Відмінності між версіями «Наукова діяльність кафедри радіоелектронних пристроїв та систем»

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: До початків наукової діяльності кафедри можна віднестистворення у 1959 році з ініціати...)
 
 
(Не показані 8 проміжних версій 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
До початків наукової діяльності [[Кафедра радіоелектронних пристроїв та систем|кафедри радіоелектронних пристроїв та систем]] ([[Кафедра радіоелектронних пристроїв та систем|РЕПС]]) можна віднести створення у 1959 році з ініціативи працівників кафедри та її завідувача Г.А.Шевцова науково-дослідного сектору № 2, а згодом науково-дослідного сектору №16.
  
 +
==== Серед основних тематичних напрямів наукових досліджень були: ====
 +
 +
 +
:* електроннаоптика та електронно-променеві прилади;
 +
 +
:* високостабільнігенератори сигналів надвисоких частот;
 +
 +
:* апаратуравимірювання параметрів магнітних та діелектричних матеріалів;
 +
 +
:* надвисокочастотніпристрої та антени;
 +
 +
:* вимірювачізсуву фази;
 +
 +
:* кореляційнівимірювачі сигналів;
 +
 +
:* прогнозуваннянадійності радіоелектронних пристроїв і систем.
 +
 +
==Історія наукових досліджень [[Кафедра радіоелектронних пристроїв та систем|кафедри РЕПС]]==
  
До початків наукової діяльності кафедри можна віднестистворення у 1959 році з ініціативи працівників кафедри та її завідувача Г.А.Шевцова науково-дослідного сектору № 2, а згодом науково-дослідного сектору №16. Серед основних тематичних напрямів наукових досліджень були:
 
•            електроннаоптика та електронно-променеві прилади;
 
•            високостабільнігенератори сигналів надвисоких частот;
 
•            апаратуравимірювання параметрів магнітних та діелектричних матеріалів;
 
•            надвисокочастотніпристрої та антени;
 
•            вимірювачізсуву фази;
 
•            кореляційнівимірювачі сигналів;
 
•            прогнозуваннянадійності радіоелектронних пристроїв і систем.
 
 
Керівниками цих робіт були Г.А. Шевцов, К.С. Гліненко,Є.Ф. Замора, М.К. Плетінка, Е.М. Мушкарден.
 
Керівниками цих робіт були Г.А. Шевцов, К.С. Гліненко,Є.Ф. Замора, М.К. Плетінка, Е.М. Мушкарден.
Дещо згодом актуальною стала проблема надійностірадіоелектронної апаратури. Для львівських підприємств виникла необхідністьпідвищення надійності такого виду масової апаратури, як телевізійні приймачі, атакож, кінескопів, як складових частин (найменш надійних) телевізійнихприймачів.
+
 
У відповідь на цю потребу при кафедрі булоорганізовано лабораторію з прогнозувань довговічності кінескопів, продукованихЛьвівським виробничим об’єднанням «Кінескоп».
+
Дещо згодом актуальною стала проблема надійності радіоелектронної апаратури. Для львівських підприємств виникла необхідність підвищення надійності такого виду масової апаратури, як телевізійні приймачі, а також, кінескопів, як складових частин (найменш надійних) телевізійних приймачів.
Іншим цікавим і плідним напрямком наукових дослідженьу 70-80-х роках XX ст. були пошуки методів розв’язку проблеми введення-виведенняінформації, зокрема для автоматизованих систем наукових досліджень, звикористанням електронно-променевих трубок надвисокої роздільної здатності, якірозроблялися і виготовлялися спеціальним конструкторським бюро ВО «Кінескоп»(тепер Науково-дослідний інститут приймальних електронно-променевих трубок«ЕРОТРОН»). У результаті досліджень, які проводилися під керівництвомК.С.Гліненка, а згодом З.Д.Грицьківа, вдалося розробити високоточні пристроївведення-виведення інформації, які з успіхом конкурували з кращими зарубіжнимизразками.
+
 
Співпраця з ВО «Кінескоп» зародила ще один напрямокдосліджень і розробок — створення унікальної вимірювальної апаратури длядослідження параметрів електронно-променевих трубок. Паралельно розвивавсянапрямок, який можна характеризувати як методи та засоби телебачення, а такожрозроблялися методи вимірювання інформаційних втрат в прецизійних ЕПТ.
+
У відповідь на цю потребу при кафедрі було організовано лабораторію з прогнозувань довговічності кінескопів, продукованих Львівським виробничим об’єднанням «Кінескоп».
Основні теми наукових досліджень та конструкторськихрозробок у цих ділянках: розробка рекомендацій до проектування перших малогабаритнихкінескопів; магнітні відхилювальні системи для перших кінескопів з великимкутом відхилення (900, 1100); фокусувально-відхилювальні комплекси дляпрецизійних ЕПТ у складі сканерів, імітаторів точкових об’єктів системкосмічної орієнтації, пристроїв виведення інформації на носії тощо; монітори наЕПТ високої роздільної здатності; введення напівтонових зображень на основіматричних приладів із зарядовим зв’язком; спеціалізовані функціональніклавіатури, світловий олівець для введення інформації з екрана ЕПТ;відеотелефон; портативний телевізійний приймач на ЕПТ 16ЛК; вимірювальніавтоматизовані комплекси для досліджень параметрів ЕПТ надвисокої роздільноїздатності, вузли і блоки проекційних систем відображення інформації; ефективнімагнітні відхилювальні системи на основі аморфних матеріалів, пристрійультразвукової обробки для лікуванням ран з ускладненнями; прецизійні сканеридля обробки результатів ядерних досліджень; електронні фотонабірні машини дляполіграфії; скануючі оптичні мікроскопи.
+
 
