Науково-методичні видання кафедри деталей машин

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Перейти до: навігація, пошук

Методичні вказівки

Монографії

Кіндрацький Б. І., Сулим Г. Т.. Раціональне проектування машинобудівних конструкцій

Кіндрацький Б. І., Сулим Г. Т. Раціональне проектування машинобудівних конструкцій

Кіндрацький Б. І., Сулим Г. Т. К 412 Раціональне проектування машинобудівних конструкцій: Монографія. — Львів: КІНПАТРІ ЛТД, 2003. — 280 с. ISBN 966-95090-7-6

У монографії викладено основи раціонального проектування машинобудівних конструкцій з використанням методів скалярної та векторної оптимізацій. Вперше запропоновані й реалізовані концепція та методи багатокритеріального структурно-параметричного синтезу машинобудівних конструкцій за заданими характеристиками в умовах визначеності та невизначеності ситуації. Наведені приклади їх застосування для проектування металоконструкції модуля лінійного переміщення, кулачкової запобіжної муфти і пневматичного приводу.

Для наукових працівників, аспірантів, інженерів та фахівців у галузі машинобудування. Іл. 60. Табл. 11. Бібліогр.: 124 назв.

Є. В. Харченко.. Динамические процессы бурових установок

Є. В. Харченко.. Динамические процессы бурових установок

Монографія - Львів: Свит. 1991.- 176 с. ISBN 5-11-000883-3

В монографії викладено методи аналізу динамічних процесів бурових установок, які дозволяють в комплексі досліджувати електромагнітні коливання в привідних двигунах; механічні коливання обладнання, висотних металоконструкцій і колони бурильних труб; гідродинамічні явища в потоці промивної рідини. При побудові математичних моделей використані континуально-дискретні розрахункові схеми, враховані нелінійні властивості коливальних систем. Розглянуто режими роботи бурових установок при опускально-піднімальних операціях, заглибленні та промивання скважини, звільнення прихопленої колони.

Для наукових та інженерно-технічних працівників, які займаються проектуванням і експлуатацією бурових установок, викладачів та студентів вузів.

Калинин С. Г., Малащенко В. А.. Динамика механизмов при подъеме высотных сооружений

Монографія – Львов: Вища школа. Изд-во при Львов. Ун-те, 1981. – 1008 с.

У монографії вперше викладені питання динаміки підіймання бурових вишок, колон, опор і т.п., зібраних у горизонтальному положенні на поверхні землі. Розглянуто частотні характеристики й динамічні навантаження механізму підйому як пружної системи, що складається з металоконструкцій і канатів. Докладно проаналізована кінематика механізму підйому. Розроблено методи дослідження динаміки підіймання висотних споруджень за допомогою аналогових обчислювальних машин, наведені приклади їхнього практичного використання при вивченні подібних систем. Для фахівців, що займаються проектуванням і експлуатацією механізмів підіймання висотних споруджень, зібраних у горизонтальному положенні.

Підручники та посібники

Кіндрацький Б. І. К 412 Теорія механізмів і машин. Лабораторний практикум

Навч. посібник. — Львів: КІНПАТРІ ЛТД, 2008. — 128 с.

ISBN 978-966-7585-00-6

Навчальний посібник побудований відповідно до вимог Європейської кредитно-трансферної системи (ЕСТS). Матеріал поділений на змістові модулі, які охоплюють головні розділи курсу теорії механізмів і машин. Лабораторні роботи згруповані тематично та містять теоретичні відомості, опис лабораторних установок, порядок виконання робіт, зміст звіту, питання для самоконтролю й задачі для підготовки до виконання відповідної роботи. У додатку наведені відповіді до задач, глосарій термінів та означень, довідковий матеріал.

Посібник призначений для студентів та викладачів вищих навчальних закладів.

Іл. 89. Табл. 18. Бібліогр.: 12.


Малащенко В. О., Янків В. В. Деталі машин. Курсове проектування: Навчальний посібник . - 3-тє видання, стереотипне. - Львів: "Новий Світ-2000", 2007. - 252 с.

ISBN 966-7827-35-6

Викладено матеріали стосовно завдань, основних вимог і послідовності курсового проектування деталей машин. Подано приклади розрахунків і конструювання зубчастих, черв'ячних, пасових і ланцюгових передач. Третій розділ посібника містить необхідний довідковий матеріал для курсового проектування.

Посібник призначений для студентів всіх спеціальностей, які виконують контрольні роботи та курсове проектування з деталей машин.


