Буджак Ярослав Степанович

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Версія від 15:09, 11 січня 2014, створена Валерій Куріленков (обговореннявнесок) (Створена сторінка: {{Особа | П.І.Б = Буджак Ярослав Степанович | Зображення (фото) = 23.jpg‎ | Підпис зображення ...)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук


Буджак Ярослав Степанович
23.jpg
д.ф-м.н., професор
Дата народження 26травня 1931 року.
Місце народження с. Поточище Городенківського районуІвано-франківської обл.
Громадянство Україна
Національність українець
Alma mater Чернівецький університет
Дата закінчення 1956 р.
Спеціальність фізика
Галузь наукових інтересів статистична теорія теплових такінетичних властивостей кристалів, зокрема теорія термоелектричних явищ внапівпровідниках, що грунтується на кінетичному рівнянні Больцмана.
Кваліфікаційний рівень фізик
Науковий ступінь доктор технічних наук
Дата присвоєння н.с. 1985 р.
Вчене звання професор
Дата присвоєння в.з. 1986 р.
Відомий у зв’язку з автор нової статистичної теорії теплових такінетичних властивостей кристалів, яка є альтернативною до класичної кінетичноїтеорії, що ґрунтується на кінетичному рівнянні Больцмана
Поточне місце роботи Національний університет «Львівськаполітехніка» Кафедра напівпровідникової електроніки
Почесні звання «Відмінник освіти України».
Державні нагороди МедальПрезидента України

Буджак Ярослав Степанович’’’ - український науковець, доктор фізико-математичнихнаук наук, професор кафедри напівпровідникової електроніки Національного університету «Львівська політехніка».

Біографія

Народився 26 травня 1931 року у селі Поточище Городенківського районуІвано-франківської області.

У 1951-1956 роках він навчається нафізико-математичному факультеті Чернівецького університету, після закінченняякого лишається асистентом на кафедрі напівпровідникової електроніки, а далістає її аспірантом.

Його науковими вчителями були таківидатні вчені в галузі фізики твердого тіла, як професори Самойлович А.Г.. таТовстюк К.Д. І не без підказки останнього молодий вчений вибрав собі тематику,пов’язану з дослідженнями явищ переносу у напівпровідниках, тематику якій вінзалишився вірним на усьому своєму творчому шляху.

Після закінчення аспірантури вінпрацює у першій у створеній Проблемній лабораторії з фізики напівпровідниківпри Чернівецькому університеті.

У 1970 році Буджак Я.С. почав працювати у Львівськомуполітехнічному інституті на посаді доцента кафедри фізики. Працюючи на ційкафедрі він повністю перебудував і модернізував учбову електричну лабораторію,яка успішно працює до цього часу.

У 1976 році Ярослав Степановичперейшов на посаду завідуючого кафедри напівпровідникової електроніки.

У 1985 році Буджак Я.С. захистивдокторську дисертацію на тему «Дослідження явищ переносу в напівпровідниках ізскладним зонним спектром», а у 1986 році був затверджений у вченому званніпрофесора.

На посаді завідуючого кафедроюнапівпровідникової електроніки Національного університету «Львівськаполітехніка» Буджак Я.С. відпрацював з перервами до 1997 року три каденції. Зацей час кафедра стала одною із ведучих інженерних кафедр і дістала статусбазової-опорної, серед кафедр такого профілю.

За вагомий особистий внесок у розвитокнаціональної освіти та високу педагогічну майстерність Я.С. Буджак відміченийбагатьма нагородами..

Плідність навчально-методичноїроботи найкраще засвідчують численні навчальні посібники.

За час роботи у Львівськійполітехніці підготував 12 кандидатів наук та одного доктора наук.

Йому вдалося зробити вагомий внесокв статистичну теорію кінетичних властивостей кристалів, у тому числі і теоріютермоелектричних явищ.

Він є автором нової статистичноїтеорії теплових та кінетичних властивостей кристалів, яка є альтернативною докласичної кінетичної теорії, що ґрунтується на кінетичному рівнянні Больцмана.

Про науковий авторитет Буджака Я. С.свідчать диплом дійсного члена Міжнародної термоелектричної Академії та дипломі медаль почесного академіка постійно діючої «Міжнародної конференції з фізикиі технології тонких плівок та наноструктур».

З 1969 року по 1986 рік бувзаступником редактора республіканської міжвідомчого науково-технічного збірника«Фізична електроніка», який багато зробив для популяризації робіт фізиківЗахідної України.

Нагороди та відзнаки

Medal za pratsu i zvitiagu.jpg 180px-Отличник образования.jpgRTEmagicC Nagrudnii znak Petro Mogila 02.JPG.JPG RTEmagicC Pochesna gramota MONU.JPG.JPG

За вагомий внесок у розвиток науки і системи вищої освіти та підготовкувисококваліфікованих фахівців нагороджений такими відзнаками:

Почесною ГрамотоюМіністерства освіти і науки України  (2005 р.)

Почесним знаком «Відмінникосвіти України», ( 1994 р.)

Почесна грамота МВО УРСР 1981р., 1991р.

Грамота Академії педагогічних наук (2005 р.),

Диплом дійсного члена МіжнародноїАкадемії термоелектрики  2002 р. 

МедальПрезидента України (2006 р.)