За результатами цих досліджень захистили кандидатськідисертації З.Д. Грицьків, Л.А. Сніцарук, В.І. Шклярський, М.Й. Николишин, азгодом З.Д. Грицьків — докторську дисертацію.
+
Іншим цікавим і плідним напрямком наукових досліджень у 70-80-х роках XX ст. були пошуки методів розв’язку проблеми введення-виведення інформації, зокрема для автоматизованих систем наукових досліджень, з використанням електронно-променевих трубок надвисокої роздільної здатності, які розроблялися і виготовлялися спеціальним конструкторським бюро ВО «Кінескоп»(тепер Науково-дослідний інститут приймальних електронно-променевих трубок «ЕРОТРОН»). У результаті досліджень, які проводилися під керівництвом К.С.Гліненка, а згодом З.Д.Грицьківа, вдалося розробити високоточні пристроївведення-виведення інформації, які з успіхом конкурували з кращими зарубіжнимизразками.
З приходом на кафедру доцента В.П. Бодуноварозпочинаються дослідження та розробки у галузі створення апаратури длягеологічних та океанологічних досліджень, а також апаратури для неруйнівногоконтролю матеріалів та виробів (дефектоскопів). Зразки розробленої апаратури зуспіхом використовувалися для досліджень свердловин Стрийською геофізичноюекспедицією, для досліджень у Тихому та Індійському океанах з борту науковогосудна Академії наук СРСР «Академік Олександр Несмєянов». За результатами цихдосліджень захистили кандидатські дисертації І.І. Блажкевич, Л.Г. Бойчук, О.М.Бєлуха, Я.Г. Притуляк, а згодом В.М. Зибов.
+
 
Під керівництвом доцента М.К. Плетінки, а згодомдоцента Є.Ф. Замори в лабораторії НДС-16 проводилися дослідження та розробкапристроїв надвисоких частот. Вперше в країні були розроблені високостабільнівимірювачі девіацій НВЧ коливань сантиметрового діапазону, які знайшлизастосування при дослідженні окремих вузлів космічної техніки. Для дослідженняпараметрів діелектричних та магнітних матеріалів, які використовувалися длястворення НВЧ вузлів, було розроблено методологію та високоточні вимірювачі уширокому діапазоні частот (0,2...3)ГГц.
+
Співпраця з ВО «Кінескоп» зародила ще один напрямок досліджень і розробок — створення унікальної вимірювальної апаратури для дослідження параметрів електронно-променевих трубок. Паралельно розвивався напрямок, який можна характеризувати як методи та засоби телебачення, а також розроблялися методи вимірювання інформаційних втрат в прецизійних ЕПТ.
На початку 80-х років XX ст. набуває інтенсивногорозвитку напрям досліджень, який у теоретичному плані можна назвати якелектродинаміка та поширення радіохвиль і теорія антен, а в практичному —антенна техніка дециметрових та сантиметрових хвиль. Його очолював завідувачкафедри д-р техн. наук, проф. А.Ф. Чаплін. Цей напрям був надзвичайно пліднимщодо підготовки кадрів вищої кваліфікації — кандидатів технічних наук, арозроблювані зразки антен до сьогодні знаходять різноманітне застосування,зокрема у новітніх системах телекомунікацій. Ось перелік предметів дослідженняу цій галузі: плоскі друковані антени для систем супутникового зв’язку,ребристі антени для засобів мобільного зв’язку, антенні решітки з керованоюдіаграмою напрямленості; математичні та фізичні моделі антен та антеннихсистем; програмні комплекси САПР антен; стаціонарні антени для системмобільного зв’язку; охоронні пристрої на основі витічної хвилі та на основіактивних антен тощо.
+
 
За результатами цих досліджень захистили кандидатськідисертації, О.П. Віньковський, В.В. Гоблик, Л.А Єфанов, Б.В. Коваль, М.Ю.Михайлов, В.І. Оборжицький, М.Й. Павликевич, І.Н. Прудиус, О.В. Самсонюк, Є.М.Ящишин.
+
Основні теми наукових досліджень та конструкторських розробок у цих ділянках: розробка рекомендацій до проектування перших малогабаритних кінескопів; магнітні відхилювальні системи для перших кінескопів з великим кутом відхилення (900, 1100); фокусувально-відхилювальні комплекси дл япрецизійних ЕПТ у складі сканерів, імітаторів точкових об’єктів систем космічної орієнтації, пристроїв виведення інформації на носії тощо; монітори на ЕПТ високої роздільної здатності; введення напівтонових зображень на основі матричних приладів із зарядовим зв’язком; спеціалізовані функціональні клавіатури, світловий олівець для введення інформації з екрана ЕПТ; відеотелефон; портативний телевізійний приймач на ЕПТ 16ЛК; вимірювальні автоматизовані комплекси для досліджень параметрів ЕПТ надвисокої роздільної здатності, вузли і блоки проекційних систем відображення інформації; ефективні магнітні відхилювальні системи на основі аморфних матеріалів, пристрій ультразвукової обробки для лікуванням ран з ускладненнями; прецизійні сканери для обробки результатів ядерних досліджень; електронні фотонабірні машини для поліграфії; скануючі оптичні мікроскопи.
В організованій спільно з Міністерством середньогомашинобудування СРСР галузевій лабораторії ГНДЛ-73 під керівництвом доц. СумикаМ.М. було розроблено ряд радіотехнічних систем спеціального призначення,виробництво яких було освоєне промисловими підприємствами, а самі системизнайшли широке застосування.
+
 
З урахуванням різноплановості виконуваних дослідженьна кафедрі стало під силу виконання комплексних науково-дослідних тадослідно-конструкторських робіт включно з виготовленням зразків апаратури. Цестало підставою для створення при кафедрі науково-дослідного відділурадіотехнічних систем, до складу якого увійшли науково-дослідні лабораторіїНДЛ-2 (зав. лаб. З.Д. Грицьків, згодом В.І. Шклярський), НДЛ-16 (зав. лаб. М.Г.Романюк, згодом Є.М. Ящишин, В.В. Гоблик), організована на основі студентськогопроектно-конструкторського бюро НДЛ-71 (зав. лаб. Я.Г. Братівник), НДЛ-72 (зав.лаб. М.Ю. Михайлов, згодом П.В. Тимощук) та організована спільно зМіністерством середнього машинобудування СРСР галузева лабораторія ГНДЛ-73(зав. лаб. М.Д. Кіселичник). На жаль, зміни що сталися в економіці, не дализмоги на повну силу розгорнути можливості цього об’єднання.
+
За результатами цих досліджень захистили кандидатські дисертації З.Д. Грицьків, Л.А. Сніцарук, В.І. Шклярський, М.Й. Николишин, а згодом З.Д. Грицьків — докторську дисертацію.
Останнє десятиріччя характеризується не лишепродовженням досліджень у більшості зі згаданих вище галузей, але і появоюнових.
+
 