Малащеико В.О. МІ 82 Муфти приводів. Конструкції та приклади розрахунків

Навч. посібник -Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2006. - 196с.

I5ВN 966-553^97-1

Викладено загальні основи, конструкції та приклади розрахунків механічних муфт, що застосовуються як у загальному, так і спеціальному машинобудуванні. Поряд із поширеними різновидами розглянуто сучасніші конструкції муфт. Наведено необхідний матеріал для проектування механічних, електромагнітних і шинно-пневматичних муфт.

Навчальний посібник призначено для студентів вищих навчальних закладів Івженерно-технічних спеціальностей, які вивчають конструкції та методи розрахунків муфт і виконують курсове проектування з деталей машин та інших споріднених дисциплін. Він може бути корисним для інженерного проектування муфт і проведення наукової роботи зі студентами та аспірантами.


Кіндрацький Б. І. К 412 Основи раціонального проектування машинобудівних конструкцій

Навч. посібник. — Львів: КІНПАТРІ ЛТД, 2005. — 200 с.

ISBN 966-95090-9-2

У навчальному посібнику подані основи раціонального проектування машинобудівних конструкцій — деталей машин, механізмів, металоконструкцій тощо. Значну увагу приділено методам параметричної оптимізації з використанням комп’ютера, зокрема пакета Optimization Toolbox у середовищі MATLAB 5.3.1. Розглянуті сучасні методи й алгоритми структурного та параметричного синтезів, наведені приклади їх реалізації. Вперше описана концепція та метод багатокритеріального структурно-параметричного синтезу машинобудівних конструкцій за заданими характеристиками.

Розрахований на студентів інженерних спеціальностей вищих навчальних закладів, аспірантів, викладачів, науковців та інженерів.

Іл. 48. Табл. 11. Бібліогр.: 32 назв.


Малащенко В.О., Янків В.В. М 38 Деталі машин Курсове проектування: Навчальний посібник . -Львів: "Новий Світ-2000", 2004. - 232 с.

18ВN 966-7827-35-6

Викладено матеріали стосовно завдань, основних вимог і послідовності курсового проектування деталей машин. Подано приклади розрахунків і конструювання зубчастих, черв'ячних, пасових і ланцюгових передач. Третій розділ посібника містить необхідний довідковий матеріал для курсового проектування

Посібник призначений для студентів всіх спеціальностей, які виконують контрольні роботи та курсове проектування з деталей машин.


В.Т. Павлище, Є.В. Харченко, А.Ф. Барвінський, Ю.Г. Гаршнєв. П759 Прикладна механіка. Навчальний посібник . /За ред. В.Т. Павлище. ~ Львів: "Інтелект-Захід", 2004. — 368 с.

І5ВК 966-7597-39-3

У навчальному посібнику викладено основи розрахунків для забезпечення функціональної здатності елементів технічних об'єктів (міцності, жорсткості, стійкості, триботехніки) та наведено конструкції елементів загального призначення в технічних об'єктах з основами їхніх прикладних розрахунків та конструювання.

Для студентів вищих навчальних закладів, які набувають фах з технічних напрямів підготовки (дисципліни "Прикладна механіка", "Технічна механіка").


Павлище В. Т. П12 Основи конструювання та розрахунок деталей машин

Підруч. — 2-е вид. перероб. — Львів: Афіша, 2003. — 560 с.

I8ВN 966-8013-58-1

Викладено загальні основи конструювання і розрахунку деталей та окремих елементів машин загального призначення. Розглянуто методи розрахунків з'єднань деталей і пружних елементів, механічних передач, валів та їхніх опор, а також подано основи конструювання приводів машин.

Для студентів вищих навчальних закладів, що навчаються за інженерно-технічними спеціальностями (дисципліна «Деталі машин і основи конструювання»)

Чернець М., Скварок Ю., Опеляк М., Кіндрацький Б.

Ч 49 Дослідження механізмів та триботехнічних систем

Навч. посібник. — Дрогобич: Коло, 2003. — 440 с.

ISBN 966-7996-33-6

Розглянуто методи дослідження основних видів механізмів: важільних, зубчастих, кулачкових. Для зубчастих передач подано застосовувані в сучасному машинобудуванні види зачеплень. Також представлено аналіз і дослідження сучасних поколінь маніпуляторів і робототехнічних пристроїв. Наведено опис явищ тертя та зношування, їхні закономірності та способи зниження, основи математичного моделювання зношування. Ґрунтовно розглянуто методи дослідження тертя і зношування поширених трибологічних систем різного виду.