знаком «Петро Могила » (2006р.),


Наукова діяльність

Напротязі багатьох років керує держбюджетною та госпдоговірною тематикою татемами Міністерства освіти і науки України та з міжнародного науково-технічногоспівробітництва.

Основна тематика наукових досліджень на кафедрі

1. Розроблення електронної схеми і уста­нов­ки для досліджень кінетичнихвлас­ти­востей напівпровідникових кристалів.


2. Обгрунтування методів прогнозування властивостей легованих напівпровід­ни­ко­вихкристалів.


3. Обгрунтування методів аналізу масивів експериментальних даних кінетичнихвластивостей напівпровідникових кристалів.


4. Статистика електронного та діркового газу в легованих напівпровідниковихкристалах.


5. Нові методи в статистичній теорії теплових та кінетичних властивостейнапівпровідникових кристалів


6. Дослідження властивостей тонких кристалічних напівпровідникових плівок якнано-квантових приладних структур.


Керує науковою роботою студентів, аспірантів та докторантів кафедринапівпровідникової електроніки. За час роботи у Львівській політехніці підготував 12 кандидатів наук таодного доктора наук.

Наукові інтереси

статистична теорія теплових та кінетичних властивостейкристалів, зокрема теорія термоелектричних явищ в напівпровідниках, що грунтуєтьсяна кінетичному рівнянні Больцмана.

По цій тематиці вінопублікував більш як 200 наукових праць

Видавича діяльність

Автор біля 300 наукових публікацій, присвячених проблемам теоріїкінетичних властивостей напівпровідникових матеріалів, їхекспериментальних досліджень та практичних застосувань.

Має 11 авторських свідоцтв на винаходи і патенти України

Вибрані публікаці]]

MathCAD в теорії термодинамічних та кінетичних властивостей кристалів[Текст] : навч. посібник для студентів напр. «Електроніка» / Буджак Я.С., Лопатинський І.Є. ; Нац. ун-т «Львівськ.Політехніка». - Л. : [б. и.], 2002. - 187 с. - ISBN 966-553-235-9 :

Буджак ЯрославСтепанович, Бурий Олег Анатолійович. Теплові та кінетичні властивостікристалів: Навч. посібник для студ. спец. Електроніка / Національний ун-тЛьвівська політехніка. — Л. : Видавництво Національного ун-ту Львівська політехніка, 2001. — 58с. — ISBN966-553-019-4.


Буджак Ярослав Степанович, Бурий Олег Анатолійович. Вступ дотеорії термодинамічних та кінетичних властивостей кристалів: Навч. посіб. длястуд. напрямку Електроніка / Національний ун-т Львівська політехніка. — Л. :Вид-во Національного ун-ту Львівськаполітехніка, 2000. — 150с. — ISBN 966-553-082-8.


Буджак Я.С.,Ерохов В.Ю., Мельник И.И. Влияние внешнего электрического смещения нафотоэлектрические свойства кремниевых MIS/IL структур // Физика итехника полупроводников. - 1997. - № 10. - С. 1273-1277.


Буджак Я.С., Сиротюк С.В., Собчук І.С., Кинаш Ю.Є. Комп'ютерне моделюваннязаконів дисперсії електронів у кристалі//Вісник ДУ «ЛП».- 1995.- N257.-C.54-65.


Допитання про просторове керування в тонких плівках та моделювання їх кінетичнихвластивостей / Я.С. Буджак // Фізика і технологія тонких плівок : Матеріали IXМіжнар. конф., Івано-Франківськ, 19-24 трав. 2003 р. - Івано-Франківськ, 2003.- Т. 1. - С. 76-77. - Бібліогр.: 1 назва.


Syrotyuk S.V., Budjak Y.S. and Sobchuk I.S. The electron and hole effectivemasses within ab initio pseudopotential approach//International conference onadvanced materials ICAM-97. Strasbourg.- 1997.- D26.


Буджак Я.С., Сиротюк С.В., Собчук І.С., Панкевич І.М. Елементиквазікласичної теорії кінетичних ефектів у кристалі//Вісник ЛПІ. Елементитеорії та прилади твердотільної електроніки.- 1992.- N264.- C.65-70.


Квопросу об эффективности термоэлектрических материалов / Я.С. Буджак, А.А.Дружинин, А.И. Раренко // Термоэлектричество. - 2003. - № 2. - С. 26-29. -Библиогр.: 3 назв.


Кінетичнівластивості кристалів та важливі параметри приладних структур, виготов­лених наїх основі / Я.С. Буджак // Вісн. Нац. ун-ту «Львів. Політехніка». - 2003. - №491: Елементи теорії та прилади твердотілої електрон. - С. 48-54. - Бібліогр.:3 назви.


Напівпровідниковіприладні структури та сенсори температури, виготовлені на їх основі / Я.С.Буджак // 8-а Міжнар. конф. «Температура 2003» : Тези доп., 17-19 верес. 2003р., Львів. - Л. : Ліга-Прес, 2003. - С. 112.


Термоэлектрическиеэффекты в нитевидных кристаллах германия / Я.С. Буджак, А.О. Дружинин, И.П.Островский, Н.С. Лях // Термоэлектричество. - 2003. - № 1. -С. 37-42. -Библиогр.: 5 назв


Контакти

ІТРЕ, каф. НПЕ, 324 к. 3 н.к., НДЦ «Кристал», тел. 258-21-53, 258-26-27