В останні роки наукові дослідження кафедри зосередженіна роботах в двох основних напрямах:
+
З приходом на кафедру доцента В.П. Бодунова розпочинаються дослідження та розробки у галузі створення апаратури для геологічних та океанологічних досліджень, а також апаратури для неруйнівного контролю матеріалів та виробів (дефектоскопів). Зразки розробленої апаратури з успіхом використовувалися для досліджень свердловин Стрийською геофізичною експедицією, для досліджень у Тихому та Індійському океанах з борту наукового судна Академії наук СРСР «Академік Олександр Несмєянов». За результатами цих досліджень захистили кандидатські дисертації І.І. Блажкевич, Л.Г. Бойчук, О.М.Бєлуха, Я.Г. Притуляк, а згодом В.М. Зибов.
•            Створенняметодологічних основ побудови ефективних радіоелектронних систем моніторингуоб’єктів і сцен, зокрема систем з парціальними активними та пасивними каналамиспостереження мікрохвильового діапазону хвиль. Ці роботи виконуються підкерівництвом професора І.Н. Прудиуса. За результатами досліджень розробленіелектродинамічні та статистичні моделі процесів формування зображень системамиз високою роздільною здатністю, методи просторової та вторинної обробкисигналів, оптимізовані електродинамічні інтегровані структури міліметровогодіапазону хвиль просторово-часової і поляризаційної обробки прийнятих полів,розроблені практичні рекомендації з технічної реалізації окремих структурсистем та їх пристроїв. Виконавці робіт плідно співпрацюють зі спеціалістамиЛьвівського науково-дослідного радіотехнічного інституту, СКБ телевізійнихсистем (м. Львів), ДП «Айсберг» (м. Київ) та іншими науковими установами.Розроблена у 2005 році і виготовлена у Львівському науково-дослідномурадіотехнічному інституті антенна решітка для одночасного прийманнярадіосигналів з ортогональними поляризаціями поля знайшла практичнезастосування у створенні малобазової пасивної системи радіотехнічної розвідкиджерел випромінювання. За вказаною тематикою підготували та захистиликандидатські дисертації С.В. Волошиновський, Т.С. Голотяк, А.Т. Синявський,Л.В. Лазько, В.Г. Сторож, В.П. Антонюк, С.В. Маньковський.
+
 
•            Сканувальнателевізійно-оптична мікроскопія для дослідження мікрооб’єктів. За результатамивиконання робіт цього напряму науковими працівниками і інженерами лабораторіїНДЛ-2 (с.н.с. Педаном А.Д., н.с. Любінецькою Б.І., с.н.с. Туркіновим Г.О. підкерівництвом доцента В.І. Шклярського В.І.) розроблено методологію побудови тастворено лабораторний зразок сканувального оптичного мікроскопа на основіелектронно-променевої трубки надвисокої роздільної здатності, який може бутивикористаний для проведення гістологічних, морфологічних, цистологічних талабораторних досліджень в медицині, біології, хімії, в радіоелектроннійпромисловості, при судовій експертизі. За цією тематикою були захищенідисертації Гоєм В., Боженко В., Матієшиним Ю. Для успішного виконання робіт постворенню сканувального мікроскопа виконавці роботи тісно співпрацюють з рядоммедичних установ, в тому числі з Інститутом біології клітини НАНУ (м.Львів),Львівським науково-дослідним інститутом патології крові та трансфузійноїмедицини та Львівським Національним університетом ім. Ів. Франка, Державнимнауково-дослідним інститутом ветеринарних препаратів та кормових добавок,Львівським Національним медичним університетом ім. Д. Галицького та Львівськимнауково-дослідним інститутом електронно-променевих трубок «Еротрон». Розробленоі передано ТЗОВ «Енергоресурсінвест» пристрій для контролю монтажутеплоізоляції теплових труб (2009 р.); розроблено і виготовлено 100 детекторівдефектів стану теплоізоляції тепломереж з живленням від силової мережі ДД1 іпередано у ТЗОВ «Енергоресурсінвест»; розроблено і виготовлено 20 детекторівдефектів стану теплоізоляції тепломереж з автономним живленням ДД2 (2011 р.) іпередано замовнику.
+
Під керівництвом доцента М.К. Плетінки, а згодом доцента Є.Ф. Замори в лабораторії НДС-16 проводилися дослідження та розробка пристроїв надвисоких частот. Вперше в країні були розроблені високостабільні вимірювачі девіацій НВЧ коливань сантиметрового діапазону, які знайшли застосування при дослідженні окремих вузлів космічної техніки. Для дослідження параметрів діелектричних та магнітних матеріалів, які використовувалися для створення НВЧ вузлів, було розроблено методологію та високоточні вимірювачі у широкому діапазоні частот (0,2...3)ГГц.
Окрім основних тематик на кафедрі під керівництвомд-ра техн. наук., професора В.О. Нічоги спільно з працівниками Фізико-механічногоінституту ім. В.Г. Карпенка НАН України, аспірантів кафедри ведуться роботи зрозробки методів та засобів дефектоскопії залізничних рейок.
+
 
