Бліхарський Зіновій Ярославович

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
Бліхарський Зіновій Ярославович
Blihar.jpg
д.т.н., проф., директор ІБІС
Дата народження 11 жовтня 1961 р.
Місце народження м. Жовква Львівської області.
Alma mater Львівський політехнічний інститут
Дата закінчення 1983 р.
Спеціальність «Промислове та цивільне будівництво»
Галузь наукових інтересів вивчення впливу корозійних явищ та підсилення конструкцій при дії навантаження
Кваліфікаційний рівень інженер-будівельник
Науковий ступінь доктор наук
Дата присвоєння н.с. 2005 р.
Вчене звання професор
Дата присвоєння в.з. 2006 р.
Поточне місце роботи Національний університет «Львівська політехніка», Інститут будівництва та інженерних систем, кафедра будівельних конструкцій та мостів
Державні нагороди лауреат Державної премії України в галузі архітектури

Бліхарський Зіновій Ярославович— доктор технічних наук, професор, професор кафедри будівельних конструкцій та мостів, директор Інституту будівництва та інженерних систем Національного університету «Львівська політехніка».

Біографічна довідка

Народився 11 жовтня 1961 р. у м. Жовква Львівської області.

На кафедрі працює з 1 жовтня 1983 р.

Освіта:

Після закінчення в 1978 р. Жовківської середньої школи вступив на інженерно-будівельний факультет Львівського політехнічного інституту, який закінчив з відзнакою у 1983 р. та отримав кваліфікацію інженера-будівельника за спеціальністю «Промислове та цивільне будівництво».

Захистив кандидатську дисертацію на тему: «Міцність, деформативність, втрати напружень попередньо-напружених сталебетонних балок з зовнішньою листовою арматурою» (Білоруському політехнічному інституті м. Мінськ, 1990 р.)

Захистив докторську дисертацію на тему: «Напружено-деформативний стан залізобетонних конструкцій в агресивному середовищі при дії навантаження» (Київському Національному університеті будівництва та архітектури 2005 р.)

З 2006 р. — професор кафедри будівельні конструкції та мости.

Професійна діяльність:

Член спеціалізованої вченої ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій в Національному університеті «Львівська політехніка», експерт державної акредитаційної комісії України, член Вченої ради Національного університету «Львівська політехніка», голова Вченої ради Інституту будівництва та інженерії довкілля.

Перелік навчальних дисциплін

  • Залізобетонні та кам’яні конструкції
  • Реконструкція будівель і споруд

Нагороди

  • Нагороджений срібною медаллю ВДНГ СРСР в 1988 р. за розробку нового виду армування — зовнішньої арматури періодичного профілю, виготовленої промисловим методом шляхом прокатки,
  • В 2007 р. став лауреатом Державної премії України в галузі архітектури (указ Президента України від 27 червня 2007 р. № 573/2007) за реставрацію та пристосування пам’ятки архітектури ХІV-XVІІІ століть житлового будинку № 2 на площі Ринок (палац Бандінеллі) в м. Львові.

Видавнича діяльність

Статей — 95, методичок — 10, навчальні посібники — 1 «Реконструкція і підсилення будівель та споруд» з грифом Міністерства освіти і науки.

Напрям наукової діяльності

В наукових дослідженнях займається залізобетонними конструкціями з зовнішнім армуванням, в тому числі спеціальними конструкціями атомних електростанцій.

Впливом агресивного середовища на напружено-деформативний стан бетонних та залізобетонних конструкцій, їх міцність, деформативність, надійність, довговічність з прогнозуванням термінів безпечної експлуатації.

Реконструкцією та підсиленням будівельних конструкцій, будівель та споруд.

При цьому особливістю наукових досліджень є вивчення впливу корозійних явищ та підсилення конструкцій при дії навантаження, що реально відповідає дійсній роботі конструктивних елементів, будівель та споруд. Цей науковий напрямок недостатньо вивчений як в Україні, так і інших країнах.

Приймає участь у роботах, пов’язаних з реконструкцією та збереженням центральної історичної частини м. Львова, в складі авторського колективу розробляв сумісно з Виконавчим комітетом Львівської Міської Ради пропозиції щодо заходів по збереженню пам’яток архітектури, на підставі чого була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.1997р. «Про комплексну програму збереження історичної забудови м. Львова».

Відповідно до Указу Президента України № 1420/98 від 31.12.1998р. «Про нейтралізацію загроз, обумовлених погіршенням екологічної безпеки і техногенної обстановки в Україні та Постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 15.05.1997р. «Про забезпечення надійної та безпечної експлуатації будівель, споруд та інженерних мереж», Рішення Міжвідомчої комісії з питань науково-технологічної безпеки і оборони України від 14.02.2002рр. «Про технічний стан і залишковий ресурс конструкцій та споруд основних галузей господарства України» розроблено рекомендації щодо визначення довговічності та прогнозу термінів безпечної експлуатації будівельних конструкцій будівель та споруд енергетичного комплексу. Результати роботи апробовані на Добротвірській ТЕС (Львівська обл.) та Бурштинській ТЕС (Івано-Франківська обл.).

Розроблені автором методики діагностики, визначення дійсного технічного стану та залишкової несучої здатності будівельних конструкцій з врахуванням корозійних пошкоджень внаслідок експлуатації при дії навантаження в умовах агресивного середовища були апробовані та впровадженні на підприємствах хімічної промисловості Західного регіону України, зокрема м. Калуша. Це дозволило виконати реконструкцію ряду будівель та споруд з підсиленням несучих конструкцій та відновленням їх експлуатаційної придатності.

Є автором в складі творчих колективів проектів будівель та споруд як громадського, так і промислового призначення. в тісній співпраці з багатьма проектними інститутами: Українським регіональним спеціалізованим науково-реставраційним інститутом «Укрзахідпроектреставрація», ДП «Львівський промбудпроект», проектним інститутом «Містопроект», інститутом проектування «Комфортбуд» та ін. При цьому розроблено як проекти нових будівель, так і реставрації та реконструкції будівель старої забудови — пам’яток архітектури, окремі з яких в м. Львові: палац Бандінеллі (ХІV ст.), церква Андрія (ХVІ ст.), митрополичі палати (ХVІІІ ст.), будинок управління Львівської Державної Залізниці (ХІХ ст.); будівлі Національного університету в м. Чернівці (ХІХ ст.), Замковий міст в м. Кам’янець- Подільський (ХІ-ХV ст.) та багато інших.

В співпраці з Державним дорожнім науково-дослідним інститутом імені М. П. Шульгіна (Держдор НДІ) Державної служби автомобільних доріг України (УКРАВТОДОР) розроблено серію нормативних документів з розрахунку несучої здатності реконструкції, підсилення та відновлення експлуатаційної придатності залізобетонних конструкцій існуючих мостів, пошкоджених корозією внаслідок дії зовнішнього агресивного середовища, а також карбонізації бетону залізобетонних конструкцій.

Результати наукових досліджень та практичних розробок постійно доповідаються на науково-технічних конференціях та семінарах як в Україні, так і за кордоном, а також публікуються у спеціалізованих наукових виданнях та журналах.

Під науковим керівництвом виконуються кандидатські дисертації, крім цього щорічно захищається 2-3 магістерські роботи та 2-3 дипломних проекти.

Контакти

вул. Карпінського 6, м. Львів, 79013; 2-й корпус, кімн. 208

Тел.: +38 (032) 258-25-24

E-mail: ibid-dyrekcia@lp.edu.ua