Посібник призначений для студентів механічних спеціальностей вищих навчальних технічних закладів різних рівнів акредитації та інженерно-педагогічних факультетів педагогічних університетів. Іл. 404. Табл. 11. Бібліогр.: 22 назв.


В.Т. Павлище, Я. Я. Данило Різьби, різьбові з'єднання та кріпильні деталі

Довідник. - Львів: Національний університет „Львівська політехніка" Інформаціпно-видавничий центр „ІНТЕЛЕКТ +" Інституту післядииломної освіти), „Інтелект-Захід", 2001.- 239с.

I5ВN 966-7597-24-5

У довіднику викладено загальну характеристику кріпильних і ходових різьб, наведено їхні геометричні параметри, позначення та галузі застосування. Подана інформація про найрізноманітніші різьбові кріпильні деталі, їхню форму та розміри, позначення і зображення в технічній документації, а також про конструктивні елементи з'єднань різьбовими кріпильними деталями, з'єднання труб фітингами та про розрахунки на міцність різьбових з'єднань.

Довідник розрахований на інженерyо-технічних працівників різних галузей промисловості, студентів вищих технічних закладів освіти та кваліфікованих працівників виробничої сфери.

В.Т. Павлище Підшипники кочення: Основні параметри, конструкції опор, змащування, ущільнення та розрахунки ресурсу. - Львів: Національний університет „Львівська політехніка" (Інформаційно-видавничий центр „ІНТЕЛЕКТ+" Інституту підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів), „Інтелект-Захід", 2001.- 148 с.

І5ВМ 966-7597-22-9

У Довіднику викладено відомості про основні параметри і розміри універсальних підшипників кочення, наведено варіанти конструкцій опор з підшипниками, рекомендації щодо змащування та ущільнення, а також принципи розрахунку ресурсу підшипників кочення.

Для інженерно-технічних працівників різних галузей промисловості і студентів вищих закладів освіти, що оволодівають спеціальностями машино- та приладобудівного профілю.


Малащенко В.О., Павлище В.Т. Деталі машин. Збірник завдань та прикладів розрахунків . - Львів: Видавництво Державного університету "Львівська політехніка", 1999. - 116 с.

ISВN 966-553-140-9

У збірнику наведено завдання для виконання контрольних робіт, модульних контролів і практичних занять З дисциплін "Деталі машин", «Прикладна механіка» та інших споріднених курсів. У другому розділі подано приклади розрахунків з основних розділів деталей машин. Крім того, наведено короткі рекомендації з теоретичного та практичного вивчення цих дисциплін. Посібник призначений для студентів механічних спеціальностей.