Важливим напрямом діяльності працівників, якими керуєд-р техн. наук, професор Б.Є. Рицар, є створення україномовної технічноїтермінології в галузі радіотехніки та зв’язку. Видано у 1994 роціросійсько-український словник з радіоелектроніки (Авт. Рицар Б.Є., СемянистийК.С., Сніцарук Л.А., Кочан І.М.). На даний час підготовлено до виданняукраїнсько-англійський (обсягом 630 с.) та англійсько-український словникирадіотехнічних термінів.
+
На початку 80-х років XX ст. набуває інтенсивного розвитку напрям досліджень, який у теоретичному плані можна назвати як електродинаміка та поширення радіохвиль і теорія антен, а в практичному — антенна техніка дециметрових та сантиметрових хвиль. Його очолював завідувач кафедри д-р техн. наук, проф. А.Ф. Чаплін. Цей напрям був надзвичайно плідним щодо підготовки кадрів вищої кваліфікації — кандидатів технічних наук, а розроблювані зразки антен до сьогодні знаходять різноманітне застосування,зокрема у новітніх системах телекомунікацій. Ось перелік предметів дослідження у цій галузі: плоскі друковані антени для систем супутникового зв’язку, ребристі антени для засобів мобільного зв’язку, антенні решітки з керованою діаграмою напрямленості; математичні та фізичні моделі антен та антенних систем; програмні комплекси САПР антен; стаціонарні антени для систем мобільного зв’язку; охоронні пристрої на основі витічної хвилі та на основіактивних антен тощо.
З 1991 року кафедра є організатором Міжнародної НТКTCSET, яка стала визначною у науковому світі і віднесена до заходів, якупідтримує Міжнародний інститут ІЕЕЕ. Проведено 11 конференцій. За результатаминаукових досліджень працівниками кафедри опубліковано монографії , сотнінаукових статей, одержано ... авторських свідоцтв та патенті навинаходи.Звичайно, вище згадано далеко не всі наукові роботи, що впродовжбільше п’ятдесяти років виконувалися на кафедрі. Більшість з того, що булозроблено, знайшло застосування, перш за все, у замовників, серед яких у різнийчас були провідні науково-дослідні, проектно-конструкторські організації,підприємства радіоелектронного профілю. Серед них, наприклад, Космічнеоб’єднання «Енергія» (Москва), Науково-дослідний радіотехнічний інститут(Москва), Всесоюзний науково-дослідний інститут телебачення (Ленінград),Науково-дослідний інститут електронно-обчислювальних машин (Мінськ), Об’єднанийінститут ядерних досліджень (Дубна), Науково-дослідний інститут «Квант» (Київ),Всесоюзний науково-дослідний інститут електрографії (Вільнюс), Інституткібернетики їм. В.М. Глушкова (Київ), Всесоюзний науково-дослідний Інститутполіграфії (Москва), Інститут обчислювальних машин (Москва), фірма «Діджіталкопірайт технолоджіс» (Швейцарія), Національне космічне агентство України,ЛНДРТІ (Львів), КБ «Південне» тощо, а також ряд інших підприємстврадіоелектронного профілю міста Львова та України.
+
 
 +
За результатами цих досліджень захистили кандидатські дисертації, О.П. Віньковський, В.В. Гоблик, Л.А Єфанов, Б.В. Коваль, М.Ю.Михайлов, В.І. Оборжицький, М.Й. Павликевич, І.Н. Прудиус, О.В. Самсонюк, Є.М.Ящишин.
 +
 
 +
В організованій спільно з Міністерством середньогомашинобудування СРСР галузевій лабораторії ГНДЛ-73 під керівництвом доц. Сумика М.М. було розроблено ряд радіотехнічних систем спеціального призначення,виробництво яких було освоєне промисловими підприємствами, а самі системи знайшли широке застосування.
 +
 
 +
З урахуванням різноплановості виконуваних дослідженьна кафедрі стало під силу виконання комплексних науково-дослідних тадослідно-конструкторських робіт включно з виготовленням зразків апаратури. Це стало підставою для створення при кафедрі науково-дослідного відділу радіотехнічних систем, до складу якого увійшли науково-дослідні лабораторії НДЛ-2 (зав. лаб. З.Д. Грицьків, згодом В.І. Шклярський), НДЛ-16 (зав. лаб. М.Г.Романюк, згодом Є.М. Ящишин, В.В. Гоблик), організована на основі студентського проектно-конструкторського бюро НДЛ-71 (зав. лаб. Я.Г. Братівник), НДЛ-72 (зав.лаб. М.Ю. Михайлов, згодом П.В. Тимощук) та організована спільно з Міністерством середнього машинобудування СРСР галузева лабораторія ГНДЛ-73(зав. лаб. М.Д. Кіселичник). На жаль, зміни що сталися в економіці, не дали змоги на повну силу розгорнути можливості цього об’єднання.
 +
 
 +
Останнє десятиріччя характеризується не лише продовженням досліджень у більшості зі згаданих вище галузей, але і появою нових.
 +
 
 +
==Наукові напрями [[Кафедра радіоелектронних пристроїв та систем|кафедри РЕПС]]==
 +
 
 +
*:ДОСЛІДЖЕННЯ І РОЗРОБКА МЕТОДІВ ТА ЗАСОБІВ ВИЯВЛЕННЯ, АНАЛІЗУ ТА КЛАСИФІКАЦІЇ СКЛАДНИХ НЕСТАЦІОНАРНИХ ВИПАДКОВИХ СИГНАЛІВ СТОСОВНО ЗАДАЧ ТЕХНЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ ОБ’ЄКТІВ, СЕРЕДОВИЩ І СИСТЕМ
 +
 
 +
Науковий керівник – д.т.н., проф. Нічога В.О.
 +
 
 +
У рамках наукового напряму проводяться наступні дослідження: дослідження моделей складних сигналів та їх характеристик; розробка і аналіз методів відбору діагностичних сигналів при компонентних і багатоканальних вимірюваннях магнітних полів збурень дефектів залізничних рейок; розробка структурних схем нових інформаційно-діагностичних систем при компонентній і багатоканальній дефектоскопії рейок; розробка нових методів підвищення ефективності швидкісної магнітної діагностики рейок залізничної колії; проведення досліджень дефектоскопічних сигналів від штучного і реального дефектів на лабораторному стенді;  опрацювання методів виявлення дефектів при магнітодинамічній діагностиці залізничних рейок шляхом використання вейвлет-перетворень та нейронних мереж; аналіз можливості використання штучних нейронних мереж разом неперервним вейвлет-перетворенням для переведення процесу діагностики дефектоскопічних сигналів у півавтоматичний режим.  
 +
 
