Відмінності між версіями «Ректор»

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: про посаду ректора)
 
 
(Не показані 11 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
про посаду ректора
+
'''Ректор''' (лат. rector — правитель, керівник) — керівник вищого навчального закладу. В епоху Відродження ректорами називалися головні вчителі і завідувачі багатокласних шкіл. У Франції ректором називається також людина, яка очолювала навчальний округ («академію»).
 +
 
 +
[http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1556-18 Закон України «Про вищу освіту»] встановив виборний порядок ректорів і визначив, з одного боку, повноваження конференцій трудових колективів з питань обрання, а з другого боку — повноваження власника, тобто центрального органу управління у галузі освіти і науки та деякі інші Міністерства, у підпорядкуванні яких є ВНЗ з питань призначення.
 +
 
 +
Про порядок обрання ректора і звільнення його з посади йдеться у статтях 32, 37, 39 Закону «Про вищу освіту».
 +
 
 +
 
 +
'''Атрибути ректора'''
 +
 
 +
* [[Файл:kolar.png|thumb|Колар (церемоніальний ланцюг) ректора Національного університету «Львівська політехніка»]] '''''Колар''''' (церемоніальний ланцюг) ректора, який має форму орденського ланцюга та складається з медальйона-підвіски, 16 ажурних медальйонів та 16 декоративних ланок. Медальйон-підвіска — картуш з вміщеним зображенням Герба Університету. Ажурні медальйони одного виду містять зображення малого Державного Герба України, а другого виду — фігуру лева, елемент Герба міста Львова. Медальйони розміщені почергово і з’єднані декоративними ланками з кольорами Державного Прапора України.
 +
* '''''Мантія ректора''''' — це об’ємна, з глибокими складками чорна мантія з оксамитовими амарантовими широкими вилогами і манжетами, чорна стійка, чорна оксамитова пелерина з амарантовою облямівкою. Підкладка вишневого кольору. До мантії додається чорний оксамитовий берет з амарантовою облямівкою.
 +
 
 +
 
 +
'''Ректор Національного університету «Львівська політехніка»'''
 +
 
 +
За час існування Львівської політехніки [[Ректори Львівської політехніки | ректорами Львівської політехніки]] була ціла низка видатних вчених та освітян, серед яких відомий архітектор [[Юліан Захарієвич]], автор проєкту головного корпусу університету. У 1879 р. [[Медведський Юліан|Юліан Медведський]] став першим ректором-українцем. Уперше демократично обраним ректором Львівської політехніки у незалежній Україні став у 1991 р. [[Рудавський Юрій Кирилович|Юрій Рудавський]]. 
 +
 
 +
З травня 2007 р. ректором [[Національний університет «Львівська політехніка» | Національного університету «Львівська політехніка»]] є професор [[Бобало Юрій Ярославович]].

Поточна версія на 10:27, 12 вересня 2024

Ректор (лат. rector — правитель, керівник) — керівник вищого навчального закладу. В епоху Відродження ректорами називалися головні вчителі і завідувачі багатокласних шкіл. У Франції ректором називається також людина, яка очолювала навчальний округ («академію»).

Закон України «Про вищу освіту» встановив виборний порядок ректорів і визначив, з одного боку, повноваження конференцій трудових колективів з питань обрання, а з другого боку — повноваження власника, тобто центрального органу управління у галузі освіти і науки та деякі інші Міністерства, у підпорядкуванні яких є ВНЗ з питань призначення.

Про порядок обрання ректора і звільнення його з посади йдеться у статтях 32, 37, 39 Закону «Про вищу освіту».


Атрибути ректора

  • Колар (церемоніальний ланцюг) ректора Національного університету «Львівська політехніка»
    Колар (церемоніальний ланцюг) ректора, який має форму орденського ланцюга та складається з медальйона-підвіски, 16 ажурних медальйонів та 16 декоративних ланок. Медальйон-підвіска — картуш з вміщеним зображенням Герба Університету. Ажурні медальйони одного виду містять зображення малого Державного Герба України, а другого виду — фігуру лева, елемент Герба міста Львова. Медальйони розміщені почергово і з’єднані декоративними ланками з кольорами Державного Прапора України.
  • Мантія ректора — це об’ємна, з глибокими складками чорна мантія з оксамитовими амарантовими широкими вилогами і манжетами, чорна стійка, чорна оксамитова пелерина з амарантовою облямівкою. Підкладка вишневого кольору. До мантії додається чорний оксамитовий берет з амарантовою облямівкою.


Ректор Національного університету «Львівська політехніка»

За час існування Львівської політехніки ректорами Львівської політехніки була ціла низка видатних вчених та освітян, серед яких відомий архітектор Юліан Захарієвич, автор проєкту головного корпусу університету. У 1879 р. Юліан Медведський став першим ректором-українцем. Уперше демократично обраним ректором Львівської політехніки у незалежній Україні став у 1991 р. Юрій Рудавський.

З травня 2007 р. ректором Національного університету «Львівська політехніка» є професор Бобало Юрій Ярославович.