  1. В.О.Малащенко, В.Т.Павлище. Деталі машин. Збірник завдань та приклади розрахунків. – Львів: Видавництво Державного університету „Львівська політехніка”, 1999. – 116 с.
  1. Курсове проектування деталей машин. Методичні вказівки до виконання курсових проектів з курсів „Деталі машин”, „Основи конструювань машин”, „Прикладна механіка” для студентів інженерно-технічних спеціальностей/Упор. Ю.Г.Гаршнєв , В.І. Виноградов. – Львів: ЛПІ, 1993. – 49 с.
  2. Регулювання колодкового гальма з коротко ходовим електромагнітом: Методичні вказівки до виконання лабораторного роботи для студентів спеціальності „Колісні та гусеничні транспортні машини” з дисципліни „Мобільні навантажувально-розвантажувальні засоби”/Укл.: В.М.Віннік, В.М.Гелетій, Ю.Г.Собров. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2001. – 8 с.
  3. Визначення теоретичних параметрів колодкового гальма з електрогідроштовхачем: Методичні вказівки до виконання лабораторного роботи для студентів спеціальності „Колісні та гусеничні транспортні машини” з дисципліни „Мобільні навантажувально-розвантажувальні засоби”/Укл.: В.М.Віннік, Ю.Г.Собров. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2001. – 8 с.
  4. Розрахунок на міцність циліндричних зубчастих передач. Приклад розрахунку: Методичні вказівки до виконання курсових проектів і РГР з курсів „Деталі машин”, „Основи конструювання машин”, „Прикладна механіка” для студентів інженерно-технічних спеціальностей /Укл. В.І.Віноградов, Ю.Г.Соборов. – Львів: Видавництво ДУ „Львівська політехніка”, 1999. – 18 с.
  5. Визначення залежності між моментом і осьовою силою в гвинтовій парі. Методичні вказівки до лабораторної роботи для студентів напрямів підготовки інженерна механіка та хімічна інженерія з дисциплін “Деталі машин”, “Прикладна механіка”. Автори: Гелетій В.М., Шандрівський А.Г., Данило Я.Я.
  6. Кріпильні деталі, їх конструкція та ідентифікація. Методичні вказівки до лабораторної роботи для студентів напрямів підготовки інженерна механіка та хімічна інженерія з дисциплін “Деталі машин”, “Прикладна механіка”. Автори: Гелетій В.М., Шандрівський А.Г., Данило Я.Я.
  7. Розрахунок статично визначеної балки на згин. Методичні вказівки і завдання для розрахунково-практичної роботи для студентів напрямів підготовки: Хімічна інженерія, Екологія, Електромеханіка з дисциплін “Прикладна механіка”, “Основи механіки”. Автори: Гелетій В.М., Шандрівський А.Г.- 2005 - 12 c.
  8. Проектування муфт приводів: методичні вказівки до виконання курсового проектування з дисципліни „Деталі машин” для студентів очної та заочної форм навчання інженерно-технічних спеціальностей/ Укл. В.О.Малащенко, В.Т. Павлище. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2001. – 32 с.
  9. Аналіз плоских важільних механізмів: Методичні рекомендації і завдання до розрахунково графічної роботи з курсу „Теорія механізмів та машин” для студентів базового напрямку 6.0902 „Інженерна механіка” /Укл.: Б.І.Кіндрацький, Б.В.Сологуб, Я.Я.Данило, За заг. ред. Б.І.Кіндрацького. 0 Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2006 – 58 с.
  10. Проектування привідного пристрою: Методичні вказівки і завдання для виконання курсової роботи з дисципліни „Основи конструювання і проектування” для студентів усіх форм навчання / Укл. В.Т.Павлище, А.О.Кичма, Я.М.Новіцький. – Львів. Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2005 – 32 с.
  11. Прикладна механіка: Методичні вказівки і завдання для розрахунково-графічних робіт для студентів напрямку 6.0923 „Зварювання” /Укл. Б.І.Кіндрацький, В.М.Гелетій, А.Г.Шандрівський. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2003 - 32 с.
  12. Вибір електродвигуна та розподіл загального передач того числа за ступенями в проектуванні зубчастих редукторів: Методичні вказівки до виконання курсових проектів з дисциплін „Деталі машин” і „Прикладна механіка” /Укл. Ю.Г.Гаршнєв, Є.В.Харченко, Я.Я. Данило. – Львів: Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2001 - 12 с.
  13. Гелетій В.М., Сологуб Б.В., Кіндрацький Б.І., Шандрівський А.Г. Лабораторний практикум з ТММ для студентів механічних спеціальностей. Львів: Вид-во НУ “Львівська політехніка”, 2000 р.
  14. Гелетій В.М.,Данило Я.Я. Конструкція і характеристики канатів вантажопідіймальних машин. Методичні вказівки до лабораторної роботи. Львів: Вид-во НУ “Львівська політехніка”, 2003 р.
  15. Гелетій В.М., Шандрівський А.Г. Комп’ютерне моделювання структури важільних механізмів. Методичні вказівки до лабораторної роботи. Львів: Вид-во НУ “Львівська політехніка”, 2003 р.
  16. Гелетій В.М., Шандрівський А.Г. Комп’ютерне моделювання руху важільного механізму і його кінематичний аналіз. Методичні вказівки до лабораторної роботи. Львів: Вид-во НУ “Львівська політехніка”, 2003 р.
  17. Гелетій В.М.,Данило Я.Я. Експериментальне визначення коефіцієнтів тертя ковзання і кочення. Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи. Львів: Вид-во НУ “Львівська політехніка”, 2003 р.
  18. Дослідження роботи лобового фрикційного варіатора. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт із курсів "Деталі машин" і "Прикладна механіка" для студентів інженерно-технічних спеціальностей / Укладачі: В.Т. Павлище, Я.М. Новіцький. – Львів. НУ “Львівська політехніка”, 2002. - 16 с.
  19. Методичні вказівки до виконання розрахунково-графічної (контрольної) роботи з курсу “Основи конструювання та промисловий дизайн” для студентів напряму 6.0501 “Економіка і підприємництво” (денної та заочної форм навчання). / Укладачі: В.Т. Павлище, Я.М. Новіцький. – Львів. НУ “Львівська політехніка”, 2002. - 12 с.