 +
*:РОЗРОБКА МЕТОДОЛОГІЇ ПОБУДОВИ СИСТЕМ ФОРМУВАННЯ ТА ВІДНОВЛЕННЯ ЗОБРАЖЕНЬ ОБ’ЄКТІВ І СЦЕН
 +
 +
Науковий керівник – д.т.н., проф. Прудиус І.Н.
 +
*:РОЗРОБКА ПРИСТРОЇВ І АНТЕН НВЧ ДІАПАЗОНУ
 +
 
 +
Науковий керівник – д.т.н., проф. Прудиус І.Н.
 +
 
 +
У даних напрямах проводяться наступні дослідження: розв’язок електродинамічних задач при опроміненні об’єктів однорідною та неоднорідною хвилями; побудова електродинамічних, статистичних та імовірнісних моделей процесів формування зображень; створення інтегрованих електродинамічних структур видимого та мікрохвильового радіодіапазонів; побудова методів комплексування даних парціальних каналів систем моніторингу видимого та мікрохвильового діапазонів; дослідження властивостей складних зондувальних сигналів; дослідження методів ефективного використання спектрального діапазону радіо- та телекомунікаційних систем; розробка пристроїв НВЧ і антен систем радіозв’язку та систем захисту об’єктів і територій.
 +
 
 +
*:ОПТИМІЗАЦІЙНІ МЕТОДИ ЛОГІКОВОГО СИНТЕЗУ ЦИФРОВИХ ПРИСТРОЇВ І СИСТЕМ
 +
 +
Науковий керівник – д.т.н., проф. Рицар Б.Є.
 +
 
 +
За цим науковим напрямком дослідження розроблено нові методи: мінімізації логікових функцій на основі – розчеплення кон’юнктермів (програма SPLIT), візерунка (графа) функції та у поліномному теоретико-множинному форматі; розділювальна функційна декомпозиція на основі q-розбиття (програма BRASh) та нерозділювальна функційна декомпозиція на основі p,q-розбиття; кодування підфункцій у задачах синтезу цифрових пристроїв на програмованих логікових пристроях; виявлення та розпізнавання типів симетрії у логікових функціях; виявлення неістотних змінних у заданих функціях і їх системах; декомпозиційного клонування і симетрування функцій та ортогоналізації кон’юнктермів для різних оптимізаційних задач логікового синтезу цифрових пристроїв; теоретико-множинне диференцювання та визначення логікових похідних різних типів і порядків для задач тестування та виявлення помилок у цифрових пристроях і системах.
 +
 
 +
*:СИМВОЛЬНИЙ АНАЛІЗ ТА ОПТИМІЗАЦІЯ ЛІНІЙНИХ ПАРАМЕТРИЧНИХ КІЛ
 +
 
 +
Науковий керівник – д.т.н., проф. Шаповалов Ю.І.
 +
 
 +
У рамках наукового напряму проводяться наступні дослідження: аналіз та оптимізація лінійних параметричних кіл у частотній області; оцінка асимптотичної стійкості лінійних параметричних кіл; побудова моделей параметричних елементів у вигляді незалежних та керованих джерел чи параметричних двополюсників; побудова моделей лінійних параметричних кіл у вигляді систем лінійних алгебраїчних рівнянь;  дослідження лінійних параметричних кіл у часовій області.
 +
 
 +
*:РОЗВИТОК ТЕОРІЇ, СХЕМОТЕХНІКИ ТА МЕТОДІВ ПРОЕКТУВАННЯ ЛІНІЙНИХ ВЗАЄМНИХ ПРИСТРОЇВ НАДВИСОКОЇ ЧАСТОТИ У ІНТЕГРОВАНОМУ ВИКОНАННІ
 +
 
 +
Науковий керівник – д.т.н., доц. Оборжицький В.І.
 +
 
 +
У рамках наукового напряму проводяться наступні дослідження: розробка та дослідження нових схемних рішень пристроїв розподілу потужності НВЧ сигналу та розробка методів їх розрахунку; розробка та дослідження нових схемних рішень НВЧ пристроїв з дискретною зміною стану та розробка методів їх розрахунку; розробка та дослідження НВЧ пристроїв з можливість роботи у двох робочих смугах частот різних телекомунікаційних стандартів.
 +
 
 +
*:РАДІОХВИЛЬОВІ СЕНСОРИ НА ОСНОВІ ІНТЕГРОВАНИХ АНТЕН-АВТОГЕНЕРАТОРІВ
 +
 
 +
Науковий керівник – к.т.н., доц. Сторож В.Г.
 +
 
 +
У рамках наукового напряму проводяться наступні дослідження: розроблення нових схемно-конструкторських рішень для реалізації радіохвильових сенсорів на основі інтегрованих антен-автогенераторів; розроблення способів формування та обробки інформаційного сигналу в одночастотних та багаточастотних радіохвильових сенсорах на основі інтегрованих антен-автогенераторів з метою визначення швидкості та напрямку переміщення рухомих об’єктів; підвищення чутливості та керування формою чутливої зони радіохвильових сенсорів для покращення надійнісних характеристик.
 +
 
 +
Важливим напрямом діяльності працівників, якими керує д-р техн. наук, професор Б.Є. Рицар, є створення україномовної технічної термінології в галузі радіотехніки та зв’язку. Видано у 1994 році російсько-український словник з радіоелектроніки (Авт. Рицар Б.Є., Семянистий К.С., Сніцарук Л.А., Кочан І.М.). На даний час підготовлено до видання українсько-англійський (обсягом 630 с.) та англійсько-український словники радіотехнічних термінів.
 +
 
