехніка». 2006 . № 563 . С. 187-193.
  13. Яцун М.А., Яцун А.М. Основні складові векторного потенціалу магнітного поля, індуктивностей розсіяння і короткого замикання довгих екранованих обмоток // Вісн. НУ «Львівська політехніка». 2007 . № 587 . С. 132-137.
  14. М. Яцун, А. Яцун. Векторний потенціал магнітного поля та індуктивності розсіяння і короткого замикання екранованих циліндричних співвісних обмоток на феромагнітному осерді // Теоретична електротехніка. 2007. Вип. 59. С. 113-118.
  15. А. Яцун, М. Яцун. Формування, передача та приймання стереоскопічного зображення у системі телезв’язку PAL. Вісник Львівського національного аграрного університету: Агроінженерні дослідження. – Львів. національний агроуніверситет, 2008. - № 12. – Т. 1. – 668 с. (C. 577-582).
  16. Яцун М.А., Яцун А.М. Чутливість характеристик власних загасаючих коливань перехідної напруги накладного вихрострумового перетворювача над об’єктом контролю у формі пластини до її магнітної проникності і електричної провідності // Вісн. НУ «Львівська політехніка». 2008 . № 615 . С. 176-181.
  17. Яцун М.А., Яцун А.М. Чутливість інформативних величин до фізичних параметрів об’єкта при контролі імпульсним вихрострумовим методом. Збірник тез доповідей П’ятої Міжнародної науково-технічної конференції і виставки «Сучасні прилади, матеріали і технології для неруйнівного контролю і технічної діагностики машинобудівного і нафтогазопромислового обладнання», м. Івано-Франківськ, 2-5 грудня 2008 р. – С. 133-135.
  18. Яцун М.А., Яцун А.М. Власна і взаємна перехідні індуктивності накладного вихрострумового перетворювача // Вісн. НУ «Львівська політехніка». 2009 . № 654 . С. 280–285.
  19. Яцун М.А., Яцун А.М. Наближене чисельне обернення перетворення Лапласа аперіодичних перехідних величин при неруйнівному контролі імпульсним вихрострумовим методом // Вісн. НУ «Львівська політехніка». 2009 . № 654 . С. 285–290.
  20. Яцун М.А., Яцун А.М., Шуплат О.І. Гармонічний склад струмів в обмотці статора асинхронного двигуна за наявності дефектів у стрижнях клітки ротора // Методи та прилади контролю якості. - 2010. - № 24. - С. 13-17.
  21. Яцун М.А., Яцун А.М., Шуплат О.І. Наближена числова реалізація зворотного перетворення Лапласа загасаючих коливань у разі неруйнівного контролю імпульсним вихрострумовим методом // Вісн. НУ «Львівська політехніка». 2010. № 671 . С. 140–146.
  22. Яцун М.А., Яцун А.М., Шуплат О.І. Пульсації струмів в обмотці статора асинхронного двигуна за наявності дефектів у стрижнях клітки ротора // Методи та прилади контролю якості. - 2011. - № 26. - С. 21-25.
  23. Яцун М.А., Яцун А.М., Шуплат О.І. Обвідні струмів в обмотці статора асинхронного двигуна за наявності дефектів у стрижнях клітки ротора // Вісн. НУ «Львівська політехніка». 2011. № 707 . С. 125–130.
  24. Яцун М.А., Яцун А.М. Векторний потенціал магнітного поля прохідного кільцевого вихрострумового первинного перетворювача параметричного і трансформаторного типів у провідній трубі. Вісник НУ «ЛП» «Електроенергетичні та електромеханічні системи», №763.- Львів: Вид. Львівської політехніки, 2013 р., с. 120-126.
  25. Яцун М.А., Яцун А.М. Споживана потужність і кут зсуву фаз між напругою і струмом накладного кільцевого екранованого перетворювача над провідною пластиною. Вісник НУ «ЛП» «Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація», №758.- Львів: Вид. Львівської політехніки, 2013 р., с. 148-152.
  26. Яцун М.А., Яцун А.М. Власна і взаємна операторні і перехідні індуктивності прохідного внутрішнього кільцевого вихрострумового перетворювача у провідній трубі. Вісник НУ «ЛП» «Електроенергетичні та електромеханічні системи», №785.- Львів: Вид. Львівської політехніки, 2014 р., с. 102-105.
  27. Яцун М.А., Яцун А.М. Векторний потенціал і складові магнітної індукції магнітного поля прохідного вихрострумового перетворювача у провідній трубі // Відбір і обробка інформації, 2016 р. Вип. 43 (119), с. 12-20.
  28. Яцун М.А. Співвідношення індуктивностей розсіяння екранованих циліндричних співвісних обмоток на феромагнітному осерді. Вісник НУ «ЛП» «Електроенергетичні та електромеханічні системи», №840.- Львів: Вид. Львівської політехніки, 2016 р., с. 113-115.
  29. Яцун М.А., Яцун А.М. Векторний потенціал і складові магнітної індукції магнітного поля прохідного вихрострумового перетворювача у провідній трубі // Відбір і обробка інформації, 2016 р. Вип. 43 (119), с. 12-20.
  30. Яцун М.А. Співвідношення індуктивностей розсіяння екранованих циліндричних співвісних обмоток на феромагнітному осерді. Вісник НУ «ЛП» «Електроенергетичні та електромеханічні системи», №840.- Львів: Вид. Львівської політехніки, 2016 р., с. 113-115.
  31. Яцун М.А. Векторний потенціал магнітного поля накладного кільцевого вихрострумового перетворювача з електропровідним феромагнітним осердям. Вісник НУ «ЛП» «Електроенергетичні та електромеханічні системи», №870.- Львів: Вид. Львівської політехніки, 2017 р., с. 90-96.
  32. Яцун М.А. Рівняння густин розрахункових струмів векторного потенціалу магнітного поля накладного кільцевого вихрострумового перетворювача з електропровідним феромагнітним осердям. Вісник НУ «ЛП» «Електроенергетичні та електромеханічні системи», №870.- Львів: Вид. Львівської політехніки, 2017 р., с. 124-126.
  33. Яцун М.А. Складові магнітної індукції обмотки збудження прохідного вихрострумового перетворювача у провідній трубі. Вісник НУ «ЛП» «Електроенергетичні та електромеханічні системи», №900.- Львів: Вид. Львівської політехніки, 2018 р., с. 67-71.
  34. Яцун М.А. Вихідна напруга локального первинного внутрішнього вихрострумового перетворювача трансформаторного типу у електропровідній феромагнітній трубі. Вісник НУ «ЛП» «Електроенергетичні та електромеханічні системи». Випуск 1. №1. - Львів: Вид. Львівської політехніки, 2019 р., с. 85-91.
  35. Яцун М.А. Імпульсне діагностування технічного стану силових трансформаторів за характеристиками власних загасаючих коливань. Вісник НУ «ЛП» «Електроенергетичні та електромеханічні системи. Випуск 2. №1s(3). - Львів: Вид. Львівської політехніки, 2020 р., с. 61-66.

Контакти

вул. Ст. Бандери 12, 79013, Львів; головний корпус, кімната 123 , 117

Tел. +38 (032) 258-21-60; +38 (032) 258-23-54