 +
З 1991 року кафедра є організатором Міжнародної НТК TCSET, яка стала визначною у науковому світі і віднесена до заходів, яку підтримує Міжнародний інститут ІЕЕЕ. Проведено 16 конференцій. За результатами наукових досліджень працівниками кафедри опубліковано монографії, сотні наукових статей, одержано 50 авторських свідоцтв та патентів на винаходи.
 +
 
 +
Більшість з того, що було зроблено впродовж більше п’ятдесяти років на кафедрі, знайшло застосування, перш за все, у замовників, серед яких у різний час були провідні науково-дослідні, проектно-конструкторські організації,підприємства радіоелектронного профілю. Серед них, наприклад, Космічне об’єднання «Енергія» (Москва), Науково-дослідний радіотехнічний інститут(Москва), Всесоюзний науково-дослідний інститут телебачення (Ленінград), Науково-дослідний інститут електронно-обчислювальних машин (Мінськ), Об’єднаний інститут ядерних досліджень (Дубна), Науково-дослідний інститут «Квант» (Київ),Всесоюзний науково-дослідний інститут електрографії (Вільнюс), Інститут кібернетики їм. В.М. Глушкова (Київ), Всесоюзний науково-дослідний Інститут поліграфії (Москва), Інститут обчислювальних машин (Москва), фірма «Діджітал копірайт технолоджіс» (Швейцарія), Національне космічне агентство України, ЛНДРТІ (Львів), КБ «Південне» тощо, а також ряд інших підприємств радіоелектронного профілю міста Львова та України.
 +
 
 +
[[Кафедра радіоелектронних пристроїв та систем|Повернутися до основної статті]]
 +
[[Категорія: Кафедра радіоелектронних пристроїв та систем]]

Поточна версія на 12:46, 25 березня 2020

До початків наукової діяльності кафедри радіоелектронних пристроїв та систем (РЕПС) можна віднести створення у 1959 році з ініціативи працівників кафедри та її завідувача Г.А.Шевцова науково-дослідного сектору № 2, а згодом науково-дослідного сектору №16.

Серед основних тематичних напрямів наукових досліджень були:

  • електроннаоптика та електронно-променеві прилади;
  • високостабільнігенератори сигналів надвисоких частот;
  • апаратуравимірювання параметрів магнітних та діелектричних матеріалів;
  • надвисокочастотніпристрої та антени;
  • вимірювачізсуву фази;
  • кореляційнівимірювачі сигналів;
  • прогнозуваннянадійності радіоелектронних пристроїв і систем.

Історія наукових досліджень кафедри РЕПС

Керівниками цих робіт були Г.А. Шевцов, К.С. Гліненко,Є.Ф. Замора, М.К. Плетінка, Е.М. Мушкарден.

Дещо згодом актуальною стала проблема надійності радіоелектронної апаратури. Для львівських підприємств виникла необхідність підвищення надійності такого виду масової апаратури, як телевізійні приймачі, а також, кінескопів, як складових частин (найменш надійних) телевізійних приймачів.

У відповідь на цю потребу при кафедрі було організовано лабораторію з прогнозувань довговічності кінескопів, продукованих Львівським виробничим об’єднанням «Кінескоп».

Іншим цікавим і плідним напрямком наукових досліджень у 70-80-х роках XX ст. були пошуки методів розв’язку проблеми введення-виведення інформації, зокрема для автоматизованих систем наукових досліджень, з використанням електронно-променевих трубок надвисокої роздільної здатності, які розроблялися і виготовлялися спеціальним конструкторським бюро ВО «Кінескоп»(тепер Науково-дослідний інститут приймальних електронно-променевих трубок «ЕРОТРОН»). У результаті досліджень, які проводилися під керівництвом К.С.Гліненка, а згодом З.Д.Грицьківа, вдалося розробити високоточні пристроївведення-виведення інформації, які з успіхом конкурували з кращими зарубіжнимизразками.

Співпраця з ВО «Кінескоп» зародила ще один напрямок досліджень і розробок — створення унікальної вимірювальної апаратури для дослідження параметрів електронно-променевих трубок. Паралельно розвивався напрямок, який можна характеризувати як методи та засоби телебачення, а також розроблялися методи вимірювання інформаційних втрат в прецизійних ЕПТ.

Основні теми наукових досліджень та конструкторських розробок у цих ділянках: розробка рекомендацій до проектування перших малогабаритних кінескопів; магнітні відхилювальні системи для перших кінескопів з великим кутом відхилення (900, 1100); фокусувально-відхилювальні комплекси дл япрецизійних ЕПТ у складі сканерів, імітаторів точкових об’єктів систем космічної орієнтації, пристроїв виведення інформації на носії тощо; монітори на ЕПТ високої роздільної здатності; введення напівтонових зображень на основі матричних приладів із зарядовим зв’язком; спеціалізовані функціональні клавіатури, світловий олівець для введення інформації з екрана ЕПТ; відеотелефон; портативний телевізійний приймач на ЕПТ 16ЛК; вимірювальні автоматизовані комплекси для досліджень параметрів ЕПТ надвисокої роздільної здатності, вузли і блоки проекційних систем відображення інформації; ефективні магнітні відхилювальні системи на основі аморфних матеріалів, пристрій ультразвукової обробки для лікуванням ран з ускладненнями; прецизійні сканери для обробки результатів ядерних досліджень; електронні фотонабірні машини для поліграфії; скануючі оптичні мікроскопи.

За результатами цих досліджень захистили кандидатські дисертації З.Д. Грицьків, Л.А. Сніцарук, В.І. Шклярський, М.Й. Николишин, а згодом З.Д. Грицьків — докторську дисертацію.

З приходом на кафедру доцента В.П. Бодунова розпочинаються дослідження та розробки у галузі створення апаратури для геологічних та океанологічних досліджень, а також апаратури для неруйнівного контролю матеріалів та виробів (дефектоскопів). Зразки розробленої апаратури з успіхом використовувалися для досліджень свердловин Стрийською геофізичною експедицією, для досліджень у Тихому та Індійському океанах з борту наукового судна Академії наук СРСР «Академік Олександр Несмєянов». За результатами цих досліджень захистили кандидатські дисертації І.І. Блажкевич, Л.Г. Бойчук, О.М.Бєлуха, Я.Г. Притуляк, а згодом В.М. Зибов.

Під керівництвом доцента М.К. Плетінки, а згодом доцента Є.Ф. Замори в лабораторії НДС-16 проводилися дослідження та розробка пристроїв надвисоких частот. Вперше в країні були розроблені високостабільні вимірювачі девіацій НВЧ коливань сантиметрового діапазону, які знайшли застосування при дослідженні окремих вузлів космічної техніки. Для дослідження параметрів діелектричних та магнітних матеріалів, які використовувалися для створення НВЧ вузлів, було розроблено методологію та високоточні вимірювачі у широкому діапазоні частот (0,2...3)ГГц.

На початку 80-х років XX ст. набуває інтенсивного розвитку напрям досліджень, який у теоретичному плані можна назвати як електродинаміка та поширення радіохвиль і теорія антен, а в практичному — антенна техніка дециметрових та сантиметрових хвиль. Його очолював завідувач кафедри д-р техн. наук, проф. А.Ф. Чаплін. Цей напрям був надзвичайно плідним щодо підготовки кадрів вищої кваліфікації — кандидатів технічних наук, а розроблювані зразки антен до сьогодні знаходять різноманітне застосування,зокрема у новітніх системах телекомунікацій. Ось перелік предметів дослідження у цій галузі: плоскі друковані антени для систем супутникового зв’язку, ребристі антени для засобів мобільного зв’язку, антенні решітки з керованою діаграмою напрямленості; математичні та фізичні моделі антен та антенних систем; програмні комплекси САПР антен; стаціонарні антени для систем мобільного зв’язку; охоронні пристрої на основі витічної хвилі та на основіактивних антен тощо.

За результатами цих досліджень захистили кандидатські дисертації, О.П. Віньковський, В.В. Гоблик, Л.А Єфанов, Б.В. Коваль, М.Ю.Михайлов, В.І. Оборжицький, М.Й. Павликевич, І.Н. Прудиус, О.В. Самсонюк, Є.М.Ящишин.

В організованій спільно з Міністерством середньогомашинобудування СРСР галузевій лабораторії ГНДЛ-73 під керівництвом доц. Сумика М.М. було розроблено ряд радіотехнічних систем спеціального призначення,виробництво яких було освоєне промисловими підприємствами, а самі системи знайшли широке застосування.

З урахуванням різноплановості виконуваних дослідженьна кафедрі стало під силу виконання комплексних науково-дослідних тадослідно-конструкторських робіт включно з виготовленням зразків апаратури. Це стало підставою для створення при кафедрі науково-дослідного відділу радіотехнічних систем, до складу якого увійшли науково-дослідні лабораторії НДЛ-2 (зав. лаб. З.Д. Грицьків, згодом В.І. Шклярський), НДЛ-16 (зав. лаб. М.Г.Романюк, згодом Є.М. Ящишин, В.В. Гоблик), організована на основі студентського проектно-конструкторського бюро НДЛ-71 (зав. лаб. Я.Г. Братівник), НДЛ-72 (зав.лаб. М.Ю. Михайлов, згодом П.В. Тимощук) та організована спільно з Міністерством середнього машинобудування СРСР галузева лабораторія ГНДЛ-73(зав. лаб. М.Д. Кіселичник). На жаль, зміни що сталися в економіці, не дали змоги на повну силу розгорнути можливості цього об’єднання.

Останнє десятиріччя характеризується не лише продовженням досліджень у більшості зі згаданих вище галузей, але і появою нових.

Наукові напрями кафедри РЕПС

  • ДОСЛІДЖЕННЯ І РОЗРОБКА МЕТОДІВ ТА ЗАСОБІВ ВИЯВЛЕННЯ, АНАЛІЗУ ТА КЛАСИФІКАЦІЇ СКЛАДНИХ НЕСТАЦІОНАРНИХ ВИПАДКОВИХ СИГНАЛІВ СТОСОВНО ЗАДАЧ ТЕХНЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ ОБ’ЄКТІВ, СЕРЕДОВИЩ І СИСТЕМ

Науковий керівник – д.т.н., проф. Нічога В.О.

У рамках наукового напряму проводяться наступні дослідження: дослідження моделей складних сигналів та їх характеристик; розробка і аналіз методів відбору діагностичних сигналів при компонентних і багатоканальних вимірюваннях магнітних полів збурень дефектів залізничних рейок; розробка структурних схем нових інформаційно-діагностичних систем при компонентній і багатоканальній дефектоскопії рейок; розробка нових методів підвищення ефективності швидкісної магнітної діагностики рейок залізничної колії; проведення досліджень дефектоскопічних сигналів від штучного і реального дефектів на лабораторному стенді; опрацювання методів виявлення дефектів при магнітодинамічній діагностиці залізничних рейок шляхом використання вейвлет-перетворень та нейронних мереж; аналіз можливості використання штучних нейронних мереж разом неперервним вейвлет-перетворенням для переведення процесу діагностики дефектоскопічних сигналів у півавтоматичний режим.

  • РОЗРОБКА МЕТОДОЛОГІЇ ПОБУДОВИ СИСТЕМ ФОРМУВАННЯ ТА ВІДНОВЛЕННЯ ЗОБРАЖЕНЬ ОБ’ЄКТІВ І СЦЕН

Науковий керівник – д.т.н., проф. Прудиус І.Н.

  • РОЗРОБКА ПРИСТРОЇВ І АНТЕН НВЧ ДІАПАЗОНУ

Науковий керівник – д.т.н., проф. Прудиус І.Н.

У даних напрямах проводяться наступні дослідження: розв’язок електродинамічних задач при опроміненні об’єктів однорідною та неоднорідною хвилями; побудова електродинамічних, статистичних та імовірнісних моделей процесів формування зображень; створення інтегрованих електродинамічних структур видимого та мікрохвильового радіодіапазонів; побудова методів комплексування даних парціальних каналів систем моніторингу видимого та мікрохвильового діапазонів; дослідження властивостей складних зондувальних сигналів; дослідження методів ефективного використання спектрального діапазону радіо- та телекомунікаційних систем; розробка пристроїв НВЧ і антен систем радіозв’язку та систем захисту об’єктів і територій.

  • ОПТИМІЗАЦІЙНІ МЕТОДИ ЛОГІКОВОГО СИНТЕЗУ ЦИФРОВИХ ПРИСТРОЇВ І СИСТЕМ

Науковий керівник – д.т.н., проф. Рицар Б.Є.

За цим науковим напрямком дослідження розроблено нові методи: мінімізації логікових функцій на основі – розчеплення кон’юнктермів (програма SPLIT), візерунка (графа) функції та у поліномному теоретико-множинному форматі; розділювальна функційна декомпозиція на основі q-розбиття (програма BRASh) та нерозділювальна функційна декомпозиція на основі p,q-розбиття; кодування підфункцій у задачах синтезу цифрових пристроїв на програмованих логікових пристроях; виявлення та розпізнавання типів симетрії у логікових функціях; виявлення неістотних змінних у заданих функціях і їх системах; декомпозиційного клонування і симетрування функцій та ортогоналізації кон’юнктермів для різних оптимізаційних задач логікового синтезу цифрових пристроїв; теоретико-множинне диференцювання та визначення логікових похідних різних типів і порядків для задач тестування та виявлення помилок у цифрових пристроях і системах.

  • СИМВОЛЬНИЙ АНАЛІЗ ТА ОПТИМІЗАЦІЯ ЛІНІЙНИХ ПАРАМЕТРИЧНИХ КІЛ

Науковий керівник – д.т.н., проф. Шаповалов Ю.І.

У рамках наукового напряму проводяться наступні дослідження: аналіз та оптимізація лінійних параметричних кіл у частотній області; оцінка асимптотичної стійкості лінійних параметричних кіл; побудова моделей параметричних елементів у вигляді незалежних та керованих джерел чи параметричних двополюсників; побудова моделей лінійних параметричних кіл у вигляді систем лінійних алгебраїчних рівнянь; дослідження лінійних параметричних кіл у часовій області.

  • РОЗВИТОК ТЕОРІЇ, СХЕМОТЕХНІКИ ТА МЕТОДІВ ПРОЕКТУВАННЯ ЛІНІЙНИХ ВЗАЄМНИХ ПРИСТРОЇВ НАДВИСОКОЇ ЧАСТОТИ У ІНТЕГРОВАНОМУ ВИКОНАННІ

Науковий керівник – д.т.н., доц. Оборжицький В.І.

У рамках наукового напряму проводяться наступні дослідження: розробка та дослідження нових схемних рішень пристроїв розподілу потужності НВЧ сигналу та розробка методів їх розрахунку; розробка та дослідження нових схемних рішень НВЧ пристроїв з дискретною зміною стану та розробка методів їх розрахунку; розробка та дослідження НВЧ пристроїв з можливість роботи у двох робочих смугах частот різних телекомунікаційних стандартів.

  • РАДІОХВИЛЬОВІ СЕНСОРИ НА ОСНОВІ ІНТЕГРОВАНИХ АНТЕН-АВТОГЕНЕРАТОРІВ

Науковий керівник – к.т.н., доц. Сторож В.Г.

У рамках наукового напряму проводяться наступні дослідження: розроблення нових схемно-конструкторських рішень для реалізації радіохвильових сенсорів на основі інтегрованих антен-автогенераторів; розроблення способів формування та обробки інформаційного сигналу в одночастотних та багаточастотних радіохвильових сенсорах на основі інтегрованих антен-автогенераторів з метою визначення швидкості та напрямку переміщення рухомих об’єктів; підвищення чутливості та керування формою чутливої зони радіохвильових сенсорів для покращення надійнісних характеристик.

Важливим напрямом діяльності працівників, якими керує д-р техн. наук, професор Б.Є. Рицар, є створення україномовної технічної термінології в галузі радіотехніки та зв’язку. Видано у 1994 році російсько-український словник з радіоелектроніки (Авт. Рицар Б.Є., Семянистий К.С., Сніцарук Л.А., Кочан І.М.). На даний час підготовлено до видання українсько-англійський (обсягом 630 с.) та англійсько-український словники радіотехнічних термінів.

З 1991 року кафедра є організатором Міжнародної НТК TCSET, яка стала визначною у науковому світі і віднесена до заходів, яку підтримує Міжнародний інститут ІЕЕЕ. Проведено 16 конференцій. За результатами наукових досліджень працівниками кафедри опубліковано монографії, сотні наукових статей, одержано 50 авторських свідоцтв та патентів на винаходи.

Більшість з того, що було зроблено впродовж більше п’ятдесяти років на кафедрі, знайшло застосування, перш за все, у замовників, серед яких у різний час були провідні науково-дослідні, проектно-конструкторські організації,підприємства радіоелектронного профілю. Серед них, наприклад, Космічне об’єднання «Енергія» (Москва), Науково-дослідний радіотехнічний інститут(Москва), Всесоюзний науково-дослідний інститут телебачення (Ленінград), Науково-дослідний інститут електронно-обчислювальних машин (Мінськ), Об’єднаний інститут ядерних досліджень (Дубна), Науково-дослідний інститут «Квант» (Київ),Всесоюзний науково-дослідний інститут електрографії (Вільнюс), Інститут кібернетики їм. В.М. Глушкова (Київ), Всесоюзний науково-дослідний Інститут поліграфії (Москва), Інститут обчислювальних машин (Москва), фірма «Діджітал копірайт технолоджіс» (Швейцарія), Національне космічне агентство України, ЛНДРТІ (Львів), КБ «Південне» тощо, а також ряд інших підприємств радіоелектронного профілю міста Львова та України.

Повернутися до основної статті